Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διενέργεια ελέγχων από την ειδική υπηρεσία επιθεωρητών ενέργειας


Engineer

Recommended Posts

Εγω παλι λεω να προσλαβουν περισσοτερους ελεγκτες, και να βαλουν σοβαρες ποινες σε οποιον προσβαλλει το επαγγελμα και ξεφτυλιζει το θεσμο της ενεργειακης επιθεωρησης. Ελεγχος και τιμωρια. Δεν γινεται αλλιως

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί να μην είναι πολλά ή αυτό που θα θέλαμε ώστε να ξεκαθαρίσει το τοπίο, αλλά είναι κάτι.

 

Και αν σκεφτεί κανείς πόσοι είναι οι ελεγκτές συνάδελφοι (καμιά 8 στην Αθήνα και δεν ήξερα ότι υπήρχαν οι 3-4 στη Θεσ/κη) και με τι μέσα κάνουν τη δουλειά τους (τρόπος μετακίνησης κλπ) τότε είναι μια καλή αρχή. Ας ελπίσουμε ότι θα στελεχωθεί σύντομα η ΕΥΕΠΕΝ.

Οι ποινές είναι πράγματι σχετικά μικρές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"...με αποτέλεσμα να εμφανίζεται σημαντικά αλλοιωμένη η ενεργειακή κατανάλωση των επιθεωρούμενων κτιρίων..."

 

Είναι ευχάριστο τουλάχιστον το γεγονός ότι αναγνωρίζουν πως από τις πολλές παραδοχές και τις πολλές απλοποιήσεις που γίνονται αναγκαστικά από τον μελετητή είναι λογικό κάπου να έχει χαθεί η μπάλα και ίσως να γίνουν και λάθη. Ξεχωρίζουν λοιπόν τις εξαιρετικές, "κραυγαλέες" θα λέγαμε περιπτώσεις που υποθέτω πως σε αυτούς τους 11 θα ήταν επαναλαμβανόμενες από το απλό λάθος ή παράλειψη.

 

Πάντως καλώς για μένα είναι χαμηλά τα πρόστιμα. Για να γίνουν μεγαλύτερα πρώτα πρέπει να φάνε πρόστιμο αυτοί που συνέτεξαν αυτούς τους δαιδαλώδεις και δυσνόητους ενεργειακούς νόμους που για μένα έχουν χάσει την ουσία της εξοικονόμισης ενέργειας εν τη γεννέση τους. Πιο πολύ ενέργεια χάνεται στα γραφεία των μελετητών και στα πήγαινε έλα για αυτοψίες, μελέτες, καταθέσεις αμοιβών, εργατοώρες γραφείου, εκτυπώσεις κλπ, παρά εξοικονομούνται αν τελικά κατατάξεις με την υποτιθέμενη ακρίβεια του νόμου οποιοδήποτε κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συναδελφοι σε κτιριο με αδεια του 2003, εχω κανει τακτοποιηση ν.4014 και μετα μια αδεια νομιμοποιησης και αλλαγης χρησης. Δικαιουμαι να εκδωσω ΠΕΑ Η ΟΧΙ;;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι σε κτιριο με αδεια του 2003, εχω κανει τακτοποιηση ν.4014 και μετα μια αδεια νομιμοποιησης και αλλαγης χρησης. Δικαιουμαι να εκδωσω ΠΕΑ Η ΟΧΙ;;

 

μάλλον όχι... νομίζω δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με το ακίνητο ο ενεργειακός επιθεωρητής.  

Link to comment
Share on other sites

κανονικότατα βγάζεις, αφού έχει άδεια και τακτοποίηση να μην είχε γίνει θα μπορούσες να συνεχίσεις.

όχι δεν μπορείς, το κανονικότατα βγάζεις εννοούσα ότι μην φοβάσαι , ότι δεν δικαιούται επειδή ήταν αυθαίρετο. ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΣΥ ΤΟ ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση αδειας νομιμοποιησης σημαινει οτι δε μπορεις να βγαλεις ΠΕΑ

Οι τακτοποιησεις με Ν.4014/2011 δε σημαινουν οτι σου απαγορευεται να βγαλεις ΠΕΑ, δεν ειναι αδεια, ουτε εισαι μελετητης η επιβλεπων.

Τακτοποιηση κανεις.

Προσωπικα εχω κανει τακτοποιηση και εκδοση ΠΕΑ.

Ουτε μελετησα, ουτε επεβλεψα κατασκευη, ουτε κατασκευασα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΠΔ 100/2010:
 
"Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή τμήματα αυτού εφόσον:
α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη, ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση συμμετείχε με οποιοδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος, 
β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος ή συγγενής του έως β’ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος,
γ) είναι μέλος της Γ.ΕΠ.Ε.Ε. του άρθρου 11 και για το χρονικό διάστημα της θητείας του."
 
Με τον 4014/11 κι εγώ έκανα τακτοποίηση και στη συνέχεια ΠΕΑ. Είναι λάθος?

Για τις νομιμοποιήσεις ή εξαιρέσεις από την κατεδάφιση  των νόμων 720/77 ή 1337/83 που συμμετείχαμε, μπορούμε να εκδώσουμε για αυτά τα ακίνητα ΠΕΑ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.