Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση - Ανέλιξη σε τεχνική εταιρεία


Horse

Recommended Posts

Χαιρετώ τους θαμώνες του michanikos.gr

Έχω προσληφθεί σε μια μεγάλη τεχνική εταιρεία εδώ στην Ελλάδα που αναλαμβάνει κυρίως δημόσια έργα, ενώ δραστηριοποιείται και σε διάφορες χώρες του εξωτερικού. Τα έργα που αναλαμβάνει αφορούν την κατασκευή, την ανάπτυξη ακινήτων , την ενέργεια, την διαχείριση αποβλήτων, κ.α.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Εγώ σαν νέος Μηχανικός Περιβάλλοντος έχω δυνατότητες ανέλιξης μέσα σ' αυτήν είμαι με περιορίζει η ειδικότητα μου;;; Ευχαριστώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη παρατήρηση είναι ότι το ερώτημα είναι γενικό και δεν μπορεί να απαντηθεί μονοσήμαντα.

Καταρχήν, μπορείς να πάρεις εργοληπτικό σε κάποιες κατηγορίες? π.χ. Ενεργειακά, νερά-απόβλητα κλπ? Φαντάζομαι πως ναι...

Από εκεί και πέρα εξαρτάται από εσένα και από την εταιρεία.

Παράδειγμα: Αν η εταιρεία είναι στελεχωμένη οικογενειακώς και θέλουν εσένα μόνο για το πτυχίο σου, πιθανόν να μην σε αφήσουν ποτέ να εξελιχθείς.

Αντιθέτως, αν για παράδειγμα η εταιρεία κινείται θετικά προς τις συνεργασίες και εσύ έχεις το ανάλογο "τσαγανό", μπορείς να εξελιχθείς και σε εταίρος...

Γενικά, εξαρτάται, βλέπεις και κρίνεις...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς τα είπε ο Γιάννης .

 

Βλέπεις και κρίνεις .

 

Πριν 18 χρόνια μου είχε γίνει πρόταση από μια εταιρεία για εργοληπτικό σε συγκεκριμένες κατηγορίες που "έπαιζε" η εταιρεία καθώς και συμμετοχή στη στελέχωση αλλά η οικογενειοκρατία δεν άφηνε πολλά περιθώρια ανελίξεως . Ήδη εργαζόμουν τότε εκεί και γνώριζα εκ των έσω ...

 

Είναι σημαντικός παράγων η όρεξη για δουλειά και διαρκή εξέλιξη , η γνώση της νομοθεσίας σε βάθος , η γνώση τοπικών κανονισμών διαχείρισης περιβαλλοντικών θεμάτων, η δυνατότητα μετάβασης σε απομακρυσμένα εργοτάξια (εφόσον απαιτηθεί) , οι γνώσεις διοίκησης ανθρώπινου δυναμικού κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Γιάννη έχω την εντύπωση ότι δεν δίνουνε εργοληπτικό πτυχίο στους ΜΗ.ΠΕΡ παρά μόνο μελετητικό στην κατηγορία 27 "Περιβαλλοντικές Μελέτες" (που μπορούν να αναλάβουν όλες οι ειδικότητες μηχανικών).

Νομίζω είναι περιττό να πω ότι έχω πολύ όρεξη για δουλειά και κέφι και τα λοιπά. Με προβληματίζει όμως αν τα επαγγελματικά δικαιώματα του πτυχίου το κάνουν πρακτικά αδύνατο να αναλάβω ευθύνες στο μέλλον (π.χ. υπεύθυνος μηχ εργου.).

Link to comment
Share on other sites

Κράτα και μικρό καλάθι. Πρόσεξε πολύ, να σε πληρώνουν στην ώρα τους. Αν υπάρχουν καθυστερήσεις, το πράγμα βρωμάει. Αν καθυστερήσουν πάνω από μήνα, βρες μια δικαιολογία να μην εμφανίζεται στη δουλειά, θα σε απολύσουν και μετά τρέχα να διεκδικήσεις τα δεδουλευμένα.

Η "όρεξη για δουλειά" και το "κέφι" είναι σχετικά. Π.χ. σε λαμογίστικη εταιρία σαν "όρεξη για δουλειά" εννοούν να είσαι πρόθυμος και ικανός να παραδίδεις παραποιημένα σχέδια.

Εντάξει να μη σε απογοητεύω, λογικό είναι όλοι μας να γράφουμε για τις αρνητικές εμπειρίες και όχι τις θετικές. Υπάρχουν -έστω και λίγες- καλές τεχνικές εταιρίες, με καλό πρόσωπο και στο εξωτερικό που το μάνατζμεντ δεν ανήκει σε μια οικογένεια ή σε παρέα κολλητών από τα φοιτητικά χρόνια.

Το πτυχίο σου δε νομίζω να είναι πρόβλημα.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

κοίτα να μάθεις από δουλειά πρώτα...η εξέλιξη σε αυτές τις εταιρείες έρχεται μετά από πολλααααα χρόνια και κάτω υπό πολύ συγκεκριμένες συνθήκες-τύχη, ικανότητα κλπ..calo couragio!!

Link to comment
Share on other sites

Κράτα και μικρό καλάθι. Πρόσεξε πολύ, να σε πληρώνουν στην ώρα τους. Αν υπάρχουν καθυστερήσεις, το πράγμα βρωμάει. Αν καθυστερήσουν πάνω από μήνα, βρες μια δικαιολογία να μην εμφανίζεται στη δουλειά, θα σε απολύσουν και μετά τρέχα να διεκδικήσεις τα δεδουλευμένα.

Η "όρεξη για δουλειά" και το "κέφι" είναι σχετικά. Π.χ. σε λαμογίστικη εταιρία σαν "όρεξη για δουλειά" εννοούν να είσαι πρόθυμος και ικανός να παραδίδεις παραποιημένα σχέδια.

Εντάξει να μη σε απογοητεύω, λογικό είναι όλοι μας να γράφουμε για τις αρνητικές εμπειρίες και όχι τις θετικές. Υπάρχουν -έστω και λίγες- καλές τεχνικές εταιρίες, με καλό πρόσωπο και στο εξωτερικό που το μάνατζμεντ δεν ανήκει σε μια οικογένεια ή σε παρέα κολλητών από τα φοιτητικά χρόνια.

Το πτυχίο σου δε νομίζω να είναι πρόβλημα.

 

Μιλάμε για σοβαρή εταιρεία από τις μεγαλύτερες στην Ελλάδα και εισηγμένη στο Χ.Α. Δεν ρισκάρουν όνομα/υπόληψη/αξιοπιστία για ψύλλου πήδημα, ενώ έχουν σαν πολιτική να πληρώνουν πάντα στην ώρα τους.

 

 

George, ευχαριστώ για την απάντηση, εννοείται πως δεν περιμένω του χρόνου να με χρίσουν διευθυντικό στέλεχος. :smile:

Είμαι διατεθειμένος και να περιμένω, και να τρέξω, και να κουραστώ, και να ψαχτώ και γενικά ότι χρειάζεται, αρκεί να ξέρω ότι θα υπάρχουν οι ευκαιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι διατεθειμένος και να περιμένω, και να τρέξω, και να κουραστώ, και να ψαχτώ και γενικά ότι χρειάζεται, αρκεί να ξέρω ότι θα υπάρχουν οι ευκαιρίες.

 

Ε Υ Γ Ε !!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι να μη κρατάς καν καλάθι... ότι πάρεις θα είναι τόσο μικρό... που θα χωράει στο χέρι σου... γιατί θα είναι φιλοδώρημα σε σχέση με ότι θα κάνεις.

Δεν είμαι, ούτε ήμουν ποτέ αγνώμων... αλλά σήμερα, νιώθω τόσο αναλώσιμος σαν επαγγελματίας αλλά και σαν άνθρωπος, που μόνο ευκαιρίες δεν βλέπω...

Αναλώσιμος = Δίνεις τον καλύτερο εαυτό σου αλλά ο άλλος θυμάται μόνο τα σφάλματά σου και σε περιμένει στη γωνία για να σε διώξει...

Επίσης, επειδή έχω περάσει κι εγώ για λίγο από μεγάλη εταιρία, ένιωσα ότι δεν είχα "συνάδελφους"... μάλλον "ανάδελφους" με διάφορα καρφώματα και αποποίηση ευθυνών προς τον μ@λ@κα του έργου, τον επιβλέποντα... Π.χ. θυμάμαι ότι οι προμήθειες ήταν ανύπαρκτες, οι "πωλητές" των έργων άσχετοι, τα συνεργεία κακοπληρωμένα ή απλήρωτα... κι εγώ έπρεπε να δικαιολογήσω γιατί δεν έγιναν όλα στην ώρα τους!!!

 

Ευχομαι όμως να κάνω εγώ λάθος, να ήμουν εγώ άτυχος και να βρεθείς στη θέση που σου αξίζει, μετά από τη πολλή δουλειά που είσαι διατεθειμένος να κάνεις!

Edited by JTB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.