Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ


Recommended Posts

Έχω κάνει ένα τοπογραφικό σε κάτοικο εξωτερικού μου ζήτησε τιμολόγιο για την παραπάνω  εργασία μου έχει δώσει στοιχειά και ΑΦΜ  Γερμανίας στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ που το καταχωρώ ; καθώς επίσης και στην ΜΥΦ που ;

Το ακίνητο για το οποίο έκανες τοπογραφικό που βρίσκεται;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ένα τοπογραφικό σε κάτοικο εξωτερικού μου ζήτησε τιμολόγιο για την παραπάνω εργασία μου έχει δώσει στοιχειά και ΑΦΜ Γερμανίας στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ που το καταχωρώ ; καθώς επίσης και στην ΜΥΦ που ;

Για να δούμε αν θα χρεωθεί ΦΠΑ στο παραστατικό .........

 

Στην Ελλάδα βρίσκεται.

Επειδή:

α) το ακίνητο βρίσκεται στο εσωτερικό της χώρας

β) η υπηρεσία αφορά εργασία τοπογράφου

τότε αυτή η εργασία θα φορολογηθεί, κατά παρέκκλιση στην Ελλάδα, σύμφωνα με το άρθρο 14, παρ. 4, περ. α του κώδικα ΦΠΑ.

 

Όσο αφορά την καταχώριση στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ παρατηρώ πως στο προφίλ σου αναγράφεις την τοποθεσία "Λέσβος". Αν έχεις λοιπόν την εγκατάστασή σου στο νησί και αν η υπηρεσία σου παρασχέθηκε ομοίως εκεί τότε θα χρησιμοποιήσεις τον κωδικό 306 της περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ με το αντίστοιχο ποσοστό ΦΠΑ 17% στον κωδικό 336.

 

Όσο αφορά την ΜΥΦ υποβάλλονται χονδρικές συναλλαγές μόνο με ελληνικά ενεργά ΑΦΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

έχω εισπράξει ένα ποσό για τόκους υπερημερίας το οποίο δεν περιεχέι ΦΠΑ σε ποιο κελί της Φ2 το γράφω στο 310 ή στο 349 ;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λογαριασμός τηλεφώνου ή ρεύματος με ημερομηνία έκδοσης εστω 20 Ιουνίου πληρώνεται τον Ιούλιο.

Σε ποιού τριμήνου δήλωση ΦΠΑ μπαινει ? 

1. Στο Β' που εκδόθηκε

2. Στο Γ' που πληρώθηκε 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μου ήρθε πρόστιμο 100 ευρώ για εκπρόθεσμη υποβολή ΦΠΑ. 

 

Το συστημένο χαρτί που μου στείλανε δεν έχει κανένα κωδικό πληρωμής. Στο taxisnet γράφει στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης 0 ευρώ.

 

Πως θα το πληρώσω χωρίς κωδικό πληρωμής;

 

:(:(:(

Edited by akikos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ήρθε πρόστιμο 100 ευρώ για εκπρόθεσμη υποβολή ΦΠΑ. 

 

Το συστημένο χαρτί που μου στείλανε δεν έχει κανένα κωδικό πληρωμής. Στο taxisnet γράφει στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης 0 ευρώ.

 

Πως θα το πληρώσω χωρίς κωδικό πληρωμής;

 

:( :( :(

 

Στό έγγραφο που έλαβες υπάρχει ενότητα με τίτλο "ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΕΠΙΛΥΣΗ ΔΙΑΦΟΡΑΣ";

Ποιο έτος αφορούσε η εκπρόθεσμη υποβολή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.