Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

Δημήτρη ο φίλος μου kan62 σου έδωσε απάντηση για το αν μετράει ο Η/Χ 

με  τον παρακάτω  χαρακτηριστικό του τρόπο!

(όσο για το κλιμ/σιο σαφώς και α) δεν μετράει στο εμβ του υποκείμενου ορόφου αλλά και β) σαφώς και η σοφίτα δεν δύναται να επεκταθεί άνωθέν του

Στέγη πάνω από ΑΗΧ επιτρέπεται ; Σαφώς ναι ...

Άρα μήπως απαντήθηκε και το ερώτημά σου ;

( Θυμίζω από τους ορισμούς : ... προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου ... )

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά συνάδελφοι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..

 

Πάνω από το κλιμακοστάσιο προφανώς δεν μπορεί να γίνει σοφίτα, καθώς υπάρχει κι η απόληξη.

Απλά το είπα επειδή πρόκειται για οροφοδιαμέρισμα.Μήπως εκμεταλλευόμουν τα μέτρα. Αλλά η ιδοκτησία μου

όπως σωστά τέθηκε δεν περιλαμβάνει την επιφάνεια του κλιμακοστασίου.

 

Θεωρώ κι εγώ ότι όταν λέει υποκείμενη κάτοψη, περιλαμβάνονται κι Η/Χ (οι οποίοι στη περίπτωσή μου είναι και τακτοποιημένοι), καθώς δεν γίνεται κάπου λόγος για

εντός ή εκτός ΣΔ.

 

Μένει να πείσουμε και την ΥΔΟΜ τώρα!

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να βγάλω άδεια για οικοδομή που περιλαμβάνει ισόγειο κατάστημα με πατάρι. Στο επίπεδο των 3μ που βρίσκεται και το πατάρι θέλω να κατασκευάσω και ένα γραφείο το οποίο θα αποτελεί ξεχωριστή ιδιοκτησία, θα είναι προσβάσιμο αποκλειστικά από το κεντρικό κλιμακοστάσιο (δεν θα σχετίζεται δηλαδή καθόλου με το κατάστημα) και θα εκτείνεται εν μέρει πάνω από την είσοδο της οικοδομής και εν μέρει πάνω από το κατάστημα. Παραθέτω και κατόψεις για καλύτερη κατανόηση.

 

post-65161-0-94281400-1456916428_thumb.jpg

 

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω:

1. Το γραφείο μετρά στον ΣΔ και επομένως δημιουργείται όροφος στο επίπεδο των 3μ. Είναι εφικτό να κατασκευαστεί γραφείο, δεδομένου ότι για το πατάρι αναφέρεται στον ΝΟΚ ότι δεν αποτελεί όροφο;

2. Αν γίνεται να κατασκευαστεί γραφείο, τότε στον ΣΔ θα πρέπει να μετρήσουν και οι όλοι περιμετρικοί τοίχοι, ακόμα και αυτοί του παταριού;

Ευχαριστώ!

Edited by sok_ratis
Link to comment
Share on other sites

1. Μπορεί να γίνει το γραφείο. Δεν δημιουργεί το πατάρι τον όροφο, το γραφείο τον δημιουργεί.

2. Θα μετρήσουν οι τοίχοι που περικλείουν τους χώρους που μετράνε (του γραφείου) ή αφαιρούνται (του κλιμακοστασίου) στον οροφό τους. Το κατάστημα στον όροφό του (ισόγειο).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Kan62. Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Κι εγώ αυτής της αποψης είμαι αλλά από το ΤΕΕ μου απάντησαν ότι το γραφείο δεν μπορεί να εκτείνεται εντός του περιγράμματος του καταστήματος ενώ δεν ήταν σίγουροι και για το αν γίνεται και για το υπόλοιπο γραφείο(Αυτό που βρίσκεται άνωθεν της εισόδου) διότι έτσι δημιουργείται όροφος στο επίπεδο των 3μ άρα το παταρι δεν μπορεί να υφίσταται

Edited by sok_ratis
Link to comment
Share on other sites

Πες τους ότι :

αν ίσχυε το πρώτο δεν θα φτιάχναμε ποτέ πολυκατοικία ...

και ρώτα τους :

αν είχες δύο ανεξάρτητα κτήρια με επαφή τη γραμμή ανάμεσα σε πατάρι και κλιμακοστάσιο, θα έλεγαν τα ίδια για το δεύτερο ;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το σχημα της τεχνικης οδηγιας αρθρο 2 παραγραφος 91 (ενσωματωση χωρου στεγης στο κτιριο και δημιουργια παταριου στον τελευταιο οροφο) ο χωρος του παταριου αναπτυσεται εν μερει κατω από το μεγιστο επιτρεπομενο υψος και εν μερει πανω από το μεγιστο επιτρεπομενο υψος (εντος του χωρου της στεγης).

Το ερωτημα είναι το εξης : Οι στεγες από το αρθρο 19 οκ επιτρεπονται πανω από το μεγιστο επιτρεπομενο υψος.Απο ποια διαταξη όμως προκυπτει ότι ο χωρος της στεγης πανω από το μεγιστο επιτρεπομενο υψος μπορει να χρησιμοποιειται σαν παταρι? Πως τεκμηριωνω δηλαδη ότι ο χωρος του παταριου μπορει εν μερει να αναπτυσεται κατω από το μεγιστο υψος της περιοχης και εν μερει πανω από το μεγιστο επιτρεπομενο υψος της περιοχης?

post-20632-0-01803000-1457110413.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλημέρα!

Σε ένα γεωτεμάχιο 4στρ. εκτός σχεδίου ένας ιδιοκτήτης θέλει να κατασκευάσει 2 κατοικίες 100μ2. Σύμφωνα με τον ΝΟΚ δικαιούται εντός του περιγράμματος της στέγης να κατασκευάσει σε κάθε μια κατοικία από μια σοφίτα με εμβαδόν έως και 50μ2 χωρίς να μετρήσουν τα τετραγωνικά αυτά στη δόμηση. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) τα τετραγωνικά αυτά προσμετρώνται στον συμβατικό προϋπολογισμό; Γιατί αν ναι, μήπως τότε ο ιδιοκτήτης χάνει το δικαίωμα του μειωμένου συντελεστή αφού κάθε μια από τις κατοικίες θα είναι παραπάνω από 120μ2 στην πράξη;

2) τα τετραγωνικά αυτά των σοφιτών, που δεν μετρούν στη δόμηση, προσμετρώνται στον πίνακα του ΙΚΑ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.