Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

Στο εμβαδόν της υπολογίζεις και την κλίμακα ανόδου, όπως γίνεται και στα πατάρια σύμφωνα με τις Τ.Ο.

Η Λεμπέση το αναφέρει αυτό και λογικά όλες οι ΥΔΟΜ αυτό ακολουθούν..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συμφορουμίστας,

Γνωρίζει κάποιος αν επιτρέπεται να δημιουργηθεί μη βατή επιφάνεια κάτω από τη στέγη σε συνέχεια με τη σοφίτα;

Και αν απαγορεύεται, ποιο σόφισμα το απαγορεύει;

Συγκεκριμένα:

Κάτω από μονόριχτη στέγη δημιουργώ σοφίτα και το τμήμα που δεν με εξυπηρετεί (λόγω ύψους και επειδή θα υπερβώ το 50% του υποκείμενου ορόφου), αλλά έχω δάπεδο (λόγω στατικών), το κλείνω με γυψοσανίδα ώστε να μην έχει επικοινωνία με την σοφίτα και το βαφτίζω "μη βατό".

Επισυνάπτω σχηματική κάτοψη και τομή για καλύτερη κατανόηση.

 

 

SOFITA-MH VATO.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαγορεύεται από καμία διάταξη. Είναι μη προσβάσιμος χώρος της στέγης και διαχωρισμένος από το χώρο της σοφίτας.

Αν έχεις πρόβλημα με το χαρακτηρισμό "μη προσβάσιμος χώρος στέγης",

γράψε "βιοκλιματικός χώρος στέγης για την ανάταση του κτηρίου πληρωμένος με μαλί της γριάς" και ζήτα αιτιολόγηση για οποιαδήποτε απόρριψη :grin:

Edited by kan62
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 "βιοκλιματικός χώρος στέγης για την ανάταση του κτηρίου πληρωμένος με μαλί της γριάς" χαχαχχαχααχα

 

+1 Kan62 για την ευφάνταστη ονοματοθεσία!

Προσπαθώ να καταλάβω αν υπάρχει κάποιο, έστω και ισχνό, έρεισμα στην αντιμετώπιση των χώρων αυτών από αρκετές ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το δείχνεις, κινεί υποψίες. Αν ήταν όλο το υπόλοιπο κλειστό (μέχρι το κατώτατο σημείο έδρασης) δεν θα σου έλεγε κανείς τίποτα γιατί θα είχες έναν απλό "όγκο".

Αλήθεια, γιατί σου βγαίνει έτσι; Τι στατικός λόγος προκύπτει;

Link to comment
Share on other sites

Καμία υποψία δεν δικαιολογεί την απόρριψη της λύσης. Ο ελεγκτής δόμησης θα επιβεβαιώσει την εφαρμογή των σχεδίων. Δεν θέλω να επεκτείνω την πλάκα στον υπόλοιπο χώρο γιατί θέλω να έχω μεγαλύτερο ύψος. Ο λόγος που επεκτείνω το δάπεδο μέχρι εκεί ειναι  απλός. Εκεί υπάρχουν οι κολώνες και οι δοκοί που στηρίζουν το δάπεδο της σοφίτας και δεν θέλω να δημιουργήσω τρύπα ανοίγματος 1,3μ. χωρίς λόγο και αιτία. 

Απ οτι καταλαβαίνω, πέρα από την συνηθισμένη καχυποψία, δεν υπάρχει κάποια διάταξη που να απαγορεύει να έχω την κατασκευή που σχεδίασα  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή αναζήτηση στο κείμενο του νόμου με τη λέξη "στέγη" είναι λιγότερο χρονοβόρα.

Ας μείνει ο εδώ χώρος για πιό περίπλοκα ερωτήματα ...

 

Παρ' όλα αυτά

 

Άρθρο 13, παρ.2 :

Προσμετράται ο όγκος

του χώρου της στέγης μόνον όταν αυτή δεν είναι υποχρεωτική,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.