Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

Καλημέρα συμφορουμίστας,

Γνωρίζει κάποιος αν επιτρέπεται να δημιουργηθεί μη βατή επιφάνεια κάτω από τη στέγη σε συνέχεια με τη σοφίτα;

Και αν απαγορεύεται, ποιο σόφισμα το απαγορεύει;

Συγκεκριμένα:

Κάτω από μονόριχτη στέγη δημιουργώ σοφίτα και το τμήμα που δεν με εξυπηρετεί (λόγω ύψους και επειδή θα υπερβώ το 50% του υποκείμενου ορόφου), αλλά έχω δάπεδο (λόγω στατικών), το κλείνω με γυψοσανίδα ώστε να μην έχει επικοινωνία με την σοφίτα και το βαφτίζω "μη βατό".

Επισυνάπτω σχηματική κάτοψη και τομή για καλύτερη κατανόηση.

 

Αν θες δες την τελευταία ερώτηση εδώ (http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/EPAGGELMATIKA/SYNERGASIA_TEETKM_YPHRESIES_DOMHSHS/FAQ37.pdf) από τις συναντήσεις του ΤΕΕ ΤΚΜ με τις τοπικές ΥΔΟΜ. Η περίπτωση Β που κάπως μοιάζει με την επέκταση της πλάκας που εμφανίζεις θεωρεί ότι δεν πληροί τις προϋποθέσεις της σοφίτας. Δεν είναι ίδιο σχήμα μεν, αλλά να υπάρχει σαν ιδέα τι προτείνει ως σύννομο ή όχι το ΤΕΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αυτή η τάση στις πολεοδομίες. Διάβασα διαγωνίως τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ τκμ και διαπίστωσα ότι αν κάποιος θέλει να κάνει προσθήκη στέγης με σοφίτα σε νομίμως υφιστάμενο που κατασκευάστηκε προ ΝΟΚ, πρέπει να ελεγχθεί ΟΛΟ το κτίριο κατά ΝΟΚ.... 

 

άλαλα τα χείλη των ασεβών  :huh:

 

ευχαριστώ Urehit!

Edited by melissa
Link to comment
Share on other sites

.

 

  • 1ον είναι απαράδεκτο εκ μέρους σου να θέτεις ερώτημα, να λαμβάνεις απάντηση και μία μέρα μετά αξιοποιώντας την δυνατότητα που έχει δοθεί σε όλα τα μέλη να κάνουν διορθώσεις των κειμένων, να διαγράψεις όλο το κείμενο σου.

Με πράξεις σαν αυτές θα υποχρεωθούμε να επανεξετάσουμε αν θα πρέπει να αλλάξει η δυνατότητα εδιτ ή να περιοριστεί σημαντικό ο χρόνος.

  • 2ον επικουρικά να αναφέρεις ως απαράδεκτη την ορθή απάντηση που έλαβες παρότι σου απαντά στο ερώτημα σου (το όποιο μόνος σου διέγραψες μετά).

 

Έλεος… 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εάν το να ειρωνεύεσαι κάποιον είναι σωστή και πρέπουσα απάντηση 

 ο.κ 

                  

                         έλεος

Edited by dimitris@11
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν σε ειρωνεύτηκε κανείς. Μόνο σου έδειξα που βρίσκεται η απαλλαγή της στέγης από τον όγκο.

Τη σκέψη, ότι αν εξαιρέσεις τη σοφίτα από τη στέγη δεν έχεις σοφίτα, έπρεπε να την κάνεις μόνος σου. Αλλιώς δε θα είχε νόημα η παρέμβασή μου ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

το ότι ποιο κάτω αναφέρει ότι ο όγκος της σοφίτας μετράει;

υπάρχει περίπτωση η σοφίτα να μην είναι κάτω από στέγη;( υποχρεωτική ή μη)

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ... τώρα το είπες μόνος σου.

Όταν λοιπόν η στέγη δε μετράει, όπως στην περίπτωση που ρώτησες, μαζί της δε μετράει και η σοφίτα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το κείμενο δεν είναι σαφές , πρόσεξε το και θα καταλάβεις τι λέω.

 

           τέλος πάντων δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι

 

Σχεδιαζω 3οροφο και στον τελευταιο οροφο βγαζω μια σοφιτα. 

Στην κατοψη του 3ου οροφου (του υπερκειμενου δλδ) που ειναι 90μ2 υπαρχει ενα ερκερ 6μ2 οποτε ο οροφος ειναι 90+6=96

Την σοφιτα μου την βγαζω 45 η 48 μ2. 

Με αλλα λογια μετραει το ερκερ?

Καλημερα και παλι

Ενω μου απαντησατε οτι μπορω να βγαλω 48μ2 σοφιτα (που και εγω νομιζω οτι ειναι το σωστο) στον ελεγχο μου το κοψανε και μου ειπανε οτι δεν γινεται. 

Συγκεκριμενα ο υπαλληλος μου ειπε οτι ¨Εγω δεν τα δινω"

Πως μπορω να βρω το δικιο μου?

Εχει τυχει σε κανεναν απο εσας κατι αντιστοιχο?

 

Τωρα παλι εχω μια αλλη μελετη που ειναι μονοκατοικια ισογειο με σοφιτα. Παλι περιμενω να εχω το ιδιο προβλημα με τα 12 μ2 της σκαλας που δεν μετρανε στον συντελεστη (το αν θα μου τα μετρησουνε στην σοφιτα η οχι).

 

Εχει κανεις καμμια ιδεα τι να κανω?

Υπαρχει πουθενα κανενα προηγουμενο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ωφείλει να απαντήσει εγγράφως γιατί "δεν το δίνει" μνημονεύοντας ρητή διάταξη που του το απαγορεύει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.