Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

...αρ. 11, παρ. 6. 2. ιθ. ..

Δεν υπάρχει παρ.6,2,ιθ.

υπάρχει στο αρθρο 11 η παράγραφος 6,ιθ, η οποία ισχύει για όλα τα νέα κτίρια.

το νούμερο 2 που αναφέρεσαι μάλλον σε μπερδεύει και αφορά την παράγραφο 6,ιβ,2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τα πατάρια εξ' ορισμού δεν υποκαθιστούν χώρους κύριας και βοηθητικής

χρήσης, αλλά μπορεί να μπεί wc και να μετρήσει στον ΣΔ.

 

Το ίδιο εννοείται και για τις σοφίτες; Δηλ μπορώ να βάλω wc, απλά να το μετρήσω;

 

thanks για όποια απάντηση...

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα συνάδελφοι.... σχεδιάζω επιπλωμένα τουριστικά διαμερίσματα σε οικόπεδο εντός οικισμού. στην κατοικία έχω 40τ.μ. ισόγειο και 20τ.μ. όροφο. επικοινωνία με εσωτερική κλίμακα από το ισόγειο στον όροφο.. ύψος ισογείου 3μ. και ορόφου 3μ. η πρόσβαση στα 20τ.μ. του ορόφου γίνονται μόνο από το ισόγειο.... στο ισόγειο έχω κουζίνα, σαλόνι και στον όροφο δωμάτιο με λουτρό. στον υπολογισμό της δόμησης μπορεί να θεωρηθούν τα 20τ.μ. πατάρι και να μην μετρήσουν στη δόμηση? επίσης η εσωτερική μου κλίμακα σε σχήμα Γ έχει επιφάνεια στην κάτοψη του ισογείου 6τ.μ. μπορεί κι αυτή να αφαιρεθεί από τη δόμηση?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ανοικτό εσωτερικό εξώστη ;  Λογικά όχι. Η τομή σου μάλλον θα είναι όροφος σε εσοχή. Η γνώμη μου είναι ότι δεν μπορείς να το λάβεις ως πατάρι. Αν θες ανέβασε τις κατόψεις και μια τομή να το ξαναδούμε.

Η εσωτερική κλίμακα βάσει ΝΟΚ στις μεζονέτες νομίζω πως αφαιρείται  από το συντελεστή δόμησης μέχρι επιφάνειας 12 τμ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΘΡΟ 16 ΝΟΚ

5. Κλειστοί εξώστες (έρκερ) κατασκευάζονται με τις παρακάτω προϋποθέσεις: 

α) Το άθροισμα των επιφανειών των ορθών προβολών σε κατακόρυφο επίπεδο των κλειστών εξωστών που κατασκευάζονται στις όψεις των κτιρίων δεν μπορεί να υπερβαίνει το 20% της αντιστοίχου επιφάνειας όψεως. 

 

τεύχος τεχνικών οδηγιών εφαρμογής του ΝΟΚ,:

Σε περίπτωση πανταχόθεν ελεύθερων κτιρίων ή γενικά κτιρίων που παρουσιάζουν περισσότερες της μιας συνεχόμενες όψεις (πολυγωνική κάτοψη), ο έλεγχος εφαρμογής του ανώτατου ορίου επιφάνειας κλειστών εξωστών που μπορούν να κατασκευαστούν σε αυτήν (ήτοι 20%), εξετάζεται σε κάθε όψη ξεχωριστά. Σε περίπτωση καμπύλης κάτοψης οι προϋποθέσεις της διάταξης εξετάζονται στο ανάπτυγμα της αντίστοιχης καμπύλης επιφάνειας της όψης) 

(...)

β) Η μέγιστη προεξοχή να μην υπερβαίνει το 0,80 μ. 

(...)

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33 το έχω φτιάξει το έρκερ σύμφωνα με τα

άρθρα που μου παράθεσες στον Α' Οροφο.

 

Απλα στο πατάρι από πάνω του Α οροφου δεν το συνέχισα.

 

Αλλα θα μου πεις, λογικά και αισθητικά θα έπρεπε να

συνέχιζε (έχω περίσσευμα από τα 20% της όψης) οπότε

τη μετράω την επιφάνεια του απο κάτω ως μέρος του

υποκείμενου χώρου...

Link to comment
Share on other sites

Όταν ρωτάς "την υπολογίζω στον υποκείμενο χώρο" ρωτάς για τον έλεγχο του  20% της όψης?

Link to comment
Share on other sites

οχι, στο εμβαδόν του από κάτω ορόφου:

 

"28. Εσωτερικός εξώστης (πατάρι) είναι προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός χώρου, όπου η υποκείμενη
επιφάνεια πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης, έχει προσπέλαση αποκλειστικά από το χώρο
αυτόν, αποτελεί λειτουργικό παράρτημα της χρήσης αυτής, έχει συνολικό εμβαδόν μικρότερο του 70%
της επιφάνειας του υποκείμενου χώρου, δεν θεωρείται όροφος και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη
ιδιοκτησία."
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο ερώτημα αναφέρεις ΕΡΚΕΡ δηλαδή κλειστό εξωτερικό εξώστη. Αν θες επαναδιατύπωσε με μεγαλύτερη σαφήνεια το ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.