Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τρύπημα κολώνας οικίας & στατικότητα


sphinxgr

Recommended Posts

Έχω στο σπίτι μου μια κολώνα πλάτους 2 μέτρων και θέλω να στερεώσω ένα καλοριφέρ και επίσης να τοποθετήσω και γυψοσανίδα κρυφού φωτισμού. Για αυτές τις ενέργειες χρειάζεται να τρυπηθεί η κολώνα σε διάφορα σημεία σε βάθος 3 εκατοστών και να μπει 6άρι ούπα.

 

Αυτές οι ενέργειες επηρεάζουν τη στατικότητα της κατασκευής του κτηρίου? Αν ναι, ποιο είναι το επιτρεπτό βάθος που θα μπορούσα να τρυπήσω δίχως πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Μην υπερβάλλουμε, δεν υπάρχει θέμα για τέτοιας έκτασης επεμβάσεις. Για το καλοριφέρ προτείνω 8άρι ή 10 άρι βύσμα και φυσικά σε μεγαλύτερο βάθος.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Για να είμαι σίγουρος θα το βάλω με βάση δαπέδου το καλοριφέρ και απλά θα στερεώσω με 2 βασικές βίδες την πάνω μεριά, απλά να μην φύγει σε περίπτωση που το τραβήξει κανα παιδί. 

 

Οπότε λογικά προχωράω χωρίς φόβο?

Edited by sphinxgr
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Αν και δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να μην εδραστεί αποκλειστικά με βύσματα (κατάλληλα) στον τοίχο.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

αντε αμα θες να εισαι και πιο σωστος βαλε βυσματα ρυτινης (ξεχναω πως λεγονται) που και καλα θα κανουν τη μικροτερη δυνατη ζημια στον οπλισμο. 

 

ειδικα ο υδραυλικος το τι εχει κανει στην πλακα στα μπανια (και στις κολονες στα καλοριφερ) δεν εχει σχεση με αυτο που ζητας.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα. Η παρέμβαση είναι μηδαμινή...

Αρκεί να μην κοπούν σίδερα, να μην περάσουν σωληνώσεις μέσα από την κολώνα, να τηρηθεί το πάχος επικάλυψης του οπλισμού (μια ειδική τσιμεντοκονία μετά τις ούπες θα ήταν ιδανική λύση) κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. τελικά οι τρύπες έγιναν με 5ποντες βίδες. Ευτυχώς το μεγαλύτερο μέρος του πάχους της κολόνας ήταν σοβάς τον οποίο είχαν χρησιμοποιήσει για να έρθει σε ευθεία με το σπίτι. Οπότε ούτε και διάνοια δεν εφτασα στον οπλισμό.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.