Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδεια περιφραξης οικοδομης


koulouriss

Recommended Posts

Αλλο ενα παραδειγμα που επιβεβαιωνει οτι το θεματα ιδιωτων στη συνειδηση των ιδιωτων ειναι "τζαμπα πληροφοριες απο μηχανικους. Γιατι να πληρωνω? ας μπω στο michanikos.gr"

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι παρακαλώ μην συνεχίζετε τον διαπληκτισμό με τον ιδιώτη.

 

Το ζήτημα είναι ότι ένας άνθρωπος που ανεγείρει μια οικοδομή εν έτει 2013 δεν γνωρίζει ότι οτιδήποτε κάνει στην οικοδομή του πρέπει να ακολουθεί τις εγκεκριμένες μελέτες και να συμβουλεύεται τον επιβλέποντα μηχανικό του!

 

Αυτό που θέλω να τονίσω εγώ είναι ότι η οικοδομή δεν μπορεί να κλείσει παίρνοντας νόμιμα ρεύμα αν δεν υπογράψει σχετικά ο επιβλέποντας μηχανικός. Αυτό γίνεται γιατί η οικοδομή δεν μπορεί να κτίζεται ΕΡΗΜΗΝ μηχανικού!!!! Αν έχει συμβεί αυτό το δυσάρεστο που συνέβη θα πρέπει να πάτε ο ίδιος στην πολεοδομία να σας δώσει κατευθύνσεις για το πως πρέπει να λειτουργήσετε. Αν με την πολεοδομία δεν βγάζετε άκρη, θα πάτε σε νέο μηχανικό ο οποίος μπορεί να σας βοηθήσει.

Αν ο αποβιώσας επιβλέποντας έχει πληρωθεί ΟΛΗ την επίβλεψη και παρόλα αυτά θα πρέπει να πληρώσετε νέο μηχανικό τότε πραγματικά έχετε μπλέξει.

Μερικές από αυτές τις πληροφορίες και άλλες σας είπε ο πολύ έμπειρος συνάδελφος didonis αλλά δεν τις εκτιμήσατε. Η συνέχεια δική σας.  

Link to comment
Share on other sites

 

Είστε και παρεξηγησιάρης.

Σας πειράζουν τα έντονα γράμματα και το πρώτο που κάνετε είναι να ειρωνευτείτε έναν άνθρωπο που μπήκε στον κόπο να απαντήσει.

Να πει το απλό: ότι μία άδεια που μπορεί να είναι σε ισχύ, έχει επιβλέποντα μηχανικό.

Η αλήθεια είναι ότι η γυάλινη μπάλα που έπρεπε να κοιτάξει για να δει ότι έγινε προσπάθεια να μιλήσετε με τον μηχανικό σας αλλά έχει φύγει από τη ζωή, έχει χαλάσει.

Ζητάμε συγνώμη για αυτό.

 

Καλά κάνατε και γράψατε στο site αυτό. Είναι πρωτόγνωρο το να δίνουμε πληροφορίες λειτουργώντας ως help desk.

Δοκιμάστε π.χ. σε αντίστοιχα site άλλων επαγγελμάτων π.χ. λογιστών (που είναι και επίκαιρο) και να δούμε τι θα πάρετε. Πάντως όχι πληροφορίες.

 

Για το IQ σας, εσείς ξέρετε καλύτερα.

Εμείς σας αγαπάμε όλους.

 

Το μεγαλείο ψυχής του κλάδου άρα και του κ.Συντονιστή δε σας κρατάει κακία.

Απλά προσπαθεί να σας προστατέψει.

 

edit

το -1 δικό μου είναι.

Δεν παρεξηγηθηκα.Μια ερωτηση εκανα,δεν περιμενα η απαιτουσα τιποτα,

Στην καλη θεληση ανθρωπων απευθυνομουν.

Και προπαντων δεν ειρωνευτηκα κανεναν,πως θα μπορουσα,δεν ειπε τιποτα παραξενο ο ανθρωπος.

Απλα μου φανηκε οτι ηθελε να με αποφυγει ευγενικα και ισως παραπονεθηκα..Δικιο ειχε ομως,γιατι οπως ειπες και εσυ δεν ειναι help desk το σαιτ.

Το καταλαβα και ζητησα συγνωμη.

Ασχετα ομως με ολα αυτα,εστω και εμμεσως,μου δωσατε ενα σωρο πληροφοριες και κατευθυνσεις και σας ευχαριστω ολους.

Αν μου ελεγε και καποιος τι ειναι οριστικη παραλαβη,νομιζω οτι δεν θα ξαναενοχλουσα κανεναν.

 

 

Συνάδελφοι παρακαλώ μην συνεχίζετε τον διαπληκτισμό με τον ιδιώτη.

 

Το ζήτημα είναι ότι ένας άνθρωπος που ανεγείρει μια οικοδομή εν έτει 2013 δεν γνωρίζει ότι οτιδήποτε κάνει στην οικοδομή του πρέπει να ακολουθεί τις εγκεκριμένες μελέτες και να συμβουλεύεται τον επιβλέποντα μηχανικό του!

 

Αυτό που θέλω να τονίσω εγώ είναι ότι η οικοδομή δεν μπορεί να κλείσει παίρνοντας νόμιμα ρεύμα αν δεν υπογράψει σχετικά ο επιβλέποντας μηχανικός. Αυτό γίνεται γιατί η οικοδομή δεν μπορεί να κτίζεται ΕΡΗΜΗΝ μηχανικού!!!! Αν έχει συμβεί αυτό το δυσάρεστο που συνέβη θα πρέπει να πάτε ο ίδιος στην πολεοδομία να σας δώσει κατευθύνσεις για το πως πρέπει να λειτουργήσετε. Αν με την πολεοδομία δεν βγάζετε άκρη, θα πάτε σε νέο μηχανικό ο οποίος μπορεί να σας βοηθήσει.

Αν ο αποβιώσας επιβλέποντας έχει πληρωθεί ΟΛΗ την επίβλεψη και παρόλα αυτά θα πρέπει να πληρώσετε νέο μηχανικό τότε πραγματικά έχετε μπλέξει.

Μερικές από αυτές τις πληροφορίες και άλλες σας είπε ο πολύ έμπειρος συνάδελφος didonis αλλά δεν τις εκτιμήσατε. Η συνέχεια δική σας.

Ευχαριστω.

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Οριστική παραλαβή είναι αυτό που λέω κι εγώ περί υπογραφής του επιβλέποντος μηχανικού ώστε να κλείσει η οικοδομή και να συνδεθεί νόμιμα με την ΔΕΗ. Ο μηχανικός έχει μεγάλη ευθύνη για το τι θα υπογράψει, ώστε να έχουν γίνει όλα σύμφωνα με την μελέτη κλπ. Αλλιώς, πρέπει να γίνουν οι αντίστοιχες αναθεωρήσεις αδειών ή/και τακτοποιήσεις αυθαιρέτων αν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

....

Αν μου ελεγε και καποιος τι ειναι οριστικη παραλαβη,νομιζω οτι δεν θα ξαναενοχλουσα κανεναν.

....

 

Δεν ενοχλείς απλά άθελα σου φυσικά και σε συνδυασμό με τα όποια οικονομικά προβλήματα δεν κάνεις το βασικό που ειπώθηκε.

Κάνε μια βόλτα με τα σχέδια σου και την άδεια σου σε ένα τεχνικό γραφείο στην περιοχή σου.

Δεν παίρνουμε ούτε ποσοστά ούτε πάμε να αναπτύξουμε εργασία στον άγνωστο μηχανικό. Για δικό σου όφελος είναι πίστεψε με.

 

Το οριστική παραλαβή για να σου γράψουμε τι και ποτέ όλα για όλα είναι μπόλικα.

Πρακτικά μπακάλικα για την περίπτωση σου και υπό προϋποθέσεις.

Έχεις βάλει κανονικό ρεύμα ή είσαι ακόμα με εργοταξιακό?

Αν έχεις βάλει σύνδεση με ΔΕΗ και δεν είναι εργοταξιακό και δεν είναι από παλαιότερο δόμημα οι πιθανότητες να έχει γίνει οριστική παραλαβή είναι πολλές.

 

Δεύτερη επισήμανση στο 90% των περιπτώσεων δεν υπαρχει ειδικη μελέτη για την περιτοίχιση στα οικόπεδα αλλά είναι μια απλή διπλή γραμμή στα σχέδια.

Φυσικά υπάρχουν και οι ειδικές περιπτώσεις και οι ειδικές ανάγκες (πάλι με τα φόρουμ δεν βγαίνει άκρη και μπορούμε να γράφουμε εβδομάδες και μήνες και πάλι μπαρούφες να σου πούμε άθελα μας)

 

Αλλά και εδώ υπαρχει ένα αλλά που δεν ξέρω αν θα μπορέσει να γίνει κατανοητό.

Αν έχει γίνει η οριστική παραλαβή (με ότι σημαίνει αυτό) τότε τον τοίχο τον φτιάχνεις άνευ ειδικού πολεοδομικού προβλήματος. (και αυτό πάλι υπό προϋποθέσεις)

 

Αν όμως έχει γίνει η παραλαβή τότε με τον τύπο του νόμου χρειάζεσαι κάποια πολεοδομική αδειοδητηση για τις εργασίες που θα χρειαστείς να κάνεις.

Υπάρχουν απλές διαδικασίες 48ωρη ενημέρωση, μικρής κλίμακας κλπ κλπ που και για κάθε ένα απ αυτό πάλι υπάρχουν δεκάδες σελίδες γραμμένες τι είναι και υπό ποιες προϋποθέσεις τα κάνεις.

 

Κάνε την βόλτα στο τεχνικό γραφείο…. Όλα τα αλλά θα είναι λόγια υπό όρους και προϋποθέσεις και με αβεβαιότητες οσο καλή θέληση και να υπαρχει.

 

 

Υ.Γ.

(οι συνάδελφοι που έγραψαν με τέρμα τα γκάζια τα γνωρίζουν αυτά τα αυτονόητα και τα έχουμε πει δεκάδες φορές αλλά συχνά πυκνά υπαρχει ο φόβος του κόστους του μηχανικού. Μη το φοβάσαι, είναι πονόψυχοι άνθρωποι κατά κανόνα οι μηχανικοί και δεν σφάζουν τον κόσμο στον πόνο και στην ανάγκη τους.)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.Θα ακολουθησω αυτες τις υποδειξεις και πιστευω οτι θα βρω ευκολα ακρη.Απλα δεν ειχα ιδεα πως λειτουργει το συστημα και δεν ηθελα να σπαταλαω χρονο και λεφτα κανοντας λαθος κινησεις.
Η οικοδομη εχει ξεκινησει απο το 1990 και πηρα ρευμα το 2005, κανοντας ταυτοχρονα και αναθεωρηση της αδειας,χωρις ουσιαστικα να εχει τελειωσει.Ακομη φτιαχνω τα βοηθητικα κτιρια και την περιφραξη.
Θα πρεπει λοιπον να εχει γινει και η οριστικη παραλαβη πιστευω.Επειδη ζουσα και δουλευα στο εξωτερικο,οι εργασιες γινοταν σε αραια διαστηματα και η επαφη μου με τις σχετικες αρχες ηταν περιορισμενη.Ετσι δεν εχω ιδεα τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις,δεν θυμαμαι καν τι εχω κανει ολα αυτα τα χρονια,γιαυτο και ρωτησα εδω,στους ειδικους.
Δεν ειναι βεβαια τοσο τραγικα τα πραγματα απο οικονομικη αποψη,απλα οπως ειπα και πιο πανω,δεν εχω ιδεα πως λειτουργει το συστημα και σιγουρα δεν περισσευουν για λαθη,δεδομενης της αρπακτικης τασης του κρατους αυτην την εποχη.
Σε ευχαριστω πολυ.


Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.