Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αδεια περιφραξης οικοδομης


koulouriss

Recommended Posts

Θα παρακαλουσα οποιον μπορει να με πληροφορησει,αν χρειαζεται ειδικη αδεια για να περιφραξω

το οικοπεδο που εκτισα το σπιτι μου με νομιμη αδεια οικοδομης του 1990.

Η αδεια αναθεωρηθηκε το 2005 και το οικοπεδο ειναι εκτος κατοικημενης περιοχης.

Η αναθεωρηση αφορουσε προσθηκη βοηθητικων κτιριων που δεν εχουν περατωθει ακομα

και εκκρεμουν και τα σχετικα ενσημα του ΙΚΑ για αυτες τις προσθηκες.

Θα ηθελα να ξερω αν η περιφραξη με τοιχιο υψους ενος μετρου και συρμα ,

περιλαμβανεται στις εξωτερικες εργασιες της οικοδομης η οχι, οπου και εχω πληρωσει τα αναλογα ενσημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι εργασίες περίφραξης, βόθρου κλπ εργασίες διαμόρφωσης περιβάλλοντα χώρου περιλαμβάνονται στην οικ. άδεια.

Τυπικά, εάν η άδεια έχει λήξει, χρειάζεται νέα άδεια για την περίφραξη.

Εάν όμως δεν σου δημιουργήσει πρόβλημα κάποιος, μπορείς να την κατασκευάσεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εξυπακουεται παντως πως πρεπει να επισκεφτεις εναν μηχανικο για να εξετασει ολες τις παραμετρους.  

 

edit: Αν δεν δειχνεται στην αρχικη αδεια η περιφραξη, εχεις θεμα. Υπαρχουν διαφορες παραμετροι στα αγροτεμαχια οσον αφορα την απαγορευση περιφραξης. Προσοχη

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Οι εργασίες περίφραξης, βόθρου κλπ εργασίες διαμόρφωσης περιβάλλοντα χώρου περιλαμβάνονται στην οικ. άδεια.

Τυπικά, εάν η άδεια έχει λήξει, χρειάζεται νέα άδεια για την περίφραξη.

Εάν όμως δεν σου δημιουργήσει πρόβλημα κάποιος, μπορείς να την κατασκευάσεις τώρα.

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Αν μπορεις πες μου ακομα ποσο ισχυει μια αδεια.Η αναθεωρηση τιου 2005 δεν με καλυπτει;Τυπικα δε εχει κλεισει ακομα το βιβλιο του ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Εξυπακουεται παντως πως πρεπει να επισκεφτεις εναν μηχανικο για να εξετασει ολες τις παραμετρους.  

 

edit: Αν δεν δειχνεται στην αρχικη αδεια η περιφραξη, εχεις θεμα. Υπαρχουν διαφορες παραμετροι στα αγροτεμαχια οσον αφορα την απαγορευση περιφραξης. Προσοχη

Σε ευχαριστω.Δεν νομιζω οτι φαινεται στην αρχικη αδεια,ουτε καμια σχετικη μελετη ειδα.

Μηπως ξερεις που μπορω να βρω τις παραμετρους που λες;Εννοω καποιο σαιτ η καποια νομοθετικη ενημερωση.

Link to comment
Share on other sites

...Η αναθεωρηση τιου 2005 δεν με καλυπτει....

Η συγκεκριμένη άδεια έχει/είχε εκ του νόμου επιβλέποντα μηχανικό που εσείς του το είχατε αναθέσει.

 

Επικοινωνήστε μαζί του να σας ενημερώσει αν έχετε κάνει την οριστική παραλαβή ή όχι ακόμα και θα σας καθοδηγήσει για υπολειπόμενα που πιθανά υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τον κοπο που κανατε να μου απαντησετε.

Ευχαριστω επισης για τα εντονα γραμματα,η αληθεια ειναι οτι δεν φημιζομαι για το υψηλο IQ μου.Παρολαυτα προσπαθησα να επικοινωνησω με τον μηχανικο μου,

αλλα δυστυχως δεν ειναι στη ζων πια.

Ετσι σκεφτηκα να να παρω μερικες πληροφριες απο καποιο μη κερδοσκοπικο σαιτ,μια και η οικονομικη κατασταση μου δεν επιτρεπει αυτην την εποχη πολλα εξοδα.

Προφανως εκανα λαθος.

Ζητω συγνωμη κυριε Συντονιστα.Δεν θα ξανασυμβει.

Edited by Manolis gon
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

...

αλλα δυστυχως δεν ειναι στη ζων πια.

...

κρίμα για τον άνθρωπο.

Παρ αυτά και ένας λόγος περισσότερος πια πρέπει να διαπιστώσεις αν έχει γίνει για την άδεια και το δόμημα η οριστική παραλαβή του πριν πεθάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τον κοπο που κανατε να μου απαντησετε.

Ευχαριστω επισης για τα εντονα γραμματα,η αληθεια ειναι οτι δεν φημιζομαι για το υψηλο IQ μου.Παρολαυτα προσπαθησα να επικοινωνησω με τον μηχανικο μου,

αλλα δυστυχως δεν ειναι στη ζων πια.

Ετσι σκεφτηκα να να παρω μερικες πληροφριες απο καποιο μη κερδοσκοπικο σαιτ,μια και η οικονομικη κατασταση μου δεν επιτρεπει αυτην την εποχη πολλα εξοδα.

Προφανως εκανα λαθος.

Ζητω συγνωμη κυριε Συντονιστα.Δεν θα ξανασυμβει.

Είστε και παρεξηγησιάρης.

Σας πειράζουν τα έντονα γράμματα και το πρώτο που κάνετε είναι να ειρωνευτείτε έναν άνθρωπο που μπήκε στον κόπο να απαντήσει.

Να πει το απλό: ότι μία άδεια που μπορεί να είναι σε ισχύ, έχει επιβλέποντα μηχανικό.

Η αλήθεια είναι ότι η γυάλινη μπάλα που έπρεπε να κοιτάξει για να δει ότι έγινε προσπάθεια να μιλήσετε με τον μηχανικό σας αλλά έχει φύγει από τη ζωή, έχει χαλάσει.

Ζητάμε συγνώμη για αυτό.

 

Καλά κάνατε και γράψατε στο site αυτό. Είναι πρωτόγνωρο το να δίνουμε πληροφορίες λειτουργώντας ως help desk.

Δοκιμάστε π.χ. σε  αντίστοιχα site άλλων επαγγελμάτων π.χ. λογιστών (που είναι και επίκαιρο) και να δούμε τι θα πάρετε. Πάντως όχι πληροφορίες.

 

Για το IQ σας, εσείς ξέρετε καλύτερα.

Εμείς σας αγαπάμε όλους.

 

Το μεγαλείο ψυχής του κλάδου άρα και του κ.Συντονιστή δε σας κρατάει κακία.

Απλά προσπαθεί να σας προστατέψει.

 

edit

το -1 δικό μου είναι.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.