Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Σίγουρα θα αποφασίσει ο topic starter, αλλά πρέπει να ζυγίσει από πριν κάποιες παραμέτρους όπως της γλώσσας, εφόσον δεν είναι σε κλάδο πληροφορικής η γερμανική είναι απαραίτητη σε άριστο επίπεδο και νομίζω δεν μαθαίνετε από το μηδέν σε δύο χρόνια.

 

Θα ήθελα επίσης να σχολιάσω κάποιες αναφορές ως προς την εμπορευματοποίηση της αν. εκπαίδευσης, είναι κάτι που ισχύει όχι μόνο στην Αγγλία (αφού τα πανεπιστήμια είναι μεν κρατικά αλλά τα έξοδά τους καλύπτονται από ένα μικρό ποσοστό από το κράτος) αλλά και στη Γερμανία, Ολλανδία, Σουηδία κτλ , Δεν νομίζω πως τα αγγλόφωνα τμήματα είναι για βελτίωση των αγγλικών των δικών τους φοιτητών...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη πάντα μιας και είμαι Αυστρία.Αφήστε τα μεταπτυhιακά και ψάξτε για δουλειά,όλο και κάτι θα βρείτε.

 

όταν είσαι μια Α ηλικία τότε δεν είναι εύκολο να κάνεις ένα μεταπτυhιακό...

Link to comment
Share on other sites

συν και πλην

Technische Universität München

+

είσαι πιο κοντά στη μαμά (Ελλάδα)

έχει μεγάλη Ελληνική κοινότητα

δεν είναι "τόσο" Γερμανοί

καλό πανεπιστήμιο με ευκαιρίες για δουλειά μετά

δεν αλλάζεις διακυβέρνηση

-

δεν αλλάζεις διακυβέρνηση.... (ξανά)

είσαι ανάμεσα σε χωριάτες (Bayern=Bauern=χωρικοί)

έχει μεγάλη τούρκικη κοινότητα

 

Southampton (δεν έχω πάει, έχω ακούσει)

+

μικρή παραλιακή κυρίως πανεπιστημιακή πόλη

ευκολότερη για πολλούς γλωσσική επικοινωνία

λυσσάρες Αγγλίδες

-

Σάξωνες (Sassenach)

 

Newcastle

+

κοντά στη Σκωτία (border region / Scottish & Newcastle breweries..)

λυσσάρες έτσι κι αλλιώς

-

κρύο

ξέχνα τη νυχτερινή ζωή

 

γενικά το κόστος μην το υπολογίζεις μόνο στα δίδακτρα...

...

αν και γνώστης της γερμανικής εγώ (στην εποχή μου, προ Thatcher) προτίμησα Σκωτία (Εδιμβούργο)

αλλά η απόφαση δική σου

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Southampton (δεν έχω πάει, έχω ακούσει)

 

λυσσάρες Αγγλίδες

 

Newcastle

λυσσάρες έτσι κι αλλιώς

 

χαχαχα Σωστός....

 

Εκανα 5 χρόνια Αγγλία (Λονδίνο) και σε αυτό.....θα περάσεις καλά....πολύ καλά... :mrgreen:

 

Από κει και πέρα αυτό που ξέρω για Αγγλία που έχω κάνει, είναι ότι οι σχολές έχουν πολύ καλή αποκατάσταση των αποφοιτων τους μέσω εταιρειών που προοθούν τους φοιτητές τους...Με απλά λόγια θα μπεις σχετικά εύκολα στην εκεί αγορά εργασίας.

Για Γερμανία δεν ξέρω αν κάνουν κάτι ανάλογο.....

Οπως και να έχει εκμεταλεύσου το μεταπτυχιακό όχι μόνο σαν γνώση αλλά κυρίως σαν κερκόπορτα στην εκεί αγορά εργασίας..Αν το κάνεις με σκοπό να επιστρέψεις στην Ελλάδα κατά 90% θα σου είναι άχρηστο στις δηλώσεις 4014 και ΠΕΑ που οι περισσότεροι αυτό τον καιρό ασχολούνται. Αλλά ακόμη και σε καλές εποχές εδώ δεν πολυχρησιμεύει εκτός αν μιλάμε για 1/100 θέσεις που το απαιτούν

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έστειλαν αρκετά παιδιά pm,
θα γράψω κάποια γενικά εδώ και θα προσπαθήσω να απαντήσω και ξεχωριστά στον καθένα με pm.

Σχετικά με τις διαδικασίες των αιτήσεων.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Για UK είναι πιο απλουστευμένα τα πράγματα και ουσιαστικά δεν έχουν deadline με τις αιτήσεις. Αλλα θεωρώ σημαντικό να στέλνεις νωρίς αίτηση, άσχετα που συνήθως αναφέρουν πως δεν είναι First come, First Served οι θέσεις.
Πτυχίο
Αναλυτική
Diploma Supplement
CV
Cover Letter
Passport
IELTS
Για συστατικές στέλνεις το mail (Επαγγελματικό ή/και ακαδημαϊκό-να μην είναι gmail, yahoo κλπ) του καθηγητή και στέλνουν φόρμα τα πανεπιστήμια σε αυτούς.
 

Ελληνικά + Μεταφρασμένα-Eπικυρωμένα  -> Σκαναρισμένα και upload μετά στις φόρμες του site του κάθε πανεπιστημίου-προγράμματος.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Για TUM όλα τα παραπάνω

Περασμένα στην online φόρμα του TUM

+ Συστατικές σε σφραγιστούς φακέλους (είτε τους βάζετε στον φάκελο σας με τα υπόλοιπα έγγραφα είτε τα στέλνουν μόνοι τους οι καθηγητές-εργοδότες)

+ Απολυτήριο Λυκείου
+ Εργασία που είχα κάνει στον Περιβαλλοντικό Σχεδιασμό στην Σχολή
+ Ευρωπαϊκή κάρτα Ασφάλισης από ΙΚΑ. (ΓΙα Γερμανία πρέπει να είσαι ασφαλισμένος πριν πάς, δλδ απο την χώρα σου. Οι Διπλωματούχοι είστε έτσι κ αλλιώς είστε στο ΤΣΜΕΔΕ οπότε δεν έχετε πρόβλημα.)

[Επικυρωμένα-Μεταφρασμένα(στα Αγγλικά)-Φωτοτυπίες εννοείται-ΟΧΙ πρωτότυπα]

Δηλαδή και ηλεκτρονικά και ταχυδρομικά τα έντυπα.
 

Όλα τα έγγραφα σε φάκελο και αποστολή με ταχυδρομείο στην διεύθυνση που υποδεικνύουν.
Μέχρι πρόπερσι ίσως και πέρυσι δεν θυμάμαι ακριβώς δεν έκανες online αίτηση στο TUM αυτό άλλαξε τώρα.
Επίσης να αναφέρω κάτι με το deadline, αναφέρει στο site πως είναι 1 Jan - 31 May . Υπάρχουν όμως 2 περίοδοι που εξετάζουν αιτήσεις, αυτές που παραλαμβάνουν μέχρι 15 Μαρτίου και σου απαντάν μέχρι τέλη Μαρτίου και αυτές που έρχονται μετά τις 15 Μαρτίου και οι επιλογές γίνονται μετά τις 31 Μαϊου. Οπότε και πάλι όσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα να γίνονται οι αιτήσεις.

Επίσης όπως μου ανέφεραν σε pm και είδα και στο Ιντερνετ, πλέον βάλαν και interview ή writen exam για να σε πάρουν. Εμένα δεν με ειδοποίησαν για κανένα interview.
Εγώ Δεκέμβριο που έβλεπα το site του TUM ( το Site έχει αλλάξει ) δεν τα ανέφερε αυτά. Ιανουάριο είχα ήδη στείλει τα έγγραφα.

Το θέμα είναι να βοηθηθούν όσοι είναι σε αντίστοιχη αναζήτηση. Αλλά πάντα στα WebSite των προγραμμάτων που σας ενδιαφέρει έχουν οδηγίες αναλυτικά.

Τα παραπάνω αφορούν τα διαδικαστικά,
αν και το τόπικ το άνοιξα, αφορούσε για εντυπώσεις και εμπειρίες στην εργασιακή-ακαδημαϊκή ζωή στις αντίστοιχες χώρες.
Μεγάλο βγήκε το κείμενο. Ελπίζω να μην κούρασε. :D

Edited by JafalcosEng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

σκεύτομαι για μεταπτυχιακό Αγγλία και Γερμανία Δανία πάνω στα μηχανολογικά...... πολύ χρήσιμα τα όσα γράφετε καισ ας ευχαριστώ!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος ιδέα για το τί θα θέλανε να αναφέρουμε στο thesis proposal που ζητάνε και στο motivation letter.

Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τη διαφορά τους στο τι θα αναφέρω παρότι asked google :|

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να κάνω μια πρόταση με την μικρή μου εμπειρία. 

 

Για Ευρώπη TU Delft για τους Ελληνες μηχανικούς. Είναι μεταξύ Αγγλίας και Γερμανίας στην νοοτροπία.

Για Αμερική όλα τα πρώτα 20 είναι τρομερά.

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα επέλεγα την Αγγλία λόγω γλώσσας, νομίζω οτι στο Newcastle υπάρχει ένα καλό πανεπιστήμιο για μηχανικούς. Θα σου πρότεινα να κάνεις μια έρευνα σε κάποιες αξιολογήσεις πανεπιστημίων που δημοσιεύονται και να επιλέξεις βάσει αυτών (οι περισσότερες συμφωνούν μεταξύ τους από ότι θυμάμαι). Είναι σημαντικό να έχεις καλές επιδόσεις στα μαθήματα γιατί θα αυξήσεις τις πιθανότητες να απορροφηθείς στην αγορά εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.