Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Yποχρεωτική δήλωση στο Ε9 της επιφάνειας του αυθαιρέτου που νομιμοποιήθηκε


Engineer

Recommended Posts

Ίσως λόγω του γεγονότος ότι δεν αναφέρονται σε καμία σύσταση ως κοινόχρηστοι,  να θεωρήσει ο λογιστής ότι οι χώροι έχουν εξ αδιαιρέτου κυριότητα. Παίζει και αυτό το σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι, ναι πρέπει να μπουν στα Ε9 των συνιδιοκτητών και βεβαίως άμεσα να τροποποιηθεί και η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας για να "αναφέρει" αυτούς τους χώρους, είτε ως παρακολουθήμτα άλλων ΟΙ, είτε να τους αποδώσει χιλιοστά από τα υπάρχοντα και να καταστούν έτσι ανεξάρτητες και αυτόνομες οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

Με λογιστή δεν μίλησα αλλά πιστεύω θα μου πει όλα μέσα

 

Οι αυθαίρετες κοινόχρηστες κατασκευές που ανήκουν κατα 50% αντίστοιχα στους ιδιοκτήτες  2 Ο.Ι. είναι αποθήκες ισόγειες

 

και γιατι δεν γραφουν κατα 100% ο καθε ενας την καθε  μία??

Και μετα να τις τακτοποιησουν με συναινεση

[δεν προκυπτει οτι ειναι πολυοροφη οικοδομη...αν υπαρχουν κι αλλοι συνιδιοκτητες ...αν συμφωνουν...δεν εχουμε εμβαδα, το ερωτημα μιλαει για 2 ιδιοκτητες...

γενικά...οι πληροφοριες δινονται με το...σταγονομετρο ....τεσπα...] :mrgreen:

 

κατα τα λοιπα

η υπαρξη τους δεν εμποδιζει την εκδοση βεβαιωσης/μεταβιβαση των ΟΙ, αφου δεν αναφερονται πουθενα στα συμβολαια

 

επομενως

τακτοποιηση κατ τις διαταξεις του αρθρου11

 

και

 

οσα προανεφεραν ο παυλος και ο ιασονας

για τακτοποιηση και συσταση ΟΙ κλπκλπ...

 

με τις καλημερες μου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικά σε ποια φάση της δήλωσης πρέπει να γίνει τροποποίηση του Ε9 με τα τετραγωνικά των αυθαιρεσιών που τακτοποιήθηκαν?Στην αρχική υποβολή, με την πληρωμή του παραβόλου,στη φάση της Υπαγωγής ή στην Οριστική Υπαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

να το εχεις στα χερια σου   εξ αρχης..

 

μετα...θα τον ψαχνεις

 

[και δεν μπορει να σου φερει Ε9 με ετος κατασκευης το... 2014...γιατι δεν θελει να πληρωσει αναδρομικα ΕΝΦΙΑ...ή Δημοτικα τελη..

το ειχαμε και αυτο...]

 

υγ

οι δε Δημοι, εχουν ηδη αναθεσει σε διαφορα γραφεια να παρουν απο το ΤΕΕ τις τακτοποιησεις και να δωσουν τους σχετικους καταλογους  ...δια τα περαιτερω...

 

 

εδω

 

https://et.diavgeia.gov.gr/search?query=q:%22%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B7%20%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1%20%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%85%20%CE%B3%CE%B9%CE%B1%20%CF%84%CE%B1%20%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B1%22&page=0&sort=relative

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όχι Δημήτρη άλλο εννοώ.Έχω κάνει αρχική υπαγωγή ενος αυθαιρέτου και ο πελάτης μου θέλει να κάνει τροποποιητική στο Ε9 για να δηλώσει τις αυθαιρεσίες που τακτοποιήσαμε.Το ερώτημά μου είναι αν υπάρχει κάποιος χρονικός περιορισμός για να κάνει τροποποιητική χωρίς πρόστιμο και σε ποια φάση της δήλωσης πρέπει να γίνει αυτή.

Link to comment
Share on other sites

το Ε9 που σου "εδειξε"   δεν ειχε τα σωστα τμ

και,

επρεπε να ειναι ηδη τροποποιημενο..

 

[ελπιζω να σου το φερει σωστο...διοτι δεν εισαι καλυμενος.]

 

κατα τα λοιπα

 

αν θυμαμαι καλα μεχρι τον Οκτωβριο ηταν χωρις προστιμο

τωρα εχει, μαλλον 100 ευρω..

 

στον λογιστη

 

εδιτ

 

Αφου δεν εχεις Ε9,  τι αλλο εχεις χρησιμοποιησει σαν αποδειξη ετους κατασκευης?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είχανε πει, νομίζω τελευταία φορά για το Ε9 2014, ότι πρέπει να αποτυπώνεται η πραγματική κατάσταση του ακινήτου. Ακόμα και αν υπήρχε αυθαίρετο που δεν έχει δηλωθεί σε νόμο αυθαιρέτων, εφόσον το γνώριζε ο ιδιοκτήτης. Με αυτή την έννοια αν θέλει να είναι τυπικός, ας πάει κάποια στιγμή να το διορθώσει από τότε (θα τον συμβουλέψει ο λογιστής). Εσένα ως μηχανικό, αφού δεν το χρειάστηκες το Ε9, δεν σε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Σαν αποδεικτικό χρησιμοποίησσα αεροφωτογραφία και όχι το Ε9 που μου έφερε.

 

το Ε9 ηταν η τελευταια  "καταφυγη"...αν δεν ειχες κατι αλλο [ΔΕΗ, καταγγελιες, καταδικες, α/φ κλπ]

 

 δεν ψαχνεις τπτ αλλο

 

ας κανει αυτα που πρεπει με τον λογιστη του

 

εσυ εχεις καλυφθει

 

εδιτ

 απαντησε ηδη πολυ σωστα  ο φιλος Meremeti

[με τις καλησπερες μου]

δεν το ειχα δει.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.