Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εμβαδό σε ΠΕΑ και μελέτη ΚΕΝΑΚ


sdim

Recommended Posts

1. Αρχικά ελέγχεις τη νομιμότητα των υφισταμένων κτισμάτων (απαραίτητη προϋπόθεση για ένταξη στο πρόγραμμα)

2. ΠΕΑ γίνεται για τους θ.χ., κι αφού έχεις μονοκατοικία, θα μελετήσεις - περιγράψεις και τους όμορους μθχ (εφόσον οι μθχ είναι σε επαφή, θεωρείται ένας)

3. Τα U λαμβάνονται αναλόγως του αν υπάρχει θερμομόνωση ή όχι, στο αντίστοιχο δομικό στοιχείο

4. Αγνοείς το τι γράφει το έντυπο της άδειας, και μελετάς το κτίριο σύμφωνα με τη δική σου αποτύπωση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. ήθελα να ρωτήσω, σε μονοκατοικία με ημιυπόγειο όπου το μικρότερο τμήμα του υπογείου βρίσκεται κάτω από το κύριο χάωρο της κατοικίας και το μεγαλύτερο κάτω από τον εξώστη, ποια τετραγωνικά μη θερμαινόμενου χώρου πρέπει να προσμετρήσω ? το σύνολο του υπογείου ή μόνο το τμήμα που εφάπτεται της κατοικίας?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχει σημασία όμως οτι το τμήμα του υπογείου που βρίσκεται κάτωθεν του εξώστη δεν επηρεάζει ενεργειακά καθόλου το σπίτι? (παρά μόνο το τμήμα του υπογείου που είναι ακριβώς από κάτω από τη κατοικία)?  

Link to comment
Share on other sites

και βέβαια το επηρεάζει (πολύ λίγο, αλλά το επηρεάζει)

διότι έχεις τμήμα οροφής του μ.θ.χ. σε αέρα, ενώ η υπόλοιπη είναι κάτω από θ.χ.

 

σε κάθε περίπτωση

στην έκδοση ΠΕΑ δεν σε ενδιαφέρει το πώς ή το γιατί επηρεάζεται η θ.ζ.

απλώς περιγράφεις τις οριακές συνθήκες όσο το δυνατόν ακριβέστερα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σας. Για ΠΕΑ οροφοδιαμερισματος σε πολυκατοικια για το οποιο η αδεια αναγραφει ως επιφανεια τα τετραγωνικα μαζι με τους κοινοχρηστους χωρους του κλιμακοστασιου ομως το συμβολαιο και το ε9 αναγραφουν το καθαρο εμβαδο του διαμερισματος, στη συνολικη επιφανεια θα αναγραφει αυτη του καθαρου διαμερισματος ή μαζι και των κοινοχρηστων χωρων; εφοσον στο συμβολαιο αναγραφεται το καθαρο εμβαδο σκεφτομαι πως δεν ειναι σωστο να γραφει κατι αλλο απο ΠΕΑ, παρολα αυτα η διαφορα με την οικοδομικη αδεια θα αποτελεσει λογο απορριψης της αιτησης για το εξοικονομω ΙΙ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω έτοιμο ένα πιστοποιητικό μιας μονοκατοικίας.. Έχει μια αποθήκη στο υπόγειο και ένα λεβητοστάσιο σε επαφή με τον Θ.Χ. και τα περιγράφω κανονικά σαν ΜΘΧ.

 

Απέναντι από την μονοκατοικία, έχει μια αποθήκη 160 τ.μ. και σε απόσταση 4μ. Καμία επαφή δηλαδή με τον Θ.Χ.. Η μόνη επίδραση που έχει στον χώρο μου είναι η σκίαση σε μια πλευρά.  Αυτή τη λαμβάνω υπόψην στα συνολικά τετραγωνικά;

Έχω την εντύπωση ότι έχει ξεχωριστή οικοδομική άδεια αλλά στο Ε9 εμφανίζεται ως βοηθητικός χώρος της κατοικίας.

 

Η ερώτηση μου είναι γιατί είμαι Α' τάξης και δεν μπορώ να το κάνω αν χρειάζεται να μπει στο ΠΕΑ η επιφάνεια αυτή..

Edited by ata
Link to comment
Share on other sites

Σε μονοκατοικές, στη συνολική επιφάνεια βάζουμε οτι ''ακουμπάει'' (εφάπτεται) πάνω στη ΘΖ.

 

Στην ωφέλιμη, μόνο τα τμ της ΘΖ.

 

Κτήρια ή κτίσματα (ανεξάρτητα) που είναι σε απόσταση απο τη ΘΖ, δεν μπαίνουν στη συνολική επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή λίγο μπερδεύτηκα θα ήθελα την άποψή σας.

 

Έχω κτίριο 2όροφο, με διαμέρισμα ισογείου, διαμέρισμα ορόφου και κλειστό κλιμακοστάσιο που συνδέει τα δύο.

Δεν έχει γίνει σύσταση.

Θέλω να εκδώσω ΠΕΑ για το διαμέρισμα ορόφου στα πλαίσια του εξοικονομώ.

Η οικοδομική άδεια αναφέρει σαν δόμηση ορόφου το διαμέρισμα + το κλιμακοστάσιο.

Στην εφορία δηλώνουν αυτά τα τετραγωνικά.

Εγώ για το ΠΕΑ δε μπορώ να λάβω υπόψη μου και το κλιμακοστάσιο άρα θα βάλω λιγότερα τετραγωνικά.

Πιο σωστό είναι να κάνει αλλαγή τα φορολογικά στα μειωμένα τετραγωνικά ή να εκδώσω το ΠΕΑ με συνολική επιφάνεια αυτή του ορόφου (όπως φαίνεται και στην άδεια) και θερμαινόμενη την πραγματική του διαμερίσματος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.