Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενεργητική πυρασφάλεια σε χώρο συνάθροισης κοινού


iliekater

Recommended Posts

Χρόνια τώρα έχω μία αποροία που κανείς δεν μου την έλυσε :

Για χώρο συνάθροισης κοινού εφαρμόζεται το άρθρο 10 του ΠΔ 71/88 . Αν προσέξετε όμως στην αρχή του άρθρου , θα δείτε πως γράφει ότι το συγκεκριμένο άρθρο έχει εφαρμογή μόνο σε χώρους συνάθροισης κοινού άνω των 50 ατόμων !

Οπότε ; Τι κάνει , π.χ. , ένας χριστιανός που έχει ένα καφενείο με 40 άτομα ; Μήπως ΔΕΝ κάνει μελέτη ; :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος του άρθρου 10 έχει διευκρινιστικές περί των ΧΣΚ.

Αναφέρει λοιπόν ότι:΅

10.4 Για χώρους συνάθροισης κοινού χωρητικότητας κάτω των 50 ατόμων που λειτουργούν σε κτίρια για τα οποία εκδόθηκε άδεια οικοδομής μετά την έναρξη ισχύος του Π.Δ 71/88 και εφ’ όσον ζητείται από τους ενδιαφερόμενους επιχειρηματίες χορήγηση πιστοποιητικού πυροπροστασίας, τα μέτρα και μέσα πυροπροστασίας θα υποδεικνύονται ύστερα από αυτοψία από τις Π.Υ συντάσσοντας έκθεση επιθεώρησης σύμφωνα με την 7600/1960 Εγκύκλιο Δ/γή Α.Π.Σ. Για τους παράπανω χώρους ο ενδιαφερόμενος για να λάβει πιστοποιητικό πυροπροστασίας πρέπει να προσκομίσει στην Π.Υ εκτός των δικαιολογητικών που προβλέπονται από την Κ.Υ.Α 3021/1986 (ΦΕΚ B’ 847) και θεωρημένο αντίγραφο της μελέτης παθητικής πυροπροστασίας από την Πολεοδομία.

Με λίγα λόγια, δεν απαιτείται ενεργητική πυροπροστασία. Πηγαίνεις στην Π.Υ. σου ζητάνε ένα σχέδιο με φωλιά, 2 πυροσβεστήρες, φωτιστικό εξόδου, τιμολόγια αγοράς, υπευθ. δηλώσεις και είσαι έτοιμος.

Ελπίζω να έλυσα τη χρόνια απορία σου!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν χρόνια αποροία μου , ήταν χρόνια βλακεία μου που δεν το είχα διαβάσει τόσο καιρό ! Σε ευχαριστώ Μάρκο !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα συναδελφοι, νεος μηχανικος...

 

ασχολουμαι με την προμελετη πυροπροστασιας σε αρχαιολογικο μουσειο...(επεκταση νεα οικοδομικη αδεια)

 

συμφωνα με το Π.Δ 71/88 αρθρο 10 ειναι χωρος συναθροισης..

ομως το συνολικο κτιριο περιλαμβανει επισης γραφεια,αποθηκες κτλ..

η μελετη πρεπει να γινει για καθε χωρο ξεχωριστα ή οι υπολοιποι χωροι του μουσειου θα μελετηθουν με το ιδιο αρθρο...

 

εχω στα χερια μου επισης και ενα συνοπτικο πινακα κωδικοποιησης του Π.Σ.Δ.Μ.-Η. στον οποιο αναφερει καθαρα οτι στους χωρους συναθροισης ειναι υποχρεωτικος ο φωτισμος ασφαλειας σε ολους τους χωρους..

 

αν ερμηνευω σωστα τον πινακα, πρεπει σε ολους τους χωρους του μουσειου να μπουν φωτιστικα ασφαλειας??ακομα και στα wc??

 

επισης στο Π.Δ 71/88 κανει αναφορες και σε αλλους τομους Α κ Ε, μηπως γνωριζει κανεις απο που θα τους προμηθευτω..

 

τελος το μουσειο εχει δυο μεγαλους εκθεσιακους χωρους, ο ενας με θεωρητικο πληθυσμο >250 και ο δευτερος με <250.

αφου λοιπον χρειαζομαι μονιμο υδροδοτικο πυροσβεστικο δικτυο για τον πρωτο χωρο θεωρω οτι και τα πυροσβεστικα ερμαρια του μικροτερου χωρου ειναι λογικο να υδροδοντουνται απο αυτο το δικτυο και οχι απο το βασικο δικτυο υδρευσης του κτιριου κατι που θε γινοτανε αν υπηρχε μονο ο δευτερος χωρος. σωστα??(πιθανον η απαντηση βρισκεται στο οτι θα πρεπει να δουλεψω με το αθροισμα τον δυο χωρων σαν να ηταν ενας)

 

και κατι τελευταιο... οι πυροσβεστικες φωλιες-ερμαρια σε ποση αποσταση μεταξυ τους τοποθετουνται πανω στις κατοψεις του χωρου???

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλες οι απαντήσεις υπάρχουν στους διάφορους κανονισμούς που μπορείς να βρεις στο τμήμα των Downloads.

 

Από την απορία σου για τα φωτιστικά ασφαλείας υποψιάζομαι ότι μάλλον δεν κατάλαβες ποια είναι: πρόκειται για αυτά με την μικρή πινακίδα σε πράσινο που δείχνει ένα ανθρωπάκι να τρέχει. Φαντάζομαι τα έχεις δει σε μπαρ και καφέ στους χώρους των WC - άρα αντιλαμβάνεσαι την απάντηση. Οδηγίες ακριβείς δεν υπάρχουν αλλά αυτά μπαίνουν σε κάθε έξοδο/πόρτα με τρόπο ώστε να μπορούν εύκολα να σε καθοδηγούν σε συνθήκες σκότους.

 

Απορία δικιά μου: δεν έχει το μουσείο σύστημα πυρόσβεσης? Με την επέκταση θα το βάλεις εσύ τώρα?

Link to comment
Share on other sites

το μουσειο εχει συστημα πυρανιχνευσης απο το 1970 εκτος λειτουργιας βεβαια..και φορητους πυροσβεστηρες μονο.

ναι ξερω οτι αυτα ειναι τα φωτιστικα ασφαλειας..

απλα στην προμελετη πανω στα σχεδια των κατοψεων πρεπει να κανω ενα πινακα στον οποιο θα φαινεται καθε χωρος ποιες εγκαταστασεις θα εχει..

κανω την προμελετη ολων των η/μ..

εφοσον λοιπον και ενα απλο φωτιστικο ασφαλειας αποτελει μερος συστηματος πυρασφαλειας πρεπει στον παραπανω πινακα να σημειωσω οτι ολοι οι χωροι του μουσειου θα εχουν πυρασφαλεια...

 

ετσι το καταλαβαινω :roll:

 

αν καποιος εχει κανει προμελετη δημοσιου εργου νομιζω πως καταλαβαινει σε ποιο πινακακι αναφερομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Στο τέλος του άρθρου 10 έχει διευκρινιστικές περί των ΧΣΚ.

Αναφέρει λοιπόν ότι:΅

10.4 Για χώρους συνάθροισης κοινού χωρητικότητας κάτω των 50 ατόμων που λειτουργούν σε κτίρια για τα οποία εκδόθηκε άδεια οικοδομής μετά την έναρξη ισχύος του Π.Δ 71/88 και εφ’ όσον ζητείται από τους ενδιαφερόμενους επιχειρηματίες χορήγηση πιστοποιητικού πυροπροστασίας, τα μέτρα και μέσα πυροπροστασίας θα υποδεικνύονται ύστερα από αυτοψία από τις Π.Υ συντάσσοντας έκθεση επιθεώρησης σύμφωνα με την 7600/1960 Εγκύκλιο Δ/γή Α.Π.Σ. Για τους παράπανω χώρους ο ενδιαφερόμενος για να λάβει πιστοποιητικό πυροπροστασίας πρέπει να προσκομίσει στην Π.Υ εκτός των δικαιολογητικών που προβλέπονται από την Κ.Υ.Α 3021/1986 (ΦΕΚ b’ 847) και θεωρημένο αντίγραφο της μελέτης παθητικής πυροπροστασίας από την Πολεοδομία.

Με λίγα λόγια, δεν απαιτείται ενεργητική πυροπροστασία. Πηγαίνεις στην Π.Υ. σου ζητάνε ένα σχέδιο με φωλιά, 2 πυροσβεστήρες, φωτιστικό εξόδου, τιμολόγια αγοράς, υπευθ. δηλώσεις και είσαι έτοιμος.

Ελπίζω να έλυσα τη χρόνια απορία σου!

 

 

Όταν όμως η Πολαιοδομία σου ζητάει και μελέτη Ενεργητικής σε Ψητοπωλείο με αριθμό ατόμων 28 < 50 όπως λέει η Π.Δ, τότε τι κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ότι έκανα και εγώ όταν μου ζητήθηκε για κάτι αντίστοιχο. Κατέθεσα κανονικά φάκελο με μελέτη ενεργητικής στην πυροσβεστική και χρέωσα κανονικά την μελέτη. Ουδέν πρόβλημα.

Απλά αν δεν απαιτήθει από καμία υπηρεσία ακολουθείς την διαδικασία που ανέφερε ο marko παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν απαιτειται μελετη ενεργητικης πυροπροστασια για χωρους συναθροισης κοινού κατω απο 50 ατομα και η πυροσβεστικη υπηρεσια συντασει εκθεση επιθεωρησης μετα την αυτοψια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.