Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τιμές ΑΤΟΕ


ΓΙΑΝΝΗΣ Γ

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι : σε κάποια άρθρα του περιγραφικού υπάρχει και η ένδειξη [**] ΕΡΓΑΣΙΑ. Παρατηρώ επίσης, ότι στο αντίστοιχο αρχείο του συνοπτικού (excel) και για το αντίστοιχο άρθρο, αναφέρεται σε ξεχωριστή λίστα, η τιμή της εργασίας χωρίς τα υλικά.

 

Π.χ.

 

75.11 Περιθώρια (σοβατεπιά) από μάρμαρο

 

Περιθώρια (σοβατεπιά) από μαρμάρου πλάτους έως 10 cm και κατά τα λοιπά όπως στο άρθρο 74.30. Υλικά και εργασία πλήρους κατασκευής.

 

Τιμή ανά τρέχον μέτρο (μμ)

 

75.11.01 Σοβατεπιά από μαλακό μάρμαρο πάχους 2 cm

 

Κωδικός Αναθεώρησης ΟΙΚ 7511

 

ΕΥΡΩ [**] ΕΡΓ

 

Και στο excel :

 

75.11.01 Σοβατεπιά από μαλακό μάρμαρο πάχους 2 cm ΟΙΚ 7511 μμ 12,00 | EΡΓΑΣΙΑ 35,70

 

Μπορεί κανείς να βοηθήσει ; 12,00 για προμήθεια υλικών και φατούρα και 35,70 ΜΟΝΟ εργασία ;! Μήπως κάτι δεν έχω καταλάβει καλά ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άλλη μία ερώτηση:

θέλω να υπολογίσω με βάση τον πίνακα τιμών ΑΤΟΕ, πόσο θα κοστίσει το μπετόν καθαρισμού, παίρνω τον κωδικό 03.04 ή τον 03.05;

Επίσης, όσον αφορά προκατ οικίσκους μέχρι 16 τμ, τί πρέπει να συμπεριληφθεί για να πάμε τον φάκελο σε πολεοδομία; (ο φάκελος βασικά κατατίθεται για άδεια εργασιών για φ/β πάρκο, όπου θα υπάρχουν και προκατ οικίσκοι). Υπολογίζω μόνο εκσκαφές και τσιμεντένια βάση; με αναλυτικό; Η τιμή του οικίσκου μπαίνει πουθενά;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το 03.04? Σε ποιο τιμολόγιο αναφέρεσαι?

 

@Directionless

Έτσι είναι με τη μόνη σημείωση οτι στην τιμή της εργασίας περιλάμβανονται και τα βοηθητικά υλικά.

 

ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ

 

Β. Στις τιμές μονάδος του παρόντος Τιμολογίου

που φέρουν την σήμανση [**] παρατίθεται η τιμή που

αναλογεί στην καθαρή εργασία (φατούρα) και τα βοη−

θητικά υλικά. Οταν διαφοροποιούνται τα ποιοτικά χαρα−

κτηριστικά των κυρίων ενσωματουμένων υλικών, έναντι

αυτών που αναφέρονται στο Περιγραφικό Αρθρο, η Δη−

μοπρατούσα Αρχή θα προσαρμόζει ανάλογα τις τιμές

εφαρμογής (περιπτώσεις ξυλείας, καραμικών πλακιδίων

και μαρμάρων διαφόρων κατηγοριών και ποιοτήτων).

Link to comment
Share on other sites

@thalia: οι κωδικοί αυτοί βρίσκονται στον πίνακα, "αναλυτικός προυπολογισμός έργου" που υπάρχει στα downloads από myri αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

A! Δεν το είχα υπόψιν αυτό.

Δεν ξέρω τι τιμές και τι κωδικούς έχει.

 

Βρες τα επίσημα Α.Τ.Ο.Ε. (νομίζω υπάρχουν στα downloads χωρίς να είμαι βέβαιη) και δε θα έχεις απορίες πιστεύω.

 

Αν δεν υπάρχουν πες μου αν και είμαι σίγουρη οτι τα έχω δει!

 

Και σίγουρα τα έχει ανεβάσει συνάδελφος σε άλλο θέμα!

 

Ψάξε λίγο και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα επίσημα ΑΤΟΕ , ως άρθρα , βρίσκονται εδώ.

 

Οι τιμές είναι ενδεικτικές και ΔΕΝ είναι επικαιροποιημένες με βάση το Δ' Τρίμηνο 2009 που ισχύει σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

για ιδιωτικό έργο θες αυτό:

 

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=159686&postcount=8

 

στην προηγούμενη συζήτηση που είχαμε, η myri με είχε παραπέμψει εδώ.. μάλλον, σας το εξηγώ λάθος, αυτές τις τιμές τις θέλω για να συντάξω αναλυτικό προυπολογισμό, και ψάχνω τώρα το "μπετόν καθαρισμού" πώς αναφέρεται σ αυτόν τον πίνακα; ως 03.04 ή 03.05;

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Εννοει οτι το ΑΤΟΕ ειναι του 2008Γ (νομιζω) και οτι δεν ειναι επικαιρoποιημενο, ητοι πρεπει να πας στον engineering.gr για να βρεις τις τιμες του 2009Δ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.