Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τιμές ΑΤΟΕ


ΓΙΑΝΝΗΣ Γ

Recommended Posts

Πώς υπολογίζω σε αναλυτικο΄προυπολογισμό την εξωτερική θερμομονωση απο τη στιγμή που δεν υπάρχει ως είδος εργασίας?

Υπάρχουν κάπου νέες τιμές για μεταγενέστερες εργασίες του 89?Πχ θέλω και γυάλινα στηθαία και δεν υπάρχουν στον αναλυτικό του 89...Ούτε η ενδοδαπέδια θέρμανση..

Edited by margaritta
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επιβεβαίωσέ μου:

Θέλεις την συνοπτική περιγραφή με τις τιμές οικοδομικών και για τις 4 τιμαριθμηκές του κάθε έτους ή την ανάλυση με τις τιμές στις 4 τιμαριθμηκές του κάθε έτου?

 

Edit: Μπορώ να σου στείλω Γ' και Δ' 1998 με υπολογισμένα τα άρθρα

 

ΞανάEdit: Νόμιζα ότι τα είχα αλλά δυστυχώς έχω από το Β'99 και μετά.  :sad:  :sad:

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ιδανικό θα ήταν να βρίσκαμε τις Α' του 97 με την ανάλυση τιμών. Ωστόσο και το Β' του 99 είναι φυσικά καλοδεχούμενο!!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

συγνώμη αλλά μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά.

Έστω 54.20.01 (ΟΙΚ5421) "υαλοστάσια μπλα μπλα μπλα" τιμή μονάδας 135, "εργασία" 110

το πρώτο είναι το σύνολο (εργασία και υλικά) και το δεύτερο είναι καθαρή εργασία; 

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτοντας ότι:

α) εννοείς στα Ενιαία Τιμολόγια, και

β) αναφερεσαι στις τιμές του πίνακα με τις συνοπτικές περιγραφές όπως αναγράφονται στα ΦΕΚ που έχουν εκδοθεί

 

Πχ στο ΦΕΚ 363Β/19-2-2013 και για το συγκεκριμένο άρθρο 54.20.01 οι τιμές 123 και 110 (5η & 7η στήλη) αφορούν σε Υλικά+Εργασία ενώ οι τιμές 90 και 80 (6η & 8η στήλη) αφορούν αντίστοιχα σε εργασία (φατούρα) χωρίς υλικά.

post-2272-0-71905700-1435487119_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα. Μου ζήτησε ένας πελάτης να δω πόσα υλικά τοιχοποιιας υπάρχουν σε μια οικοδομή του και αν μπορώ να του βγάλω και ένα κοστος των υλικων. Αφού βρήκα τις ποσοτητες τις πολλαπλασιασα με τις τιμές του ΑΤΟΕ ενός τριμηνου πριν της περιόδου που έγινε το κτίριο. Οι τιμές που εβγαλα μου φαίνονται πολύ χαμηλές. Υπάρχουν άλλες ενδεικτικές τιμες ή το ΑΤΟΕ είναι έγκυρη πηγή τιμών για επιμετρησεις;

Link to comment
Share on other sites

Αφου ενδιαφέρεσαι, οπως γραφεις, μονο για τα υλικα (και οχι για υλικα και εργασια) μπορεις να χρησιμοποιήσεις τις αποδόσεις των υλικων του καθε αρθρου που σ' ενδιαφερει και να χρησιμοποιήσεις τιμες υλικων τωρινες.

Αλλη λυση θα ηταν βα χρησιμοποιήσεις τις τιμες των υλικων του τριμηνου που αναφερεις και να τις επικαιροποιησεις κανοντας την αναγωγη με χρηση του μεσω τριμηνιαιου γενικου δείκτη τιμων καταναλωτη στο τριμηνο που αναφερεις και στο τωρινο.

Πρισωπικα θεωρω πιο αξιοπιστη την πρωτη.

Σε κάθε περιπτωση ο ΑΤΟΕ θα σε βοηθησει με τις αποδόσεις που εχει στα υλικα να συμπεριλάβεις και τυχον φυρα στα υλικα.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.