Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σοφίτα κατά ΝΟΚ - φορολογικά - αμοιβές κλπ.


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Ως γνωστόν οι σοφίτες έχουν μπει στη ζωή μας πλέον και αρκετά συχνά ζητούνται από τους ιδιοκτήτες, ως στοιχείο των κατοικιών, γιατί δεν προσμετρώνται στο Σ.Δ., αν φυσικά πληρεί τις προδιαγραφές που θέτει ο ΝΟΚ.

 

Στο πολεοδομικό κομμάτι, έστω και με συννενόηση με τους ελεγκτές μηχανικούς των Υ.ΔΟΜ. βρίσκουμε άκρη, για το πως θα πρέπει να γίνει μορφολογικά η σοφίτα (ύψη, ανοίγματα, εξώστες στη σοφίτα κλπ).

 

Φτάνοντας όμως στις αμοιβές μας, στα φορολογικά της άδειας, αλλά και μετέπειτα κατά τη χρήση της κατοικίας στη ΔΕΗ, στη φορολογία του ιδιοκτήτη κλπ συναντώ εντελώς διαφορετικές προσεγγίσεις ανάλογα με ποιόν μηχανικό συζητάω για το θέμα.

 

Έχει κάποιος καταλήξει στο πως χειριζόμαστε τη σοφίτα για:

 

α) τις αμοιβές μας - εισφορές ΤΣΜΕΔΕ? Την προσμετράμε ως κατοικία κανονικά, ως βοηθητικό χώρο ή καθόλου? (Έχω πάρει όλες τια απαντήσεις και έχω δει άδειες με 1-2 τρόπους υπολογισμού)

β) τα φορολογικά της άδειας? (Επίσης 1-2 διαφορετικές προσεγγίσεις)

γ) το ΕΚΚΟ? Πολυ σημαντικό θέμα μιας και προκύπτει μεγάλη διαφορά ανάλογα πως θα προσμετρήσουμε τη σοφίτα. (Θεωρώ πως δεν μπορεί να προσμετρηθεί στα τ.μ. υπολογισμού του ΕΚΚΟ η σοφίτα, μιας και είναι εκτός Σ.Δ.. Θα προσμετρηθεί ως βοηθητικός χωρος? Ούτε αυτό προκύπτει από πουθενά βέβαια...

δ) η ΔΕΗ για τα τ.μ. της κατοικίας πως μετράει τη σοφίτα? Θεωρητικά αφού είναι στους χώρους εκτός Σ.Δ. και στο έντυπο της έγκρισης-άδειας φαίνεται ως τέτοιος χώρος, δε θα μετρήσει στα τ.μ. της ΔΕΗ.

ε) Στο "χαράτσι" που περιλαμβάνεται στη ΔΕΗ (με όποια μορφή προκύψει αυτό)?

στ) στη φορολογική δήλωση του ιδιοκτήτη? Πως θα φαίνεται η κατοικία?

 

Καλό θα ήταν να υπάρξουν όποιες πληροφορίες μαζέμενες για να βρίσκουμε μια άκρη με το θέμα σοφίτα και φορολογικά.

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΣΟΦΙΤΕΣ-ΠΑΤΑΡΙΑ-ΠΕΤΡΙΝΗ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΗ ΛΙΘΟΔΟΜΗ-ΚΛΙΜΑΚΕΣ/ΚΛΙΜΑΚΟΣΤΑΣΙΑ

Διεύρυνα λίγο το θέμα σου.

Πρόκειται για επιφάνειες εκτός σ.δ. πλέον.΄Ολες αντιμετωπίζονται το ίδιο. Δηλαδή στο διάγραμμα δόμησης διακρίνονται ως "χώροι εκτός σ.δ." Το ίδιο ισχύει και για το έντυπο της άδειας δόμησης, όπου έχει προβλεφθεί κουτάκι "Εμβαδόν χώρων εκτός σ.δ....υπόγεια", (εκεί που λέει υπόγεια-μόνο-  μπορείς να αντικαταστήσεις/προσθέσεις "σοφίτα" ή "πατάρι" ή και όλα μαζί ομαδοποιημένα).

Γενικά το αντιμετωπίζεις σαν υπόγειο...

Σε κάποιο σημείο της μελέτης (π.χ. Διάγραμμα δόμησης) πρέπει να υπολογιστούν αυτές οι επιφάνειες, όπως γίνεται με τον σ.δ. Κατόπιν χρεώνεις κανονικά όλες τις επιφάνειες σε ΕΚΚΟ, φορολογικά, αμοιβές, ΙΚΑ, Ε9, ΕΤΑΚ, ΦΑΠ, ΔΕΗ, Χαράτσι , Φόρος μεταβίβασης, παντού ! Αν πρόκειται για σοφίτα/πατάρι/υπόγειο τους δίνεις μειωτικό συντελεστή 0,50. Τους υπόλοιπους χώρους χωρίς μειωτικό (π.χ. κλίμακα<12τ.μ.). Ο νομοθέτης ξέρει, πως είμαστε όλοι αχόρταγοι με τα τετραγωνικά και μας τα δίνει εκτός σ.δ., ώστε να πέσουμε στην φορολογική παγίδα του. 

Εγώ προσωπικά στον υπολογισμό της επιφάνειας σοφίτας και παταριού, εξαιρώ την εξωτ.τοιχοποιία (ΝΟΚ ορισμοί: σοφίτα=...χώρος εντός της στέγης...  &  εσωτ.εξώστης=χώρος...δεν αποτελεί όροφο...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Τι γινεται στην περίπτωση ανοιχτού κλιμακοστασιου?

Θεωρώ οτι παρόλο που δεν μετράει στη δόμηση,νκάπως θα πρεπει να το μετρήσω στα φορολογικά ( λογικό!)

Πως όμως? ειναι υπερβολή να μπει στις κανονικές επιφάνειες... Μήπως στους ημιυπαίθριους?

Εχει κανείς αντιμετωπίσει κατι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κοινόχρηστοι σε μονοκατοικία?

Στην insoft βρήκα μια παρόμοια απάντηση :

"Βάζεις τα τ.μ. του κλιμακοστασίου στο ισόγειο + τα τ.μ. του κλιμακοστασίου στον όροφο. Τα βάζεις στο πεδίο "Κοινόχρηστοι χώροι". Αν πρόκειται για ανοιχτό κλιμακοστάσιο που σταματά στον όροφο τότε θα το βάλεις μόνο μία φορά ή ίσως και καθόλου."

Το "ίσως και καθόλου" με προβληματίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ένα κλιμακοστάσιο σε μια διπλοκατοικία δεν είναι κοινόχρηστο; 

Δεν εξετάζεται βάσει σύστασης εδώ, αλλά για τα φορολογικά και τις αμοιβές.

Αν έχεις αμφιβολίες καλύτερα να κάνεις ερώτηση στον υπάλληλο της ΥΔΟΜ που ελέγχει τα φορολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Λήγει η προθεσμία μου για έγκριση δομησης τη Δευτέρα και ειναι το μονο που δεν εχω συζητήσει με τον υπάλληλο.

Θέλω να ειμαι καλυμμένη για να τελειώνω. Θα το κανω όπως λες εσυ που ειναι πιο πιθανό να περάσει.

Ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το 54373/9-12-2015 σχετικό έγγραφο για χώρους που δεν προσμετρούν στο Σ.Δ

φορολογικά αδειας -χώροι που δεν προσμετρούν στο Σ.Δ.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με βάση το παραπάνω έγγραφο του συναδέλφου, για σοφίτα που ενδιαφέρομαι καταλαβαίνω ότι βάζω κανονικά τα τ.μ. για τον υπολογισμό των αμοιβών.

Το ερώτημα είναι μπορώ να τα υπολογίσω σαν βοηθητικούς χώρους? Η χρήση θα είναι κύριοι χώροι, αλλά από την ΥΔΟΜ μου απαγόρευσε να γράψω χρήση, παρά μόνο σοφίτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.