Μετάβαση στο περιεχόμενο

- - - - -

Αιτηση ηλεκτροδοτησης κοστος ΔΕΗ

• Please log in to reply
7 απαντήσεις στο θέμα

#1 Δημητρης31

Δημητρης31

Νέο Μέλος

• Μη μηχανικός
  • Pip
  • 6 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Υδραυλικός

Δημοσίευση 12 Ιούλιος 2013 - 21:51

καλησπερα εχω ενα υπογειο που θελω να κανω αλλαγη χρησης σε οικια  και σκοπευω να κανω αιτηση στη δεη να μου το ηλεκτροδοτηση με ξεχωριστο ρολοι-μετρητη απο το σπιτι απο πανω,το ρευμα για το σπιτι που υπαρχει τωρα ειναι τριφασικο δε ξερω αν παιζει ρολο στο κοστος,

μηπως ειναι νομιμο να το συνδεσω με το πανω σπιτι κ να χουμε ενα ρολοι και να κανω μονο αιτηση για αυξηση τασης?τι εινα προτιμοτερο κ οικονομικοτερο?ευχαριστω.

Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο Δημητρης31: 12 Ιούλιος 2013 - 21:55

• 0

#2 Manolis gon

Manolis gon

Συντονιστής

• Moderators
  • 6.316 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑγ. Νικόλαος - ΚΡΗΤΗ
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Δημοσίευση 13 Ιούλιος 2013 - 08:43

Με ποιο τρόπο θα γίνει η αλλαγή χρήσης του υπογείου σε οικία?

• 0

#3 αστέριος

αστέριος

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 1.283 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΤwo Rivers same name
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Δημοσίευση 13 Ιούλιος 2013 - 09:16

Θεωρητικά, σε οικία όπου υπάρχει και υπόγειο, το ρολόϊ είναι ένα.

Αφού υπάρχει η επιθυμία για ξεχωριστό ρολόϊ, νομίζω ότι υπάρχουν 2 τρόποι:

α. είτε με έκδοση Οικ. Αδείας, όπου το υπόγειο θα φανεί ως ξεχωριστός Χώρος Κύριας Χρήσης ( αν πληρεί τις προϋποθέσεις)

β. ειτε με ένταξη στον (αναμένοντα) νέο νόμο για τα αυθαίρετα, όπου θα ενταχθεί για  αλλαγή χρήσης ( & οτιδήποτε άλλες αυθαιρεσίες αν υπάρχουν)

Αλλος τρόπος, θεωρώ ότι δεν υπάρχει.

Οπότε ρωτάς τα κόστη σε αυτές τις περιπτώσεις και αποφασίζεις.

Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο αστέριος: 13 Ιούλιος 2013 - 09:24

• 0

#4 Δημητρης31

Δημητρης31

Νέο Μέλος

• Μη μηχανικός
  • Pip
  • 6 Μηνύματα:

Δημοσίευση 13 Ιούλιος 2013 - 09:53

Με το β. τροπο που λεει ο αστεριος θα γινει,ξερω περιπου το κοστος για ενταξη αδεια κτλ...αλλα δε ξερω τι παιζει με τη Δεη μπορει καποιος να μου απαντηση στην παραπανω ερωτηση μου σχετικα με το ρολοι και την αυξηση τασης?

Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο Δημητρης31: 13 Ιούλιος 2013 - 09:57

• 0

#5 Δημητρης31

Δημητρης31

Νέο Μέλος

• Μη μηχανικός
  • Pip
  • 6 Μηνύματα:

Δημοσίευση 15 Ιούλιος 2013 - 17:15

κανεις δεν εχει αντιμετοπισει παρομια περιπτωση που χρειαζετε καινουργιο ρολοι μετα απο διαχωρισμο?κ στο περιπου αν ξερει καποιος ας απαντησει,ευχαριστω.

• 0

#6 Didonis

Didonis

Συντονιστής

• Moderators
  • 3.306 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός

Δημοσίευση 15 Ιούλιος 2013 - 18:06

Μια επίσκεψη σας στα τοπικά γραφεία της ΔΕΗ θα σας ενημερώσουν για το τιμολόγια τους.

Νέου ρολογιού ή επαύξησης υπάρχοντος. Επίσης θα σας ενημερώσουν και για τα απαιτούμενα έγραφα για την κάθε μια περίπτωση.

Είναι οι μόνοι αρμόδιοι για τις τιμές τους.

Θα χρειαστεί και στις δυο περιπτώσεις να αναθέσεις σε μηχανολόγο – εγκαταστάτη τον έλεγχο αν η εγκατάσταση η ηλεκτρολογική είναι σύμφωνα με τις απαιτήσεις της ΔΕΗ.

• 0

#7 antloukidis

antloukidis

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 1.072 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΧαλκούτσι Ωρωπού
  • Ειδικότητα:Διπλ. Ηλ/γος-Μηχ/γος Μηχ/κος

Δημοσίευση 15 Ιούλιος 2013 - 18:30

κανεις δεν εχει αντιμετοπισει παρομια περιπτωση που χρειαζετε καινουργιο ρολοι μετα απο διαχωρισμο?κ στο περιπου αν ξερει καποιος ας απαντησει,ευχαριστω.

Χοντρικά για νέα μονοφασική παροχή με ασφάλεια 40/35 Α η ΔΕΗ χρεώνει 300 - 350 Ευρώ, ενώ για τριφασική 3x40/35 A 1000 Ευρώ.

Σίγουρα θα χρειαστεί ΥΔΕ από ηλεκτρολόγο και βέβαια ότι χρειαστεί για νομιμοποίηση/τακτοποίηση (αυτά τα ξέρουν οι ΠΜ)

Υ.Γ. Αν πάρεις ρεύμα από το πάνω σπίτι σίγουρα είναι οικονομικότερο και χωρίς καθόλου γραφειοκρατία

Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο antloukidis: 15 Ιούλιος 2013 - 18:34

• 0

#8 dimitris GM

dimitris GM

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 5.668 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΘεσσαλονίκη
  • Ειδικότητα:Νομικός

Δημοσίευση 16 Ιούλιος 2013 - 08:24

καλησπερα εχω ενα υπογειο που θελω να κανω αλλαγη χρησης σε οικια  και σκοπευω να κανω αιτηση στη δεη να μου το ηλεκτροδοτηση με ξεχωριστο ρολοι-μετρητη απο το σπιτι απο πανω,το ρευμα για το σπιτι που υπαρχει τωρα ειναι τριφασικο δε ξερω αν παιζει ρολο στο κοστος,

μηπως ειναι νομιμο να το συνδεσω με το πανω σπιτι κ να χουμε ενα ρολοι και να κανω μονο αιτηση για αυξηση τασης?τι εινα προτιμοτερο κ οικονομικοτερο?ευχαριστω.

Την αλλαγη χρησης θα επρεπε να την ειχες ηδη κανει  με βαση διαταξεις νομου.

Ηδη ο 4014 δεν ισχυει, αρα δεν μπορεις

Θα περιμενεις τον καινουργιο νομο [οπως ειπε ο αστεριος]

Και βεβαια, για να κανεις "αλλαγη χρησης" πρεπει ηδη  πριν τον Ιουλιο του 2011, να χρησιμοποιειται σαν κατοικια...

Αρα πρεπει να δηλωνεται στο Ε9 ή στο Ε1 ή στο Ε2

και εχεις και ενα προβλημα να δηλωσεις τον αριθμο  ρολογιου της ΔΕΗ, απο το οποίο παιρνεις ρευμα.

Πλην δεν εχεις ρευμα......

Να δεις πολυ προσεκτικα τα φορολογικα σου θεματα...γιατι πιθανον να μην μπορεις να αποδειξεις αλλαγη της χρησης...

αν δεν εισαι προετοιμασμενος...

Αρα να μιλησεις με τον μηχανικο σου...να ελεγξει το κτισμα, , τα χαρτια σου και όλα όσα απαιτουνται για την "τακτοποιηση" που θελεις να κανεις...

• 0