Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρύθμιση καθυστερούμενων ασφαλιστικών οφειλών στο ΕΤΑΑ, τομέας μηχανικών και ΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

Το ΤΣΜΕΔΕ δίνει κάποιου είδους ενημερότητα ακόμα κι όταν χρωστάμε, απλώς αναφέρει πάνω το ποσό των οφειλών μας. Αν τη χρειάζεστε για θεώρηση ΑΠΥ, στις ΔΟΥ τρυπάνε μπλοκάκι ακόμα και αν χρωστάς στο ΤΣΜΕΔΕ (μέχρι κάποιο ποσό, γύρω στις 3000 αν θυμάμαι καλά). Επίσης με λίγη πίεση στον υπάλληλο τρυπάτε και 2 μπλοκ ;) 

Ψάξτε το λίγο, μην μπαίνετε σε διακανονισμούς αν δεν είναι απαραίτητο!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ξοφλησω να τελειωνω, αλλα ετσι που εχουν κανει τους ορους του διακανονισμου ειναι πιο safe να παω με ιεροδουλες που εχουν aids

Διαβαζα πριν αυτο http://www.protothema.gr/economy/article/328016/stereuei-o-oaee-tous-protous-mines-tou-2014/

Μα καλα, οταν μονο το 10% οσων εχουν οφειλες μπαινουν σε ρυθμιση θελει μυαλο να καταλαβουν οτι πρεπει να φτιαξουν τους διακανονισμους καπως διαφορετικα?

Μην γελιομαστε βεβαια, δεν ειναι χαζοι, και εχουν λογο που τα εχουν κανεις ετσι. Απλησιαστοι διακανονισμοι, για να εχουν δικαιολογια να κατεβασουν και αλλο παροχες και συνταξεις, μετα να παρουν τα περουσιακα στοιχεια των οφειλετων, αχ ρε ######## μου ##### που τους χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΣΜΕΔΕ δίνει κάποιου είδους ενημερότητα ακόμα κι όταν χρωστάμε, απλώς αναφέρει πάνω το ποσό των οφειλών μας. Αν τη χρειάζεστε για θεώρηση ΑΠΥ, στις ΔΟΥ τρυπάνε μπλοκάκι ακόμα και αν χρωστάς στο ΤΣΜΕΔΕ (μέχρι κάποιο ποσό, γύρω στις 3000 αν θυμάμαι καλά). Επίσης με λίγη πίεση στον υπάλληλο τρυπάτε και 2 μπλοκ ;)

Ψάξτε το λίγο, μην μπαίνετε σε διακανονισμούς αν δεν είναι απαραίτητο!

 

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση......Το έχω συζητήσει εκεί άπειρες φορές

Link to comment
Share on other sites

To έκανες προσφατα στο Τσεμεδε στην Αθήνα;Θυμάσαι σε ποιον απευθύνθηκες;Και μετα σε εφορια σου σφραγισαν 2 μπλοκάκια;Πριν 2-3 χρόνια πιθανον να γινοταν.Αυτες τις μερες παντως δεν μου εδωσαν φως για κατι τετοιο...

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα κάποια στιγμή το 2011. Η αλήθεια είναι ότι τότε δεν χρωστούσα ακόμη πολλά (πρέπει να ήταν γύρω στα 1000). Πρώτα είχα ρωτήσει στην εφορία (ΣΤ Αθηνών) και μου είχαν πει ότι αν η οφειλή είναι μέχρι κάποιο ποσό (δεν το θυμάμαι πλέον), τρυπάνε μπλοκάκι. Μετά πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ (Αθήνα) και πήρα ένα χαρτί που έλεγε από πότε είμαι γραμμένος και πόσα χρωστάω (θα ψάξω να το βρω το ΣΚ για να σας πω και τον τίτλο του εγγράφου). Με αυτό πήγα ξανά στη ΔΟΥ και με λίγο παρακαλητό (ξέρετε πλέον κόβουμε πολλές ΑΠΥ με τους ημιυπαίθριους, κλπ) μου τρύπησε 1,5 μπλοκάκι (στην έναρξη μου είχαν τρυπήσει μόνο το μισό).

Δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να έχει αλλάξει στο μεταξύ... Στο ΤΣΜΕΔΕ δεν μου έκαναν κάποια "χάρη", ένα χαρτί που έγραφε τι χρωστάω μου έδωσαν. Στις ΔΟΥ πάλι, η κάθε μία κάνει τα δικά της οπότε δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά, πάντως δεν χάνετε τίποτα να το δοκιμάσετε, αρκεί να μην έχει εκτοξευτεί το χρέος σας στο ΤΣΜΕΔΕ, όπως το δικό μου πλέον....

Πάντως η όλη διαδικασία δεν έχει να κάνει με το ΤΣΜΕΔΕ, στη ΔΟΥ σας ρωτήστε....

Link to comment
Share on other sites

Τι με PM;;;; Τα έγραψα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα... Ρωτήστε με για ό,τι άλλο θέλετε. 

Το μόνο είναι να βρω το έγγραφο που είχα πάρει από το ΤΣΜΕΔΕ για να σας πω τον ακριβή του τίτλο αλλά αν ζητήσετε "το αντίστοιχο της φορολογικής ενημερότητας για όσους έχουν οφειλές" θα σας το δώσουν. Το όλο θέμα είναι στην εφορία. Εκεί, αν πέσετε σε ευθυνόφοβο υπάλληλο, ζητήστε να δείτε τον προϊστάμενο.

 

edit: Ίκαρε, είμαι και λίγο αργός με αυτά, αν εννοείς αν λάδωσα κανέναν η απάντηση είναι όχι.

Edited by nikostzar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.