Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ρύθμιση καθυστερούμενων ασφαλιστικών οφειλών στο ΕΤΑΑ, τομέας μηχανικών και ΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

οταν λεμε κατω των 5000 οφειλη εννοουμε συνολικη οφειλη(εισφορες +προσθετα τελη) η μονο εισφορες?

τι εννοουμε κυρια οφειλη?

Link to comment
Share on other sites

το βασικο ειναι οτι ενα 50% των μηχανικων οτι και να γινει ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ στην ωρα του το τσμεδε !!!

ειναι αυτοι που τους το πληρωνει

1.  το κρατος (δεκο-δημοι-κεντρικη εξουσια)

2.  μισθωτοι ιδιωτικου δικαιου.....απο τραπεζες εως και οσοι δουλευουν σε βιομηχανια

3.  αυτοαπασχολουμενοι σε αλλο κλαδο αλλα  σπουδασαν μηχανικοι ναχουν ενα διπλωμα

4.  αυτοι με κομποδεμα απο γονεις....ειδικα τωρα με την κριση με 100.000 στην ακρη καλυπτεις το τσμεδε απο τοκους

5. αεριτζηδες που χρειαζονται ασφαλιστικη ενημεροτητα

 

 

απο το υπολοιπο 50%   ΑΡΚΕΤΟΙ εχουν παλια λεφτα ...

 

μειναμε οι ''ορφανοι'' να τρεχουμε στους δρομους και να σκεφτεσαι

ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΠΛΗΡΩΣΕΙΣ !!!

 

Η 4η θεση μπορεί να μπει πιο πάνω...ισως και 2η!

Ξέρεις πόσους ξέρω μηχανικούς που δεν έχουν βγάλει ακόμα φράγκο και μπορούν και έχουν ενημερότητα?

Και κοιτώντας μετά το προφίλ τους συνειδητοποιώ το κλασικό σενάριο: 2 γονείς μισθωτοί (2 δημ. υπάλληλοι ή 1+1 συνταξιούχος), που έχουν κάνει αποταμίευση από παλιότερες εποχές, αφού δε τρώγονται εύκολα τόσα έσοδα (παχυλοί μισθοί 2000€ X 14 μήνες + κανένα bonus από εκτός έδρας, και με ένα σπίτι), οπότε ούτε έξοδα για εφορίες, για ασφάλειες δικές τους!!... Και άμα λάχει αφού περίσσευε και πολύς χρόνος (δες εκπαιδευτικοί, νομαρχίες-δήμοι με τις κλασικές άδειες που δε φαίνονταν πουθενά) τότε κάνουμε και κάμια 2η απασχόληση-μπίζνα με μαύρα λεφτά: όπως ιδιαίτερα, και αυτοί μάλιστα από επαρχία (που είναι από κοντινά χωριά) έχουν ασχοληθεί με μελισσοκομίες, χωράφια...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσσαλονίκη που ρώτησα πληροφοριακά, δεν δέχονται ακόμη αιτήσεις. Επίσης, μου εξήγησαν πώς ακριβώς υπολογίζονται οι τόκοι... Από βδομάδα θα ανεβάσω ένα μικρό excelάκι που θα κάνω, διότι θέλει excel ακόμη και για να υπολογίσεις τους τόκους σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ετοιμος tzeno για την ΝΕΑ ΑΡΧΗ?

γιατι εγω δυσκολευομαι....και μονο που βλεπω την ΥΔ παθαινω...

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!!πήγα σήμερα τσμεδε κεντρικά αθήνας. λίγη κίνηση σχετικά περίπου σύμφωνα με τον υπέυθυνο έχουν καταθέσει αίτηση σήμερα 20 αιτήσεις γύρω στις 9.00πρωί που πήγα εγώ...μπήκα στην πάγια ρύθμιση, 12 δόκες ισόποσες τη Δευτέρα με τρίτη πληρώνουμε την πρώτη δόση καιο μετά κάθε μήνα.....μετά την πληρωμή της πρώτης δόσης πληρώνουμε με πάγια εντολή και θεωρόυμε βιβλιάρια.....

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορα εχει η παγια απο τη νεα αρχη?στην κανουν δεκτη αμεσως ?τι δικαιολογητικα χρειαζονται?τι εννοεις Δευτερα με Τριτη δεν πληρωνεις αμεσως?πολλες ερωτησεις :smile:

Link to comment
Share on other sites

με ρυθμισεις και  καθρεπτακια....

 

θα παρουσιασουν τον Σεπτ  οτι το 95%  των μηχανικων πληρωνει τις ασφαλιστικες του εισφορες επομενως ΕΧΟΥΝ.....

 

 

εγω το ξαναλεω εχουμε γινει  ακινητη μπεκατσα και σε λιγο ξεκινα η κυηγετικη περιοδος....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δεν επρεπε να παει κανεις!!!!

Αλλα εγω απορω με την συνθηκη βιωσιμοτητας του διακανονισμου,πως το ξεπερνανε,αφου αν τα βαλεις κατω δεν βγαινει η δοση και προφανως δεν μετραει μπαμπας-μαμα σε αυτη τη περιπτωση ουτε "θα δανειστω απο καπου"...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.