Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φαινόμενο PID σε πολυκρυσταλλικά φωτοβολταϊκά πλαίσια


cai

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει περί αυτού του φαινομένου που απο οτι φαίνεται ειναι πολύ σημαντικό και σε αρκετά πανέλα του εμπορίου δεν το λαμβανουν υπόψην.

Υπάρχει κάποια λίστα η οποία να εμπεριέχει τα πανέλα που να έχουν περάσει αυτη την δοκιμασία γιατι απο όλο το εμπόριο μόνο 2 κατασκευσαστές βρήκα ή δεν παιζει και τόσο σημασία.

 

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα όποιος μπορεί και θέλει ας μας ενημερώσει.

 

----Συγχώνευση----

 

Εννοώ το Potential Induced Degradation για όσους δεν κατάλαβαν

Edited by miltos
Συγχώνεψη διαδοχικών δημοσιεύσεων
Link to comment
Share on other sites

Εξ' όσων έχω ακούσει, για την εξάλειψη αυτού του κινδύνου αρκεί η να εξασφαλιστεί ότι τα Φ/Β στοιχεία δεν θα λάβουν αρνητικό -ως προς την γη- δυναμικό. Κοινώς, αρκεί η γείωση του αρνητικού κλάδου...

Link to comment
Share on other sites

Σε έρευνες που έγιναν το φαινόμενο PID μπορεί να επηρεάσει πάνω απο το 20% την εγκατάσταση , σε αυτό συμβάλει η υψηλή υγρασία - θερμοκρασία κ μεγάλη τάση . Στο παρακάτω link μπορειται να βρείτε αρκετές πληροφορίες

http://ecogeneration.com.au/news/performance_degradation_in_solar_plants/055947/

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά γιατι σε κάθε πανέλο δεν γράφετε αναλυτικά πως έχει περάσει αυτή την δοκιμασια...

Εχω ακούσει απο πολλούς οτι μετα τους 6 μήνες υπάρχουν σε ορισμένα πάνελ πτώση ισχύος μεχρι και 20%, όχι όμως οτι το έχω δεί στην πράξη

Link to comment
Share on other sites

Εξ' όσων έχω ακούσει, για την εξάλειψη αυτού του κινδύνου αρκεί η να εξασφαλιστεί ότι τα Φ/Β στοιχεία δεν θα λάβουν αρνητικό -ως προς την γη- δυναμικό. Κοινώς, αρκεί η γείωση του αρνητικού κλάδου...

 

Δεν μπορεί να γίνει σε ιnverter χωρίς μετασχηματιστή, δηλαδή σε σχεδόν όλες τις εγκαταστάσεις με κρυσταλλικά πλαίσια.

 

 

Edit: Πτώση ισχύος 20% σε 6 μήνες είναι τρομερά υπερβολική. Εν πάση περιπτώση αν δεις σημαντική πτώση στην παραγωγή μέσα σε ένα χρόνο, μπορείς να ζητήσεις αντικατάσταση από την εγγύηση απόδοσης. Νομίζω το ΚΑΠΕ έχει πλέον test bed, σωστά;

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

" μπορείς να ζητήσεις αντικατάσταση από την εγγύηση απόδοσης. Νομίζω το ΚΑΠΕ έχει πλέον test bed, σωστά;

 

Την ιδια ερωτηση την εκανα σε εναν κατασκευαστη πλαισιου που δουλευω συχνα και μου ειπαν οτι "κατα περιπτωση" δεν το πολυκαταλαβα διοτι δεν μου εδοσαν και να καταλαβω πολλα... για Κινεζο φυσικα μιλαμε.. Παντος στα εργα μου επειδη το ειδα μετα απο 8 μηνες, φυσικα οχι 20% αλλα περιππου 7+% και εψανα για μηνες τι μπορει να φταει. Η λυση για τους TL ειναι ειτε το Offset BOX ths SMA ειτε ta Tigo energy Maximizers.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα συνάδελφοι!

Μεγαλη γερμανικη εταιρεία μου προτεινε να βάλω PV OFFSEΤ(πληρωμένα απο αυτούς), έπειτα απο αποστολη δεδομενων και αιτημα αντικατάστασης πανελων λογω μεγάλης πτωσης της αποδοσης! Δυστυχως, το αιτημα ειχε αποσταλει απο τον Νοεμβριο του 2012 και μου απάντησαν πριν 10 μερες!

Επισης για να αναζογωνηθουν τα πανελ θελουν σχέδον την ιδια περιοδο που παρουσιαστηκε το προβλημα.

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σε παρκο του 2011,με πανελ sunpower τα οποια υποχρεωτικα τοτε,φορουν inverter με μετασχηματιστη,και ειναι γειωμενα στον θετικο πολο μπορει να συμβει PID effect? παντως σε 2 μηνες κλεινω 2 χρονια και δεν εχω δει καμια πτωση στην αποδοση...σας ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.