Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φαινόμενο PID σε πολυκρυσταλλικά φωτοβολταϊκά πλαίσια


cai

Recommended Posts

Γιαννη, το PID φαινόμενο παρατηρείται κύριως σε inverter χωρίς μετασχηματιστή.

Λογικά, δεν θα εχεις εχεις προβλημα. Αλλα καλο ειναι να συγκρινεις τις παραγωγες με τις θεωρητικές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συγχώνεψη θεμάτων - miltos

 

Έχει κανείς εμπειρία με το φαινόμενο PID σε φωτοβολταικά πλαίσια?

 

Έχω ένα πρόβλημα με έναν συγκεκριμένο τύπο πλαισίων το οποίο έχω εγκαταστήσει σε 3 εγκαταστάσεις σε στέγες.

Και οι 3 εγκαταστάσεις έχουν κατά 20-25% χαμηλότερη παραγωγή ενέργειας, σε σχέση με άλλες εγκαταστάσεις στην ίδια περιοχή. Προβλήματα σκιάσεων δεν υπάρχουν.

Στην μία εγκατάσταση έχω χρησιμοποιήσει έναν τριφασικό Kaco ενώ στις άλλες 2 εγκαταστάσεις έχω χρησιμοποιήσει μετατροπέα της Solaredge.

Στις 2 εγκαταστάσεις με Solaredge έχω δεδομένα για κάθε πλαίσιο ξεχωριστά και βλέπω ότι από τα 33 πλαίσια τα 10-15 έχουν χαμηλότερη απόδοση από τα άλλα. τα πλαίσια με την χαμηλότερη απόδοση είναι συγκεντρωμένα προς το τέλος της στοιχειοσειράς.

Αλλάζοντας θέση  σε ένα πλαίσιο χαμηλής απόδοσης με ένα άλλο που είχε κανονική απόδοση, το πρόβλημα ακολούθησε το πλαίσιο. Άρα αποκλείω να οφείλετε σε σκίαση ή σε πρόβλημα του powerbox.

Επίσης η καμπύλη της τάσης είναι λίγο περίεργη γι' αυτά τα πλαίσια. Η καμπύλη της τάσης έχει την μορφή της καμπύλης ισχύος.

 

Στην εγκατάσταση με τον KACO λόγω έλλειψης οργάνου μέτρησης καμπύλης Ι-V δεν έχω  δεδομένα παρά μόνο την Voc, η οποία για κάποια πλαίσια είναι αρκετά χαμηλή.

 

Έχει κανείς εμπειρία από το SMA PV OFFSET BOX? Μπορεί να είναι μια λύση?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα παρουσιάζεται στον αρνητικο ή στο θετικό πόλο?

Τα πανελ ποιας εταιρείας ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Και καλό κουράγιο. Έχω εκτενή εμπειρία στο θέμα, καθότι το έχω συναντήσει σε 2 Φωτοβολαϊκά πάρκα. Τα προβληματικά σου πάνελ θα παρουσιάζουν χαμηλότερη τάση ανοικτού κυκλώματος έως και εξαιρετικά χαμηλή. Το πρόβλημα αντιστρέφεται νε χρήση αντιστροφέων SMA και PV Offset box. Λέω με SMA γιατί κάθε αντιστροφέας έχει διαφορετική τοπολογία οπότε δε μπορώ να σου πω αν δουλεύει με αυτούς που έχεις ή οχι, πχ με Powerone 10.TL δεν δουλεύει το Offset.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Υ.Γ Πληροφοριακά υπάρχει προβλημα υγρασίας στην εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Από ενημέρωση που είχα από την KACO το SMA PV OFFSET BOX είναι συμβατό με τον powador 12.0TL.

Βέβαια για κάθε MPPtracker χρειάζεται ξεχωριστό  SMA PV OFFSET BOX.

 

Γενικά δεν θα έλεγα ότι υπάρχει πρόβλημα υγρασίας.

 

Έχεις τοποθετήσει ποτέ το SMA PV OFFSET BOX? Έχεις δει αποτελέσματα?

 

Επισυνάπτω κάποια διαγράμματα από τα πλαίσια.

solar panel diagramms.pdf

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ναι το έχω τοποθετήσει με αντιστροφείς SMA όμως και το πρόβλημα διορθώθηκε κατα 90% τουλάχιστον. Έριξα μια ματιά στο αρχείο σου, δεν είδα όμως να έχεις μετρήσεις τάσης μόνο ισχύος. Επίσης στα σημειωμένα με πρόβλημα πάνελ βλέπω ότι οι διαταράξεις στην παραγωγή δεν είναι συνεχείς αλλά ακαθόριστες. Υποθέτω ότι αν είναι PID θα έπρεπε να είναι συνέχεια η παραγωγή μειωμένη. Αν το φαινομενο εμφανίζει περιοδικότητα ίσως να φταίει κάτι άλλο στην εγκατάσταση. Αν μπορείς εξήγησε λίγο τα δεδομένα που έχεις πάρει.

 

Καλή Δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Να εξηγήσω λίγο τα διαγράμματα με τις μετρήσεις.

Στο αρχείο pdf υπάρχουν 33 σελίδες. Η κάθε σελίδα αφορά και ένα πλαίσιο.

Σε κάθε σελίδα υπάρχουν 3 διαγράμματα με μετρήσεις 7 ημερών.

Το πάνω αριστερά διάγραμμα είναι το διάγραμμα ρεύματος/ χρόνου.

Το πάνω δεξιά διάγραμμα είναι διάγραμμα τάσης/ χρόνου.

Το κάτω διάγραμμα είναι το διάγραμμα της ισχύος/χρόνου.

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι όσα πλαίσια έχουν χαμηλή απόδοση (3ο διάγραμμα) έχουν περίεργη καμπύλη τάσης. Γενικά η τάση το πρωί θα πρέπει να είναι υψηλή το μεσημέρι που το πλαίσιο έχει υπερθερμανθεί να εμφανίζει την ελάχιστη τιμή της και μετά να αυξάνεται . Σε αυτά τα πλαίσια δεν συμβαίνει όμως αυτό.

 

 

Η βελτίωση στην απόδοση με το SMA PV OFFSET BOX  έγινε άμεσα ή απαιτεί μεγάλο χρονικό διάστημα?

 

Link to comment
Share on other sites

Το φαινομενο χτυπαει πανελ που συνεδεονται στον αρνητικο πολο. Καθε SMA BOX "κανει" για 2 MPP tracker. Εχω τοποθετησει 7 boxes και εχω δει αποτελεσματα . Να επιτυχει αποτελεσμα απαιτει σχεδον το μισο χρονο απο τοτε που δημιουργηθηκε το PID.

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν δω ότι όλα τα πλαίσια που έχουν χαμηλή απόδοση είναι στο τέλος της στοιχειοσειράς με τον αρνητικό πόλο, έχω μια καλή ένδειξη για το φαινόμενο του PID.
 

Από ότι μίλησα και με τους μηχανικούς της KACO θα απαιτηθούν 2 boxes γιατί ανήκουν στην παρακάτω εξαίρεση που λέει και η sma στο installation manual. 

No more than 1 SMA PV Offset Box must be connected per inverter. Exceptions to this rule are  inverters with several inputs in which the negative DC inputs are not internally bridged.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δεις και τα πάνελ σου και τι λέει ο κατασκευαστής τους.

 

The effect is stronger, the closer  the module is to the negative pole of the PV array, as the potential there (and thus the voltage between cells and the aluminium frame) can reach more than half the amount of the array voltage
Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.