Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φαινόμενο PID σε πολυκρυσταλλικά φωτοβολταϊκά πλαίσια


cai

Recommended Posts

konan 78

λες ότι σου ρίχνει το ρελε - φαντάζομαι ότι εννοείς δδε- ο δδε του sma βγαίνει κ αυτός εκτός την συγκεκριμένη στιγμή ?

Link to comment
Share on other sites

o inverter  είναι Kaco.

Παροχή έχω πάρει από τον πίνακα που δίνει ο ινβέρτερ.

Ο ινβέρτερ δεν βγάζει κάποιο πρόβλημα.

Πέφτει ο δδε του πίνακα.

 

Συνάδελφε, δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε παράθεση ολόκληρης της αμέσως προηγούμενης δημοσίευσης.

miltos

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά γιατί έβαλες 100αρι rcd? Στην πραγματικότητα δεν σε προστατεύει . Αυτό που σου πρότεινε ο Βill 22 το έκανες? ( να βάλεις μόνο τον Ν-20 στο κύκλωμα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα σε ολους,

θα ηθελα την βοηθεια σας στο προβλημα που αντιμετωπιζω στο οικιακο μου φβ.Ειναι 5kW με πανελ aleo 240W,

 Εχω 2 strings με 2 inverters.Ολα δουλευαν μια χαρα εως τον περασμενο Αυγουστο.Τοτε ξεκινησε το ενα string στις

καλυτερες ωρες παραγωγης να εχει πτωση παραγωγης για περιπου μιση ωρα και μετα επανερχοταν.Αυτο το φαινομενο το κανει πλεον 3 φορες την ημερα μονο τις ''καλες'' ημερες.Μερες με διαστηματα συννεφιας δουλευει απροβληματιστα.Μιλησα με aleo και μου ειπαν να μετρησω εναν ενα τα πανελ .Οντως τα μετρησα και το αποτελεσμα τασης ανοικτου βρογχου ειναι 33Α.Αποτελεσμα αποδεκτο απο την aleo.Τα inverter μου δεν τα aναφερω γιατι φαινεται να μην εχουν προβλημα μιας και οταν τα κανω τραμπα 2 stings το προβλημα παρα μενει στο string και δεν ακολουθει τον inverter.Σας ακουγεται να εχω και εγω το φαινομενο PID?Το ρωταω γιατι εμενα δεν ειναι σταθερα μικροτερη η παραγωγη μου αλλα κατα διαστηματα της μισης ωρας.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να ανεβάσεις τα όποια διαθέσιμα διαγράμματα από τον/ους ινβέρτερ στην διάρκεια μιας ημέρας θα ήταν χρήσιμο....

Ποιες ώρες της ημέρας το κάνει?

Επίσης, πόσων χρόνων είναι η εγκατάσταση?

 

Θα μπορούσε να είναι αρχή εμφάνισης PID... ο μοναδικός τρόπος για να αποδειχθεί αν είναι PID είναι το τεστ ηλεκτροφωταύγειας. 

 

Το να μετράς τάση ανοιχτού κυκλώματος ΔΕΝ λέει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ... οι μετρήσεις ισχύος πραγματοποιούνται υπό φορτίο, και μόνο!!!

 

 

 

Υ.Γ. αν δεν έχεις γνώσεις ηλεκτρολογίας μην "πειράζεις" την εγκατάσταση για υπάρχει σοβαρός κίνδυνος.... 400-600V συνεχούς ρεύματος είναι ΠΟΛΥ επικίνδυνα...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σε ευχαριστησω για την αμεση απαντηση σου!

Θα δεις στο επισυναπτομενο αρχειο την απεικονιση που εχω απο το μετρητικο μου.

Δυστυχως δεν εχω περισσοτερες επιλογες.

Οσον αφορα την ασφαλεια σε ευχαριστω για τον ενδιαφερον σου αλλα ειμαι μηχανικος και επισης τις οποιες

μετρησεις τις κανει παντα ο εγκαταστατης του φβ(ο οποιος του φανερωνεται για πρωτη φορα τετοιο προβλημα).

Τελος η εγκατασταση ειναι απο 1/8/2012.

Ελπιζω να βοηθαω λιγο με την απεικονιση.

efergy.docx

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.