Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λέβητας ιόντων σε ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

Παιδια δεν υπαρχει λογος να ποσταρω τιποτα....

Μονο να σας πω πως σπιτι του 2002 μονωμενο (απωλεσθη η ΜΘ και πηρα τα μεγιστα) με λεβητα ηλεκτρικο μου βγηκε κατηγορια Η και οχι οριακα προς Ζ...

Με β.α. 1, συμφωνα με τις παραινεσεις της ΕΥΕΠΕΝ

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνοντας ολίγον εκτός θέματος, μια που η επί της ουσίας απάντηση δόθηκε...

 

Αν ήταν λέβητας πετρελαίου, θα ψάχναμε τον β.α. από την τελευταία συντήρηση και δεν θα λαμβάναμε την ονομαστική τιμή, σωστά;

 

Εδώ γιατί δεν εξετάζουμε τον πραγματικό β.α. που προφανώς είναι κάτω της μονάδας;

 

Στους ηλεκτρικούς λέβητες δεν θα έπρεπε να συνεκτιμήσουμε στον β.α. και την πτώση τάσης στην εσωτερική εγκατάσταση;

 

Επίσης, ένας λέβητας αυτού του είδους σε μπαλκόνι, αμόνωτος -όσο μπορώ να δω- θα έχει απώλειες πάνω από 0,5kW... Τι κάνουμε με τον β.α. εν προκειμένω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Λοιπόν έχω τοποθέτησή τέτοιο σύστημα θέρμανσης Ιόντων σίγουρα έχουν δίκαιο οι μηχανολόγοι σε αυτα που λένε. Αυτο που κατάλαβα με αυτους ειναι οτι στην ουσια σου βάζουν πιο μικρο λέβητα σε σχέση με το πετρέλαιο και στο τέλος ειναι πιο οικονομικό αλλα σίγουρα οχι με την ιδια δύναμη πετρελαίου. Το νερο βράζει πολυ γρηγορα και εμενα εχει ενα συστημα ON / OFF το διαμέρισμα μου ειναι 90τμ καλα μονωμένο απο ταράτσα και φελιζολ στους τοίχους. Στην αρχή που το τοποθέτησα απογοητευτικα το αφησα να δουλεύει και εκαιγε πολυ. Αρχισα να ψαχνω λυση και έπεσα στο σίτε εδώ και κατάλαβα οτι ειχα κάνει ενα λάθος. Ως πεισματάρης που ειμαι άρχισα να ψάχνω ολο το ιντερνετ μεχρι τα Ρωσικά σιτε.. Ανέβηκα στην ταράτσα και αρχισα μονάχος μου να ψαχουλεύω το σύστημα κάνοντας αυτα που γράφουν. Κατάφερα να μου καίει απο 7KWH στο 2,5KWH σε θερμοκρασία νερου 60 βαθ. χάρηκα για λίγο αλλά το σύστημα δεν ειχε αποδοση. Στην ουσία αργούσε να ζεστάνει το νερο. Εχει ενα δοχείο 10 λίτρα το φερνει στους βαθμούς που εχεις επιλέξει και δίνει εντολή στον κυκλοφορητή να ανάψει αυτη η διαδικασία ειχα καταφέρει να αργή αρα μέχρι να ξαναστειλει το νερο έχανε πολύ θερμοκρασία. Για να μην σας ζαλίζω μετα απο αρκετή προσπάθεια το εφερα στο 4KWH και τωρα ειναι καλα. Πιστεύω οτι κατι λιγο καλυτερα ειναι απο τα κοινα ηλεκρτικα διοτι πρώτα ειχα δυο λαδιού με πιο μεγάλη κατανάλωση και το σπίτι οχι ομοιόμορφη ζέστη. αυτο που εκανα στην συνεχεία ηταν να τοποθετήσω και μια υποβοήθηση ηλιου με αντιστάθμιση. Τα σωματα στο διαμέρισμα μου ειναι αλουμινίου και έχουν καλή συμπεριφορά στη χαμηλη θερμοκρασία. Είχα εξετάσει την αντλία θερμότητας αλλα με προβλημάτιζε οτι επρεπε να τοποθετήσω υψηλων θερμοκρασιών με σώματα πάνελ οποτε με το κόστος στα 7000 ευρω μόνο για την αντλία ποσο κερδος θα ειχα? Σιγουρα αν εχεις ενδοδαπέδιου δεν το συζηταω και το προτείνω. Fan coil θόρυβος αερα.. (Νότια Ελλάδα πριν μου κάνετε την ερώτηση)

Link to comment
Share on other sites

Για την αντλία θερμότητας πρέπει ένας μηχανικός να σου κάνει μια μελέτη και να δείτε σε πόσο καιρό θα την κάνετε απόσβεση σε σύγκριση με το πετρέλαιο π.χ, για λέβητα ιόντων ούτε λόγος, ακόμα γρηγορότερη απόσβεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.