Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβη για πλήρη αρχιτεκτονική μελέτη


Recommended Posts

και μετα λεμε γιατι απαξιωνεται το επαγγελμα μας.....δυστυχως το μελλον των μηχανικων στην ελλαδα ειναι μαυρο....

 

συναδελφος τωρα ρωταει αν ειναι απαραιτητη η συμμετοχη αρχιτεκτονα στην κατασκευη ενος σπιτιου (σε οποιαδηποτε σημειο κατασκευης..) τι να πω????

και να κανουμε κοστολογησει ποσο κοστιζει.......πειτε μας ποσα κιλα ειναι πρωτα και μετα θα σας το κοστολογησω εγω!!!!

ΑΙΣΧΟΣ....

αντε τωρα να εξηγησεις σε καθε ασχετο πολιτη οτι το επαγγελμα μας εχει καποια υποσταση και οτι κρινεται αναγκαια πλεον...οχι απαραιτητη η εμπλοκη ενος μηχανικου για να κατασκευασει ενα σπιτι.....

ΠΙΑΝΟΥΜΕ ΠΑΤΟ....

εγω παντως με 10 ευρω το κιλο...(τα τουβλα εννοω) το αναλαμβανω....μονο να το ζυγισουμε..(το σπιτι) να δουμε ποσο βγαινει η αμοιβη μας..μην μπουμε και μεσα.. :smile:  :smile:

Edited by giannisp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εσυ φιλε giannisp, ζυγισες τα καλώδια στο σπιτι σου να δεις ποσο θα κοστισει μια Η/Μ μελετη και μελετη ασθενων ρευματων;;;

Εκρινες οτι χρειαζεται Ηλεκτρολογος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών να σου κανει τις υποδομες η πήγες και εβαλες το καλωδιο της κεραιας γυρω γυρω στους τοιχους, τα τηλεφωνα ρολο μαζι με τα ρευματα;

Ρωταω γιατι σε ολα τα σπιτια που εχω δει φερνουν τον ηλεκτρολόγο εγκαταστατη με το μουστάκι και τους περναει καλωδια με το κιλο και μετα απο λιγο καιρο το ιντερνετ ειναι αργο (φταιει παντα ο ΟΤΕ λενε ολοι), για να βαλεις δορυφορικη TV περνας τα καλωδια απέξω με καρφακια στους τοιχους, για να βαλεις TV στο δωματιο πρεπει να ξανασκαψεις τα σοβατεπια, οι ασφαλειες πεφτουν οταν αναβεις θερμοσιφωνα και μαγειρευεις ταυτογχρονα κλπ

 

Λοιπον, τι λες; τα ζυγισες τα καλώδια;;

Link to comment
Share on other sites

εσυ φιλε giannisp, ζυγισες τα καλώδια στο σπιτι σου να δεις ποσο θα κοστισει μια Η/Μ μελετη και μελετη ασθενων ρευματων;;;

Εκρινες οτι χρειαζεται Ηλεκτρολογος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών να σου κανει τις υποδομες η πήγες και εβαλες το καλωδιο της κεραιας γυρω γυρω στους τοιχους, τα τηλεφωνα ρολο μαζι με τα ρευματα;

Ρωταω γιατι σε ολα τα σπιτια που εχω δει φερνουν τον ηλεκτρολόγο εγκαταστατη με το μουστάκι και τους περναει καλωδια με το κιλο και μετα απο λιγο καιρο το ιντερνετ ειναι αργο (φταιει παντα ο ΟΤΕ λενε ολοι), για να βαλεις δορυφορικη TV περνας τα καλωδια απέξω με καρφακια στους τοιχους, για να βαλεις TV στο δωματιο πρεπει να ξανασκαψεις τα σοβατεπια, οι ασφαλειες πεφτουν οταν αναβεις θερμοσιφωνα και μαγειρευεις ταυτογχρονα κλπ

 

Λοιπον, τι λες; τα ζυγισες τα καλώδια;;

κανεις λαθος ''φιλε μου'' οπως με λες και εσυ....

φυσικα και εφερα ηλεκτρολογο και περασα και καλωδια για τις αναγκες που ειχα τοτε που εφτιαξα το σπιτι μου....και στατικο εφερα να μου ελεγξει τον οπλισμο και την σκυροδετηση και  τοπογραφο να μου κανει το τοπογραφικο....εγω τουλαχιστον κατανοω σαν μηχανικος οτι ''σπιτι'' μια φορα αντε δυο να φτιαξω στην ζωη μου αντε τρεις.....για αυτο θα δωσω ιδιαιτερη σημασια να γινει οσο γινεται καλυτερο....

οσο για το ζυγισμα εγω ποτε δεν κοστολογω τις υπηρεσιες με το κιλο....ουτε του γιατρου, ουτε του δικηγορου, ουτε του μηχανικου.....αλλα λεφτα θα παρει ο καλατραβα αλλα εγω...καταλαβαινεις νομιζω τι εννοω..??

Link to comment
Share on other sites

.......αλλα λεφτα θα παρει ο καλατραβα αλλα εγω....

Έχει ρίξει τις τιμές ε ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

εγώ την κάνω με 50€ μαζι με το ΦΠΑ

 

Τα υπόλοιπα μαύρα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

--------

 

Πέρα απ την πλακιτσα.

Ναι σε καλό του σπιτιού θα βγει να έχεις αρχιτεκτονική μελέτη εφαρμογής.

Επέλεξε με βάση την εμπιστοσύνη σου προς αυτόν  και την γνώση που θα έχει.

Με την ίδια εμπιστοσύνη συζήτησε μαζί του την τιμή.

Δεν υπάρχει βάση τιμής. Από 5% της τελικής αναλυτικής κατασκευής μέχρι 1,000,000 αν του ζητήσεις να σου σχεδιάσει και τα πλακάκια ένα ένα όπως έγινε με κάποιες εφοπλιστικές οικογένειες.

Γενικός κανόνας και σε αυτό ότι πληρώνεις παίρνεις και φυσικά όλοι οι γενικοί κανόνες έχουν και τις εξαιρέσεις του.

Οπότε δεν υπάρχει βάση και ειλικρινά υποβαθμίζει την όποια συζήτηση πόσο πάει ειδικά αν γίνεται από κάποιον που δηλώνει ότι είναι μηχανικός.…

Δεν πάει.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος ''φιλε μου'' οπως με λες και εσυ....

φυσικα και εφερα ηλεκτρολογο και περασα και καλωδια για τις αναγκες που ειχα τοτε που εφτιαξα το σπιτι μου....και στατικο εφερα να μου ελεγξει τον οπλισμο και την σκυροδετηση και τοπογραφο να μου κανει το τοπογραφικο....εγω τουλαχιστον κατανοω σαν μηχανικος οτι ''σπιτι'' μια φορα αντε δυο να φτιαξω στην ζωη μου αντε τρεις.....για αυτο θα δωσω ιδιαιτερη σημασια να γινει οσο γινεται καλυτερο....

οσο για το ζυγισμα εγω ποτε δεν κοστολογω τις υπηρεσιες με το κιλο....ουτε του γιατρου, ουτε του δικηγορου, ουτε του μηχανικου.....αλλα λεφτα θα παρει ο καλατραβα αλλα εγω...καταλαβαινεις νομιζω τι εννοω..??

δεν κανω λαθος, σε ρωτησα πρωτα. Λαθος κανεις εσυ που καθεσαι και γραφεις κατεβατα χωρις να ξερεις.

Έχει ρίξει τις τιμές ε ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

 

Τα υπόλοιπα μαύρα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

--------

Πέρα απ την πλακιτσα.

Ναι σε καλό του σπιτιού θα βγει να έχεις αρχιτεκτονική μελέτη εφαρμογής.

Επέλεξε με βάση την εμπιστοσύνη σου προς αυτόν και την γνώση που θα έχει.

Με την ίδια εμπιστοσύνη συζήτησε μαζί του την τιμή.

Δεν υπάρχει βάση τιμής. Από 5% της τελικής αναλυτικής κατασκευής μέχρι 1,000,000 αν του ζητήσεις να σου σχεδιάσει και τα πλακάκια ένα ένα όπως έγινε με κάποιες εφοπλιστικές οικογένειες.

Γενικός κανόνας και σε αυτό ότι πληρώνεις παίρνεις και φυσικά όλοι οι γενικοί κανόνες έχουν και τις εξαιρέσεις του.

Οπότε δεν υπάρχει βάση και ειλικρινά υποβαθμίζει την όποια συζήτηση πόσο πάει ειδικά αν γίνεται από κάποιον που δηλώνει ότι είναι μηχανικός.…

Δεν πάει.

 

Μπραβο "φιλε μου", τωρα οντως απαντησες μεσα στο θεμα! Σε ευχαριστω!

Και μην ξεχνας, μιλας σε συνάδελφο!

 

και στο κατω κατω (αυτο απευθυνεται στους απότομους και βιαστικους της παρεας) παντα πιστευα οτι δεν υπάρχουν χαζες ερωτησεις παρα μονο χαζες απαντήσεις.

Ευχαριστω οσους αφιερωσαν λιγο χρονο να με κατατοπισουν σε οσα ρωτησα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

χωρίς καμία δόση ειρωνείας, σιγά μη χρειάζεται μηχανικός με διπλώματα και διδακτορικά για να περαστούν τα τηλέφωνα σε ένα σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

χωρίς καμία δόση ειρωνείας, σιγά μη χρειάζεται μηχανικός με διπλώματα και διδακτορικά για να περαστούν τα τηλέφωνα σε ένα σπίτι...

ΦΕΚ 2776Β/2012 Καθορισμός των τεχνικών προδιαγραφών για τα Εσωτερικά Δίκτυα Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών (ΕΔΗΕ) και τροποποίηση του άρθρου 30 του Κτιριοδομικού Κανονισμού

 

Συνάδελφε, υποθέτω δεν σου έχει τύχει τον τελευταίο χρόνο καμιά άδεια. Διάβασε μια ανάγνωση τον παραπάνω κανονισμό και όλα τα σχετικά πρότυπα και θα καταλάβεις τι απαιτείται για τα ασθενή ρεύματα. Θα μου πεις στην πιάτσα οι περισσότεροι δεν υποβάλλανε καν μελέτες ασθενών ρευμάτων και εγώ που υπέβαλλα σύμφωνα με τα πρότυπα (π.χ. "Κανονισμός Εσωτερικών Τηλεπικοινωνιακών Δικτύων Οικοδομών"  του ΟΤΕ που είχε δημοσιευτεί σε ΦΕΚ, διαγράμματα σύμφωνα με τα τεχνικά εγχειρίδια των κατασκευαστών για θυροτηλέφωνα, διανομείς τηλεοπτικού σήματος, κτλ) ήμουν γραφικός. Στην πολεοδομία της περιοχής μου ο ελεγκτής μηχανικός δεν είχε μελέτη ασθενών ρευμάτων πριν την δικιά μου.

 

Τα δίκτυα τηλεπικοινωνιών λειτουργούν με υψίσυχνα σήματα το οποίο σημαίνει πως πλέον το καλώδιο δεν λειτουργεί όπως όταν μεταφέρουμε ρεύμα σε χαμηλή συχνότητα (50Hz). Στις μεγάλες συχνότητες εχει μεγάλη σημασία το μήκος του αγωγού, η διατομή, η θωράκιση, ακόμα και ο τερματισμός της γραμμής. 

 

Αν έχεις έναν αγωγό ασθενών στο ίδιο κανάλι με ισχυρά ρεύματα υπάρχει κίνδυνος ακόμα και να καταστρέψεις τον υπολογιστή ή το router σου. Υπολόγισε την τάση λόγω επαγωγής που εμφανίζεται στον αγωγό ασθενών ρευμάτων αν περνάει στο ίδιο κανάλι με τον αγωγό μια αντλίας θερμότητας με ρεύμα εκκίνησης 120Α (30Α ρεύμα λειτουργίας).

 

Θα μπορούσα και εγώ αν δεν ήξερα να ισχυριστώ πως ο Αρχιτέκτονας είναι ένας ζωγράφος πολυτελείας, ο στατικός κάνει copy paste τις μελέτες (όλες οι οικοδομές στην περιοχή έχουν τυποποιημένες διαστάσεις δοκαριών, κολόνων, οπλισμού, πάχος πλάκας, μπαλκόνια) κτλ.

 

Το θέμα είναι όλοι να συμμετέχουμε στο κάθε τεχνικό έργο ώστε να το στηρίξουμε ο καθένας από την πλευρά του.

Link to comment
Share on other sites

Mηχανολόγος είμαι sdim, νομίζω κάτι ξέρω και εγώ από ισχυρά - ασθενή ;)

δεν έπιασες το πνεύμα μου, δε πειράζει όμως

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.