Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τροπολογία του νέου νόμου αυθαιρέτων σχετικά με την αφαίρεση επαγγελματικών δικαιώματων σε μη Α/Μ


Greenick

Recommended Posts

σπασμωδικές κινήσεις σε ένα σάπιο σύστημα!....

 

θα έπρεπε να γίνει εκ νέου καθορισμός με σαφήνεια των δικαιωμάτων.

 

αλλά οχι και να διαμαρτύρεστε οι Π.Μ, αυτό και άν είναι τραγικό απο την πλευρά σας. Κύριοι και κυρίες μέχρι τώρα εσείς είστε που τα κάνετε όλα χωρίς καν δεύτερη σκέψη!(ολα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω οπως σωστά είπε ο architect_duth.)

 

και για να το αν είναι σωστό ή όχι μην προσπαθείτε να πάτε αλλου την κουβέντα. Aς την κρατήσουμε εκεί που πρέπει και στο γεγονός οτι είναι μια απο τις λίγες πραγματικά φορές που κινούμαστε σε "σωστό" δρόμο.

ενα μικρό βήμα καθορισμού το ποιος και τί...έστω και με τα λάθη του.

Edited by stavrosa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Για τις αποτυπώσεις αρχιτεκτονικών από τη διατύπωση της τροπολογίας, δε νομίζω ότι δημιουργείται θέμα αποκλεισμού, αφού μιλά αποκλειστικά για άδειες δόμησης ανέγερσης ή προσθήκης.

Για εξωτερικό βάψιμο με σκαλωσιές σε παραδοσιακό οικισμό ή παραδοσικαό τμήμα πόλης,ή διατηρητεό κ.λ.πμέχρι σήμερα απαιτείται Άδεια Δόμησης και αποτύπωση όψεων.Η συκγεκριμένες αποτυπώσεις θεωρούνται αρχιτεκτονικές μελέτες οπότε μας ζητείται να έχουν εκπονηθεί από συνάλελφο Α/Μ.Το ίδιο ισχύει και για ένα σωρό άλλες εργασίες σήμερα που μιλάμε.Καταλαβαίνω οτι σε μεγάλες πόλεις σπανίως αντιμετωπίζετε τέτοια θέματα,σε πολλές όμως επαρχιακές πόλεις της Ελλάδος όπως η δική μου το ζήτημα είναι τεράστιο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν εχω καμια απαιτηση για υπογραφη Αρχιτεκτονικων.

Αλλα ΑΠΑΙΤΩ να μην υπογραφει κανεις αλλος στατικα εκτος απο τους ΠΜ!

 

Χαιρομαι τετοιες τροπολογιες, διοτι αν διαβασετε την Τροπολογια, επιτρεπει ΜΟΝΟ στους ΠΜ να υπογραφουν τα στατικα!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν εχω καμια απαιτηση για υπογραφη Αρχιτεκτονικων.

Αλλα ΑΠΑΙΤΩ να μην υπογραφει κανεις αλλος στατικα εκτος απο τους ΠΜ!

+1 :smile:

 

"Ένα μικρό βήμα για τον καθένα προσωπικά, ένα τεράστιο βήμα για τους μηχανικούς ως σύνολο"

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για εξωτερικό βάψιμο με σκαλωσιές σε παραδοσιακό οικισμό ή παραδοσικαό τμήμα πόλης,ή διατηρητεό κ.λ.πμέχρι σήμερα απαιτείται Άδεια Δόμησης και αποτύπωση όψεων.Η συκγεκριμένες αποτυπώσεις θεωρούνται αρχιτεκτονικές μελέτες οπότε μας ζητείται να έχουν εκπονηθεί από συνάλελφο Α/Μ.Το ίδιο ισχύει και για ένα σωρό άλλες εργασίες σήμερα που μιλάμε.Καταλαβαίνω οτι σε μεγάλες πόλεις σπανίως αντιμετωπίζετε τέτοια θέματα,σε πολλές όμως επαρχιακές πόλεις της Ελλάδος όπως η δική μου το ζήτημα είναι τεράστιο...

 

 

 

Οι εργασίες που αναφέρεις εντάσσονται στην περ. ε της παρ. 1 του άρθρου 4 του ΝΟΚ και όχι στην περ. δ της παρ.1 του άρθρου 4 του ΝΟΚ, που η τελευταία αναφέρεται ρητά στην τροπολογία.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Οι εργασίες που αναφέρεις εντάσσονται στην περ. ε της παρ. 1 του άρθρου 4 του ΝΟΚ και όχι στην περ. δ της παρ.1 του άρθρου 4 του ΝΟΚ, που η τελευταία αναφέρεται ρητά στην τροπολογία.

Το ίδιο νομίζω πως λέμε ted78.Για τις παραπάνω εργασίες δεν αναφερόμουνα στην τροπολογία,απλά ανέφερα τί ισχύει σήμερα στα μέρη μου σχετικά με τα δικαιώματα υπογραφής.Με την τροπολογία ναι,το ξέρω οτι αλλάζουν κάπως τα πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνουν ότι θέλουν, έτσι κι αλλίως δουλειές δεν υπάρχούν... θα κάτσουμε εμείς τώρα να φαγωθούμε πάνω απο το "πτώμα" σιγα μην τους κάνουμε την χάρη.

 

Πάντοτε θα υπάρχουν οι εξαιρέσεις και οι κόντρες μεταξύ των Α/Μ και Π/Μ, προσωπικα με αφήνει αδιάφορο.

 

Γνωρίζω Π/Μ που έχουν αυτό το "ταλέντο" πως να το πώ και έχω δεί δουλειές τους για αρχιτεκτονικά μιλάω που ΄"τύφλα" να 'χει ο Renzo Piano. Το ίδιο ισχύει και για πολλούς φίλους Α/Μ που κάνουν στατικά σοβαρά με πολύ μελέτη και όχι αβασάνιστα και τους βγάζω το καπέλο για την δουλεία τους.

 

Στο τέλος ο καθένας κρίνεται απο την δουλειά του, μόνο που το σύστημα στην Μπανανία που ζούμε δέν βοηθά στο ξεσκαρτάρισμα και γι' αυτό αδίκως πολλές φορές μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Θα το γράψω κι εδώ, δεν κρατιέμαι....

 

Καράβια αρμένιζαν στις θάλασσες χωρίς καπεταναίους!!!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει πόλεμο. Τυχαία λοιπόν δε ζητάται η αναγραφή της ειδικότητας από τους διαχειριστάς. 

Να ξέρουμε με ποιόν έχουμε να κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, αν θελεις ανεπτυξε τη σκεψη σου, διοτι εγω δεν καταλαβα τι θες να πεις.

 

Η ειδικοτητα δεν εμφανιζεται στο προφιλ, λογω τεχνικου προβληματος.

Εχει δινει βγει ανακοινωση με παρακληση να κανετε την ενημερωση στο προφιλ σας χειροκινητα.

Θα λαβετε και αντιστοιχο e-mail.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.