Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετεξεταστέοι όλοι στο Ε9


imhotep

Recommended Posts

BAS, καλημερα,

ειναι ...γριφος...

α] στον α' πινακα ειναι υποχρεωτικη η αναγραφη της ΔΕΗ

επομενως, ειτε υπαρχει μεταβολη είτε οχι...θα πρεπει να γινει διορθωση-οριστικοποιηση, ανεξαρτητα μεταβολης ή οχι...

 

β] τον β' πινακα που αφορά τα εκτος σχεδιου  τον συμπληρωνουν  ολοι

 

αυτο που νομιζω εγω ειναι οτι,   υπονοούν στο υπουργειο  οτι  αν εχεις  καταγραψει...μια  "πεζουλα" στην...Περίστα... 4 στρ. χωρις...φως ...νερο... τηλεφωνο....

την αφηνεις  ησυχη...

 

ερωτημα,

δηλωθηκε κανονικα  ενα διαμερισμα στον α' πινακα,   εμβαδου 90 τμ.

Δεν  εχει μεταβολη.

 

Υποχρεουμαι να "συμπληρωσω"  την στηλη με την ΔΕΗ ή επειδη δεν αλλαξε χερια το αφηνω οπως εχει???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημήτρη , εγώ την ΔΕΗ την έβαλα στα Ε1 και Ε2 . Αρα δεν ασχολούμαι . Τα αγροτεμάχια είναι ορθά δηλωμένα από χρόνια , αφού άλλωστε δεν έχουν αλλάξει .

Link to comment
Share on other sites

η εμπειρια* λεει οτι θα πρεπει να ξαναγραψεις αριθμο παροχης

 

*οταν παντρευτηκα δηλωσα χαρουμενος την μεταβολη στο Ε1 ηλεκτρονικα

προς μεγαλη μου χαρα δηλωθηκε στο μητρωο κανονικα

κανα 2 χρονια μετα χρειαστικα ενα αντιγραφο Ε9 γιατι δεν τυπωνονταν ηλεκτρονικα (ειχε ..... ο διας) 

παω στην υπηρεσια  και ανακαλυπτω οτι στο Ε9 ημουνα ανυπαντρος. Μα γιατι αφου το δηλωσα κανονικα στις μεταβολες , μαμουσουτου κλπ στο ε9 δεν ειχε διορθωθει.

μιλαμε για το taxis και μαλιστα στην ιδια ΔΟΥ , δυο διαφορετικα μητρωα... 

 

οτι να ναι (αζ ωλγουειζ)

Link to comment
Share on other sites

Για να δηλώσεις μεταβολή στο Ε1 (πχ  ΗΥΧ με τον Ν3843/10) πρέπει να έχεις επικαιροποιήσει αντίστοιχα το Ε9, λόγω της αυτόματης διασταύρωσης και όπου θα δηλώσεις τον μετρητή ΔΕΗ και το ΚΑΕΚ για το κτίσμα. Επομένως σχεδόν όλοι υποχρεούνται σε επικαιροποίηση του Ε9.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους!

 

Ο λόγος που θέλησα να συμμετάσχω στην συζήτηση, που ανακάλυψα αναζητώντας στο google, είναι μια πολύ πρόσφατη προσωπική εμπειρία με την εφαρμογή του περιουσιολογίου του TaxisNet. Συγκεκριμένα, φαίνεται σαν να ΧΑΘΗΚΑΝ τα αγροτεμάχια από το περιουσιολόγιο των γονιών μου. Όταν μπήκα χτες στην αντίστοιχη διεύθυνση για να ρίξω μια ματιά στα στοιχεία, μου έβγαλε ένα παραθυράκι που λέει "ελέγξτε και υποβάλετε οριστικά τον Ε9". Όταν πήγα να κάνω ακριβώς αυτό, διαπίστωσα πως η βάση δεδομένων τους αναφορικά με αυτά "άδειασε". Το excell file και το pdf που παράγει το σύστημα για να ελεγχθεί έχει μόνο την κύρια κατοικία τους, ούτε το εξοχικό, ούτε τα αγροτεμάχια που έχουν στο νησί. Και δεν τίθεται θέμα σφάλματος σε διόρθωση (ορθογραφική σε οδούς και περιοχές, όχι μεταβολή) που κάναμε για το '12, πριν από δύο μήνες, γιατί φαίνονται κενά και τα online Ε9 του '10 και του '11. Ο λογιστής μας δηλώνει άγνοια για το φαινόμενο και από Δευτέρα θα πρέπει να υποβάλουμε ξανά Ε9, εξ'ολοκλήρου από την αρχή.
 
Έχετε ακούσει κάποιος από εσάς κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πάνε καλά; Πρέπει δηλαδή όλοι οι πολίτες να ελέγξουν αν είναι περασμένα ότι έχουν δηλώσει μέχρι σήμερα;

Εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ καλά...

Link to comment
Share on other sites

με τα αγροτεμάχια παίζει το θέμα (δηλ. για την πλειοψηφία των φορολογουμένων)

 

όλοι οι αγρότες είναι γνωστό στην κυβέρνηση ότι διαθέτουν internet

 

ειδικά οι ορεσίβιοι με τις στάνες και τα βοσκοτόπια θα πρέπει να βρούν απλικέισο (σαν τον Κίτσο της γνωστής διαφήμισης) για να tchικάρουν τα Ε9 τους

 

όμως και οι μη αγρότες αν μπουν στη ΓΓΠΣ θα δούν ότι τους ζητάει "οριστικοποίηση" και δε χάνουν τίποτα να δουν αν υπάρχουν ακόμα όλα τα στοιχεία τους

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω επαφη με το αντικειμενο του Ε9.

Οι χωροι που δηλωθηκαν στον Ν4014 και Ν3843 μπαινουν κανονικα?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.