Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρανομη-Αυθαιρετη προσβαση στην ταρατσα.


vasianou

Recommended Posts

εγώ σκεφτόμουν αν μπορείς να αποκλείσεις την είσοδο προς τα εκεί με κάποιο τρόπο (π.χ. μια σιδεριά με ένα λουκέτο ή κάτι τέτοιο)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει τοποθετωντας ενα ξυλο σαν δυχτι και η συζηγος μου εχει βαλει μια φασολια και εχει απλωσει αλλα με το πηδα πηδα κοντευει να πεσει γιατι κ παλι οποιος θελει πηδαει δεν κλεινει ολο το μπαλκονι γιατι ειναι σχεχον ενα μετρο και στο πλαι απ οπου εισερχονται οσοι εισερχονται.

Το οποιο ξυλο σημερα μου ειπε η θα το βγαλεις ή θα το βγαλω!!

Edited by vasianou
Link to comment
Share on other sites

δικηγόρος δεν είμαι, δεν το ξέρω το ακίνητο...αλλά....αν φάει μια ωραία καταγγελία...θα τρέχει και δεν θα φτάνει.

 

Επιπλέον...σας συμβούλεψαν πολυ σωστά απο το #2, να πάτε σε δικηγόρο.

επίσης κάπου διάβασα οτι έχετε και φίλο μηχανικό....οπότε παρέα ο δικηγόρος με τον μηχανικό και εσας...θα βρείτε την λύση.

 

δεν νομίζω οτι μπορείτε να κάνετε κάτι άλλο....ή δια της νομίμου οδού, ή θα φύγετε, ή θα δαρθείτε...αυτα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλος μου με βοηθησε πολυ στο να βρω τα τοπογραφικα οικοδομικων αδειων απο πολεοδομια και γελαγε μολλις ειδε κεραμοσκεπη αντι για ταρατσα.

Ο Δικηγορος μου ειπε αμα θελει να πληρωνει 500σαριες ας μην συμβιβαστθει με το εξωδικο και τα ασφαλιστικα.

Εγω ομως δεν γελαω γιατι ολα αυτα ειναι ψυχοθορο και οικονομικη διαδικασια μιας και θα τον λουζομαι καθε ημερα εστω και οπτικα.

Το 3ο περι χειροδικιας ή φραστικου επεισοδιου το επιδιωκει ο απο κατω κ παιζω αμυνα.Παιδια εχουμε ελεος...

Link to comment
Share on other sites

τα πραγματα ειναι απλα

α)εχεις το εξωδικο

β) εξηγεις στον μεσιτη οτι αν το θεμα δεν επιλυθει με τον πρεποντα τροπο συνεχιζεις με καταγγελια στην πολεοδομια

γ) περιμενεις τον γειτονα να προβει σε αξιοποινες πραξεις και καλεις αμεσα αστυνομια 

ετσι και αλλιως οι σχεσεις σου με αυτον δεν προκειται να φτιαξουν ποτε. η θα φυγει αυτος πρωτος η εσυ.

 

η μετακομιση ειναι ακριβη αλλα το ροντβαιλερ η ενας ποιμενικος ακομα ακριβοτερος - δυστυχως εχεις μπλεξει με το που υπογραψες τα συμβολαια (την επομενη φορα , που θαειναι και συντομα απο οτι φαινεται, θα ξερεις οτι οτι μλκ σου πει ο μεσιτης θα πρεπει να ειναι γραμμενη)

 

ανεξαρτητως εκβασεως παντως , το ολο θεμα πρεπει να καταγγελθει στην πολεοδομια. δεν ειναι δυνατον να κανει ο καθενας οτι του κατεβει σε αυτη τη χωρα χωρις επιπτωσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το τι έχω ακούσει από μεσίτες για να μου πουλήσουν δεν λέγεται....

Ειδικά, όταν δεν εμφανιζόμουν ως "μηχανικός" αλλά ως απλός πελάτης.....

Link to comment
Share on other sites

....

β) εξηγεις στον μεσιτη οτι αν το θεμα δεν επιλυθει με τον πρεποντα τροπο συνεχιζεις με καταγγελια στην πολεοδομια

...

Πολεοδομικά κατά 90% δεν θα κερδίσει τίποτα παρά μόνο κόπο και έξοδα.

Οπότε είναι λάθος προτροπή αυτό νομίζω.

 

Ειδικά διότι αφορά ανεκτέλεστη κατασκευή κεραμοσκεπής. Οπότε δεν υπάρχει καθ υπέρβαση και στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν θα χαρακτηριστεί καν ως πολεοδομική παράβαση.

Αν του περισσεύουν χρήματα να δώσει σε μηχανικούς για αυτοψίες και ελέγχους με 90% να μη τα χρειαστεί (αλλά θα πληρώσει τον κόπο και την διάγνωση του μηχανικού) ας το κάνει….

Θα είχε κάποιο νόημα σε παραδοσιακούς οικισμούς αν ήταν κλπ…

 

Με το μου είπε ένας φίλος και μου είπαν σε ένα φόρουμ χωρίς αυτοψίες χωρίς τίποτα δεν θα βγει περισσότερο ζουμί απ όσο βγήκε μέχρι και τώρα.

 

Οπότε ενοικιαστής είναι ας αποφασίσει. Δεν το έχει παντρευτεί το οίκημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ισχυει?

__________

 

Η σκάλα πρόσβασης στην ταράτσα (εαν υπάρχει κάποια τέτοια) δεν είναι υποχρεωτικό να είναι κοινόχρηστη.

Υπάρχουν δυο διαφορετικά ζητήματα εδώ πέρα:

Α) Πρόσβαση στο κοινόχρηστο δώμα

Δεν είναι υποχρεωτικό το κοινόχρηστο δώμα να είναι και ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟ από όλους. Το κοινόχρηστο δώμα μπορεί και να μην είναι καθόλου προσβάσιμο. Υποχρέωση απλά του ιδιοκτήτη του/των διαμερισμάτων του τελευταίου ορόφου είναι να επιτρέπουν την πρόσβαση προς το κοινόχρηστο δώμα στον διαχειριστή της οικοδομής για εργασίες ελέγχου και συντήρησης του δώματος και μόνο αυτό.

 

Β) Οι ενοικιαστες του ισογειου με παραπεμψανε σε αυτην την αποφαση http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=1716632

 

  και μου ειπανε οτι τσαμπα εξοδα θα κανω και οτι με οποιοδηποτε τροπο μπορουνε να ανεβουνε στην ταρατσα ακομα και με αλεξιπτωτο και ας παω οπου θελω δεν θα βρω ακρη.

 

Γ) Στην ταρατσα υπαρχει Δωμα με το καυστηρα.Αυτο το δωμα ασφαλως και ειναι κοινοχρηστο αν και οταν ηρθα να δω το σπιτι ο μεσιτης μου ειχε πει οτι εισαι τυχερος διοτι τα παιδια απο κατω βαλανε ξυλοσομπα κ δεν θα σε ενοχλουνε για το πετρελαιο και στο ξαφνικο μου φανερωσανε οι ενοικιαστες κατω οτι να εχουμε και κλειδια για το δωμα.

 

Αν ισχιει το Α το οποιο το βρηκα απο εδω http://www.michanikos.gr/topic/17553-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%AF%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%84%CF%83%CE%B1/

 τοτε νομικα δεν θα χω να φοβηθω τπτ περα απο 2 κακα χρονια ψυχοφθορας κακης γειτονιας.

Edited by vasianou
Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν θες να προχωρησεις σε δικαστικα μεσα η λυση ειναι να τα βρειτε.

Γιατι πολυ απλα δεν λες οτι οποτε θελει να χρησιμοποιει την ταρατσα να το κανει χτυπωνταςσου το κουδουνι και ενημερωνοντας σε.

Ειναι το πιο σωστο πιστευω και το πιο ανωδυνο.Το να κανεις ασφαλιστικα μετρα δεν θα οδηγησει καπου.

Εκτος αν σε ενοχλει κατι αλλο,οποτε τα μαζευεις και φευγεις.

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.