Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πότε απαιτείται: Άδεια δόμησης-Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα ,

ΦΕΚ Β 2605/2013 Διαδικασία Έγκρισης Εργασιών Μικρής Κλίμακας , άρθρο 2 , παρ. 1 , περίπτωση κγ/1 . 

Η ερώτηση μου είναι η εξής : 

Αν δεν έχει βγει οικοδομική άδεια αλλά δεν υπάρχει ούτε τοπογραφικό προσαρτώμενο σε δικαιοπραξία (παλιός τίτλος) , τι υποβάλλω ;

Αναφέρεσαι στη περίπτωση περίφραξης αν δεν κάνω λάθος. Το λογικό θα είναι να συνταχθεί νέο τοπογραφικό. Ακόμη και συμβόλαιο να υπήρχε με συνημμένο τοπογραφικό δεν είναι σίγουρο ότι θα ανταποκρίνονταν στη πραγματικότητα ώστε να σημειωθεί-σχεδιαστεί ορθά η περίφραξη στις πλευρές του γηπέδου.

Καλήμερα , εχω ενα πρόβλημα με μια Εγκριση Εργασιών μικρης Κλιμακας και θα ήθελα τη βοηθεια καποιου συναδέλφου.

Πρόκειται για χρωματσμούς όψεων με χρήση ικριωμάτων σε βιομηχανικό κτίριο με οικοδομική άδεια 1980 και προσθηκης ορόφου το 1987 που δεν πραγματοποιηθηκε.Το ακίνητο είναι στο Κορωπί εκτός σχεδίου σε βιομηχανική περιοχή σε οικοπεδο άρτιο και οικοδομισημο.

Πηγαμε να καταθεσουμε την αίτηση σε συγκεκριμμένη πολεοδομια που αντιστοιχεί σε αυτήν την περιοχή και μας ειπαν τα έξης :

1.οτι το έντυπο πρέπει να γράφει ΕΛΕΓΧΟΣ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΜΙΚΡΗΣ ΚΛΙΜΑΜΑΣ ενώ έχουμε βάλει το έντυπο στο ΦΕΚ2605/β/2013

2. ενω έχουμε σημειώση οτι είναι εκτός σχεδίου και δεν ειναι δασικό επιμένει οτι ειναι δασικό και έχω σημειωσει λάθος.

 

Μήπως θεωρείτε ειδικό κτίριο και πρέπει να περάσει Σ.Α ?

Πως θα μπορέσω να ξεπεράσω όλα αυτά?

Απλό χρωματισμό θα κάνουμε στο ίδιο ακριβώς χρωμα.

Οποιαδηποτε απαντηση θα ηταν χρησιμη.Ευχαριστω

1) δεν έχω εντοπίσει στην απόφαση και στο συνημμένο υπόδειγμά της να αναφέρει τον τίτλο "έλεγχος έγκρισης". Το έντυπο που δίνει η συγκεκριμένη Υ.ΔΟΜ στους πολίτες αναφέρει τον τίτλο που παραθέτεις?

2) Η παρ. β του άρθρου 1 αναφέρει για εγκρίσεις άλλων υπηρεσιών όπου απαιτείται. Πριν την απόφαση αυτή θυμάμαι ότι οι πολεοδομίες ζητούσαν πράξη χαρακτηρισμού από το δασαρχείο. Μήπως στην περιοχή ενδιαφέροντος έχουν κυρωθεί δασικοί χάρτες και γι αυτό ο υπάλληλος επιμένει?

ΣΥΠΟΘΑ γιατί πρέπει να περάσεις? Σου είπαν από την ΥΔΟΜ ότι απαιτούν κάτι τέτοιο? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 288
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν εχει κάποιο ειδικό εντυπο η υπηρεσία και δεν ζητησε η υπάλληλος τον έλεγχο.

Σωστά όμως δεν το εχω δηλώσει σαν εκτοσ σχεδίου και ζητάω το 14?Εχω ετοιμάσει και ΣΑΥ ΦΑΥ ,τεχνική έκθεση , φωτογραφίες , οικοδομικές άδειες , ανάθεση - ανάληψη μελέτης και επιβλεψης, τοπογραφικό ακόμα και όψεις (που δεν απαιτούνται αφου θα γίνει ο χρωματσμός ακριβώς στα ιδια χρωματα και με τα ιδια υλικά).Επίσης ξέχασα να αναφέρω οτι ενω δεν έχει ΚΑΕΚ απλά έχουμε την βεβαιωση υποβολής (που την είχα μεσα στο φακλεο) επέμενε ότι έπρεπε να το ειχα αναγράψει  .Πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω

Link to comment
Share on other sites

Επισης ξάχασα να σας πω οτι μου ζηταει μεσα στη δήλωση να βάλλω και σημειο ηια υπογραφή και σφραγίδα μηχανικού??Και καποια αλλα στοιχεια που της τα αναφερω αναλυτικά στη τεχνική έκθεση.Κάνω κάποιο λάθος εγώ ή σε όλες τις πολεοδομίες αυτά ζητάνε?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημερα σας,

γνωριζεται ποσο κοστιζει να βγει μια αδεια μικρης κλιμακας για να γκρεμιστει ενας εσωτερικος τοιχος χωρις να επηρεαζονται τα στατικα του κτιριου?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έχω ειδικό κτίριο , θέλω να του κάνω ανακαίνιση εσωτερικά και ταυτόχρονα να αλλάξω το μέγεθος της τζαμαρίας στην όψη του, χτίζοντας ένα μέρος της.

Πιστεύεται ότι μπορώ να το κάνω με μικρής κλίμακας ?

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 months later...

Μου  άρεσε πάρα πολύ αυτό:

4. Στον ακάλυπτο χώρο αγροτεμαχίου (μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο), στο
οποίο υφίσταται κτίσμα που δηλώθηκε με το Ν.720/77 & Ν.4014/11, ο
ιδιοκτήτης προέβη πρόσφατα σε εργασίες επίστρωσης από μπετόν επιφάνειας
16,40μ.x1,15μ. και ύψους 0,20μ. (προφανώς κατασκεύασε ένα διάδρομο για να

πηγαίνει στο δηλωμένο σπίτι του- χωρίς να πατάει στις λάσπες)

 Η παραπάνω εργασία επίστρωσης εμπίπτει
στις περί αυθαιρέτων διατάξεις και κατά παράβαση ποιών διατάξεων ή
εμπίπτει στις εργασίες που δεν απαιτείται άδεια δόμησης (επίστρωση που δεν
έχει σκοπό τη δόμηση); Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση, ποια έγκριση
αρμόδιας αρχής απαιτείται σύμφωνα με το ΝΟΚ;

Γενικά από το ΝΟΚ προκύπτει ότι για τέτοιου είδους εργασίες
απαιτείται έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης, δεδομένου ότι η κατασκευή
«επιφανείας» από οπλισμένο σκυρόδεμα είναι δομικό έργο, σύμφωνα με το
άρθρο 2 του Κτιριοδομικού Κανονισμού, που εξακολουθεί να ισχύει και όχι
επίστρωση
, ασχέτως σκοπού για τον οποίο γίνεται. Συνεπώς δεν μπορεί να
χορηγηθεί σε μη άρτιο γήπεδο και εμπίπτει στις διατάξεις περί αυθαιρέτων
κατασκευών. Στις διατάξεις που παραβιάζονται μπορούν να αναφερθούν το
άρθρο 4 του ΝΟΚ, το άρθρο 1 του ΠΔ του 1985-δόμηση εκτός σχεδίου, το άρθ.
2 του Κτιρ. Κανον και ότι άλλο σχετικό με το συγκεκριμένο ακίνητο-τοποθεσία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.