Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας στον ΝΟΚ


Recommended Posts

Συνάδελφε, θα την βγάλεις την άδεια μην ανησυχείς. Προχώρησέ το αρχικά με ενημέρωση και μετά με μικρής κλίμακας.

Αυτό που σου λέω είναι και άποψη της Γαρδίκη που είναι στη ΔΟΚΚ.

Δυστυχώς για να κάνουμε απλές δουλειές σπάμε καθημερινά το στομάχι μας και δε βγάζουμε και μεροκάματο στο τέλος....

Πάντως μία γενική συμβουλή έχω να σου δώσω: Μείνε μακρυά από το αλκοόλ...  :smile:

Edited by Panos_
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω περιπτωση προ του 55 ,που βαφτηκε προσφατα το κτιριο.μπορω εκ των υστερων να εκδωσω μικρης κλιμακας?παλια επιτρεποταν..

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω περιπτωση προ του 55 ,που βαφτηκε προσφατα το κτιριο.μπορω εκ των υστερων να εκδωσω μικρης κλιμακας?παλια επιτρεποταν..

Κάτι που δεν κατάλαβα είναι ότι αφού το κτίριο βάφτηκε τι να την κάνεις την εκ των υστέρων άδεια, εκτός και αν υπάρχει καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θεωρώ πως όταν οι αυθαιρεσίες είναι μόνο αυτές για τις οποίες μπορεί να γίνει ενημέρωση, δεν υπάρχει λόγος τακτοποίησης τους.

Όποτε κάνεις ενημέρωση, που δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα αν είναι πολυκατοικία, και μετά ΕΕΜΚ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στον ισόγειο ακάλυπτο χώρο μπορώ με εργασιών μικρής κλίμακας να βγάλω πέργκολα με κεραμίδια?Μεταλλική κατασκευή με κεραμίδια ανοιχτή από όλες τις πλευρές σαν κιόσκι.

Link to comment
Share on other sites

εκτιμώ ότι με ΕΕΜΚ δεν γίνεται. 

Σε αυτές αναφέρεται μόνο πέργκολα.

ορισμός της πέργκολας σύμφωνα με το άρθρο 2 παρ. 60 του ΝΟΚ, "εξωτερική ασκεπής σταθερή κατασκευή με μέγιστο ύψος τρία μέτρα ου προοριζεται για την αναρρίχηση φυτών ή την τοποθέτηση προσωρινών σκίαστρων από ύφασμα, καλαμωτή και κινητά στοιχεία, αποκλειώμενων αποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοχείων πλήρωσης του φέροντα οργανισμού της κατασκευής".

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

...πέργκολα με κεραμίδια?....

 

Αφού το στέγασμα της πέργολας δεν είναι ελαφριάς κατασκευής πτυσσόμενη τότε δεν εμπίπτει στον ορισμό της πέργολας.

Θα είναι στέγαστρο με ότι είναι απαιτητό πολεοδομικά για τα στέγαστρα.

 

Αν επιλέξεις αντί για κεραμίδι την χρήση ειδικών κατασκευών από πτυσσόμενα πανιά ή προφίλ αλουμινίου τότε θα θεωρηθεί ότι είναι πέργολα.

 

Δες ορισμό στον Ν.Ο.Κ. για πέργολες.

 

NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4067

Άρθρο 1

Πεδίο Εφαρμογής

...

60.

Πέργκολα είναι η εξωτερική ασκεπής σταθερή κατασκευή με μέγιστο ύψος τα τρία μέτρα, που προορίζεται για την αναρρίχηση των φυτών ή την τοποθέτηση προσωρινών σκιάστρων από ύφασμα, καλαμωτή και κινητά στοιχεία, αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης του φέροντα οργανισμού της κατασκευής.

...

http://www.michanikos.gr/topic/28179-ΝΟΚ-Νέος-Οικοδομικός-Κανονισμός-2012/?p=427099

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ άρθρο 17

 

7. (εκτος ε.ρ.σχ) Επί των ακάλυπτων χώρων του οικοπέδου και εφόσον καλύπτεται η υποχρέωση για φύτευση, σύμφωνα με την παράγραφο 2, επιτρέπονται οι παρακάτω κατασκευές:

 

ια) Στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση και εφόσον αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων μπορούν να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 1/4 Δ ή δ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να σας κάνω μια ερώτηση. έχω ένα πελατη που έχει στην κατοχή του ένα 3αρι σε μια πολυκατοικία και θέλει να το μετατρέψει σε 2 γκαρσονίερες.
Θα ήθελα να μάθω:
1)αν μπορώ το κάνω με εεμκ σαν αλλαγή διαρυθμίσεων???
2)αν μπορεί κάποιος συνιδιοκτήτης να μου απαγορεύσει την μετατροπή σε δύο κατοικίες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.