Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας στον ΝΟΚ


Recommended Posts

ευχαριστώ an@astas1a!

φαντάζομαι δε χρειάζομαι ειδικό πρόγραμμα για αυτά.... Να χρησιμοποιήσω τις τιμές για το προυπολογισμό που χρησιμοποιούμε και για τα αυθέρετα? 

Link to comment
Share on other sites

επικρατεί το Ελληνικό κομφούζιο!!

 

δες εδώ

Απόφαση  Αριθ. οικ 5219/04 (ΦΕΚ 114 Δ’/17-2-04

και εδώ Ν 4258/14-4-14  (μεταγενέστερο και μάλιστα Νόμο και όχι απόφαση)

 

Δεν απαιτείται άδεια δόμησης  νέας  κατασκευής  ή και προσθήκης ή και εγκατάστασης εφόσον από ειδικότερες διατάξεις ορίζεται διαφορετικά.

Δεν απαιτείται άδεια δόμησης, έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας ή ενημέρωση κατά το παρόν για τις περιπτώσεις εργασιών εσωτερικών χρωματισμών, μικρών επισκευών θυρών και παραθύρων ή μεμονωμένων επισκευών για λόγους χρήσης και υγιεινής, ιδίως μεμονωμένης επισκευής μικρού τμήματος υδρορροής, επισκευή επικόλλησης διακοσμητικών στοιχείων κ.α..»

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Η κατασκευή WC στο υπόγειο -ισογείου καταστήματος- μπορεί να γίνει με ΕΕΜΚ ως εσωτερικές

διαρρυθμίσεις;;;

 

Δεν το έχω κάνει ποτέ, όμως νομίζω πως μπορείς.

Απλά θα πρέπει να θεμελιώσεις ότι με τις εργασίες δεν θα δημιουργήσεις πρόβλημα στις ήδη υπάρχουσες εγκαταστάσεις ύδρευσης-αποχέτευσης και ίσως σου ζητήσουν και τις αντίστοιχες μελέτες για το νέο w.c.

Από ΥΔΟΜ σε ΥΔΟΜ υπάρχει διαφορά.

Καλό θα ήταν να ρωτήσεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Είναι να γίνει Βαφή Όψεων σε μία πολυκατοικία με την χρήση ικριωμάτων... Σύμφωνα με την περίπτωση της ΕΕΜΚ Νο 14:

 

"14. Εξωτερικούς χρωματισμούς ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων ή επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων με χρήση ικριωμάτων......"

 

Επομένως μου αρκεί απλά η ΕΕΜΚ (ως εδώ).

 

 

Όμως, η Υφιστάμενη όψη σε σχέση με την όψη της αδείας έχει κάποιες μικροδιαφορές, όπως 1) στις διαστάσεις των ανοιγμάτων (στην ίδια θέση αλλά μικρότερα στην πραγματικότητα) καθώς και 2) σε κάποια διακοσμητικά (προεξοχές και ζαρντινιέρες) τα οποία δεν δημιουργήθηκαν ποτέ.

 

Εκτός από αυτό, στην όψη μου επάνω υπάρχουν διάσπαρτα κάποιες μονάδες κλιματιστικών, για τις οποίες όπως μου εξήγησαν (από εφορεία νεωτέρων μνημείων που πρέπει να πάρω έγκριση) ή θα πρέπει να παρέμβω τοπικά και να τις καλύψω ή να προτείνω κάποια κατασκευή, άρα νέα όψη.

 

Επομένως, μπορώ να πάω με ΕΕΚΜ ή πρέπει να πάω με νέα Άδεια Δόμησης?? Θεωρείτε πιό ασφαλή τρόπο την έκδοση Άδειας Δόμησης??

 

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Τόσο η μικρής κλίμακας όσο και η άδεια δόμησης προυποθέτουν νομιμότητα υφιστάμενου, άρα όποιο δρόμο και να ακολουθήσεις το θέμα με τις όψεις μπορεί να το βρεις δυνητικά μπροστά σου (και λέω μπορεί γιατί αμφιβάλλω εάν θα σταθεί κανείς στις "αυθαιρεσίες" που αναφέρεις).

Προσωπικά, για χρωματισμό όψεων με ικριώματα, πέρασα μια μικρής κλίμακας γρήγορα και εύκολα συνεπώς δε νομίζω πως έχεις λόγο να εκδόσεις άδεια δόμησης αφού καλύπτεσαι από την μικρής κλίμακας.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα yian. Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το θέμα είναι ότι οι υπηρεσίες ζητούν υφιστάμενη κατάσταση και πρόταση νέας κατάστασης. Επομένως είναι πιο πιθανό να "κολλήσουν" στα κλιματιστικά (θέλουν και φωτογραφίες και υπάρχει περίπτωση και για αυτοψία). Δεν τους νοιάζει, όπως λένε, η όψη της αδείας...

 

Επομένως αν πήγαινα με Άδεια Δόμησης και έδινα Νέα όψη, την υφιστάμενη + τις όποιες τροποποιήσεις μου, δεν θα ήταν πιο ασφαλές??

Από θέμα ταχύτητας και ευκολίας σαφώς και θα προτιμούσα ΕΕΜΚ...

Link to comment
Share on other sites

κατσε βρε συνάδελφε... πως δεν τους νοιάζει η όψη της αδείας?

κάτι δεν γίνεται σωστα...

πως θα πας με άδεια δόμησης σε υφιστάμενη όψη δλδ με αυθαιρεσίες...?

αληθεια για ποια περιοχη είναι?

γιατί βλέπω πολλά ...εφορειες μημειων κλπ κλπ...

και κατι με μπερδεύει...

εδώ στο κέντρο...και άνω πολη μάλιστα και δεν ειχα πρόβλημα...τωρα απο που και ως που εσυ αντιμετωπίζεις?

κατι δεν παει καλα...

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Ωραία βρήκα και Θεσσαλονικιό! Καλησπέρα stavrosa!

 

Πήγα με την όψη της Αδείας στην 4η Εφορία Νεοτέρων Μνημείων, για υπόθεση βαφής πολυκατοικίας στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Μου είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρει η όψη της αδείας, αλλά ζητάν από εμένα να κάνω μία αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης (κλιματιστικά, φθορές, κτλ) και ένα ακόμα σχέδιο με την πρόταση της νέας όψης, χρωματισμένη...

 

Έμειναν αρκετά στα κλιματιστικά, αλλά είπαν ότι αν είναι λίγα, ή αν δεν επηρρεάζουν πολύ μπορεί να μην τα πάρουν υπ'όψιν... και να δώσουν την έγκριση

Link to comment
Share on other sites

το κτηριο ειναι διατηρητέο? ή κατι σχετικο ως προς την εφορεία?

 

γιατι αν ειναι απλα μια οικοδομή ας πουμε του 65 τοτε δεν εχει καμια σχεση με το τι θα πει η εφορεια...απλα οφείλει να γνωμοδοτήσει ως προς το οτι δεν ειναι κατι δικη της αρμοδιότητα και οτι δεν επηρεάζει καποιον αρχαιολογικό χωρο....

βγαλε 2 -3 φωτογραφίες...βαλε και την παλιά οψη...

βαλε και μια παλιά οψη με το χρώμα που προτείνεις και τελος...μαλλον κατι δεν εχει γινει σωστα και εγινε αυτος ο πανικός...

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.