Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας στον ΝΟΚ


Recommended Posts

ΣΟΣ!!

Ειμαι στην πολεοδομία Αθηνών κ θελω να βγάλω εεμκ κ δείχνω την κάτοψη της άδειας του 1966 και την κάτοψη του διαμερίσματος ε ορόφου απο το 4178 κ υπάρχουν διάφορες. Συγκεκριμένα εχει αντιστραφεί η θέση του ασανσέρ με το κλιμακοστάσιο, αλλάζοντας το περίγραμμα κ την πρόσοψη του ακινήτου. Εχω τακτοποιήσει τα πάντα της ιδιοκτησίας, αλλά μου λενε οτι θελω έλενχο στατικων κ οτι ειναι διαφορετικό κτήριο πλεον.

Εχει τύχει σε κανέναν κατι τέτοιο;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα..στο παλιό έντυπο της ΕΕΜΚ υπηρχε εγκριση για κατασκευές ΑΜΕΑ (ραμπες κλπ) Νο 18 ...Στο νεο εντυπο δεν υπαρχει..Σε περιπτωση που θελω να τοποθετησω ραμπα ΑΜΕΑ στην εισοδο ενος γραφειου παω με αδεια δομησης? 

Η 48ωρη ενημερωση το εχει αλλα το δεσμευει μονο εσωτερικα του κτηριου...

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Έχω μια ερώτηση

Όταν το ΦΕΚ της ΕΕΜΚ λέει μέσα οτι κατατίθονται τα τάδε δικαιολογητικά α)..β)..γ).. δ) Τεχνική έκθεση μηχανικού..ε)..

 

Τι έννοεί ο ποιητής με το δ) ?

 

Είναι μια απλή περιγραφή το πως θα γίνει η εργασία και με τι υλικά ή είναι η αντίστοιχη μελέτη που καταθέτουμε στην ΥΔΟΜ για έκδοση άδειας ?

 

Η περίπτωση μου αφορά το 17 του εντύπου ΕΕΜΚ.

 

Μπορεί κάποις συναδελφος να βοηθήσει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,  χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια. Σε υφιστάμανο πέτρινο μαντρότοιχο, ύψους 1,00μ, θέλει ο πελάτης μου να τοποθετήσει κάγκελο. Παω με 48 ενημέρωση έτσι δεν είναι.  Γιατι στην μικρή κλίμακα δεν αναφέρεται πουθενά για τοποθέτηση κικλιδώματος. Επίσης σε 3 πολεοδμίες που βρέθηκα για διαφορετικές δουλειές έδωσαν 2 διαφοερτικές απαντήσεις.

Καμιά άποψη?

 

 

 

 

 


Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.
Παρακαλώ διαβάστε τους 
Κανόνες Συμμετοχής του forum.
Ευχαριστώ, 
Didonis.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν νομιζω πως προβλεπεται. Μονο με κανονικη αδεια δομησης. Εκτος κιαν τους πεισεις με τις φωτογραφιες πως υπαρχει και απλα το επισκευαζεις ή το αντικαθιστας! Πχ να τους δειξεις σε φωτογραφια ενα ματσο παλιοσιδερα και να τους πεις τα εβγαλε ο ιδιοκτητης διοτι εγινε καποιο ατυχημα και δεν ηξερε πως επρεπε να βγαλει αδεια για να βαλει καινουργια.

Εξετασε που εισαι, εντος, εκτος? Επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περίπτωση ιδιοκτησίας όπου η πλήρης κυριότητα ανήκει σε ανήλικο τέκνο που στερείται δελτίου ταυτότητας, ποιός υπογράφει το έντυπο της άδειας και ως τι ?

Link to comment
Share on other sites

βλεπεις   αυτο....

 

http://www.michanikos.gr/topic/35812-Α19-Κύρια-και-μοναδική-κατοικία/?p=718949

 

υγ

ταυτοτητα μπορει να μην εχει

 

Εχει ομως παντοτε ΑΦΜ,  διοτι απεκτησε ακινητο

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει ΑΦΜ, άρα η άδεια εκδίδεται στο όνομα του ανηλίκου με τα δικά του στοιχεία και το έντυπο υπογράφεται από τον ίδιο και τον έχον τη γονική του επιμέλεια (καθότι οι γονείς είναι διαζευγμένοι), σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Έχω μια ερώτηση

Όταν το ΦΕΚ της ΕΕΜΚ λέει μέσα οτι κατατίθονται τα τάδε δικαιολογητικά α)..β)..γ).. δ) Τεχνική έκθεση μηχανικού..ε)..

 

Τι έννοεί ο ποιητής με το δ) ?

 

Είναι μια απλή περιγραφή το πως θα γίνει η εργασία και με τι υλικά ή είναι η αντίστοιχη μελέτη που καταθέτουμε στην ΥΔΟΜ για έκδοση άδειας ?

 

Η περίπτωση μου αφορά το 17 του εντύπου ΕΕΜΚ.

 

Μπορεί κάποις συναδελφος να βοηθήσει ?

Αν και μάλλον θα έχεις βγάλει ήδη άκρη...

Από την ΥΑ για την ΕΕΜΚ (ΦΕΚ 2605-Β 15-10-2013):

Τεχνική Έκθεση Μηχανικού στην οποία περιγράφεται το οικόπεδο ή το γήπεδο, το κτίσμα καθώς και αναλυτικά οι εργασίες που θα εκτελεστούν σε αυτά. Την Τεχνική Έκθεση συνοδεύουν σκαριφήματα ή σχέδια εφόσον απαιτούνται για να τεκμηριωθεί επαρκώς η τεχνική έκθεση.

Άρα λογικά είναι το πρώτο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.