Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας στον ΝΟΚ


Recommended Posts

Έτσι λένε οι ΥΔΟΜ ? Το έχεις δοκιμάσει και με την μία και με την άλλη ? 

 

Εγώ θεωρώ ότι το θέμα είναι λίγο μπλεγμένο και είναι σε ποια ΥΔΟΜ και σε ποιον υπάλληλο...θα πέσεις. Δηλαδή, ας πάρουμε την περίπτωση όπου γίνεται επέμβαση στα μηχανολογικά ενός διαμερίσματος. Π.χ. προστίθεται ένα w.c. ή αλλάζει θέση μία κουζίνα. Στην περίπτωση αυτή έχουμε προσθήκη σωληνώσεων ύδρευσης και νέα στήλη αποχέτευσης ή επιβάρυνση υπάρχουσας στήλης αποχέτευσης με την νέα κουζίνα. Τι λέει η νομοθεσία : 

 

1) 4178/13 άρθρο 48 - τροποποίηση άρθρου 4 του ΝΟΚ. Παρ.1 -  Άδεια Δόμησης απαιτείται :

 

" 1. Άδεια δόμησης, κατά την έννοια του άρθρου 1 του ν. 4030/2011 (Α΄ 249), απαιτείται για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, όπως:...

....στ. Κατασκευή και προσθήκη οποιασδήποτε μορφής εγκατάστασης, που δεν ορίζεται με τις παραγράφους 2 και 3. "

(H αποχέτευση είναι εγκατάσταση ! και στο 3.δ. αναφέρει " δ. Συντήρηση, επισκευή ή διασκευή ή τμηματική αντικατάσταση (όχι προσθήκη!) εγκαταστάσεων και αγωγών κτιρίων. " )

 

2) 4178/13 άρθρο 48 - τροποποίηση άρθρου 4 του ΝΟΚ. Παρ.3 -  48ωρη ενημέρωση :

 

" 3.α. Μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου ή τις όψεις του...."

(πολύ μα πολύ γενικόλογο και δεν μιλάει για διαρρυθμίσεις!)

 

 

3) ΦΕΚ2605Β/13 - ΕΕΜΚ :

 

19. Εσωτερικές διαρρυθμίσεις εφόσον δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου. "

(Εδώ είναι συγκεκριμένο αυτό που γράφει. Κάνε ότι θες μέσα στο διαμέρισμα..αρκεί να μην πειράξεις κολώνες. Δεν τον νοιάζει τι κάνει ο άλλος με τα μηχανολογικά και ορίζει ρητά ότι μόνο στα ειδικά κτίρια αν πειραχτούν Η/Μ χρειάζεται άδεια δόμησης "Σε περίπτωση εσωτερικών διαρρυθμίσεων σε ειδικά κτίρια με τις οποίες τροποποιούνται οι ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις ή/και η μελέτη παθητικής πυροπροστασίας, δεν εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας αλλά απαιτείται η έκδοση άδειας δόμησης κατά την παρ. 1 του άρθρου 4 του Ν.4067/2012 (ΦΕΚ 79Α΄), ως ισχύει." Όμως πιστεύω υπάρχει μία αντίφαση με το (1) καθώς έχουμε προσθήκη εγκατάστασης όταν προσθέτουμε αποχέτευση. )

 

 

Και εγώ τείνω προς την ΕΕΜΚ για κατοικίες και μη ειδικά κτίρια όπου κάνουμε εσωτερικές διαρρυθμίσεις.

 

Δεν ξέρω αν το περνάνε άλλοι συνάδελφοι με 48ωρη από ΥΔΟΜ και τι γράφουν στην Τ.Ε. τους.

 

Επίσης μην ξεχνάμε ότι με την ΕΕΜΚ κατατίθεται νέα κάτοψη και ενημερώνεται ο φάκελος κάτι που θα χρειαστεί σε μία συμβολαιογραφική πράξη ή αργότερα στην Ηλ. Ταυτότητα.

Edited by nik
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τον διαχωρισμό ενός διαμερίσματος πρώτου ορόφου από ένα ενιαίο διαμέρισμα σε δύο ανεξάρτητα, θα το προσπαθούσατε με ΕΕΜΚ ή παραμένει στην κατηγορία της άδειας δόμησης λόγω νέου wc-κουζίνας και γενικά μετατροπές στην ύδρευση-αποχέτευση?

 

Οι εργασίες διαχωρισμού δεν θίγουν τον Φ.Ο. και ουσιαστικά είναι οι ελάχιστες δυνατές, δηλαδή κλείνει με τοιχοποιία ένα εσωτερικό άνοιγμα (πόρτα) και ανοίγει σε άλλη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινούσα με ΕΕΜΚ μία προσπάθεια στην ΥΔΟΜ. Δεν βλέπω γιατί να μην γίνεται. Εσύ γιατί λες ότι επηρεάζουν τα μηχανολογικά ? Τι συμπεραίνεις από το  #82 ?

 

Πάντως η ΕΕΜΚ σου επιτρέπει συνένωση χώρων ανεξάρτητων κτιρίων ! Μιλάει όμως συγκεκριμένα για όμορα οικόπεδα...

Link to comment
Share on other sites

Ο ως άνω έλεγχος δεν αφορά σε στοιχεία αρτιότητας

των οικοπέδων ή των γηπέδων, ή στοιχεία νομιμότητας

των κτιρίων τα οποία, σε κάθε περίπτωση, υποχρεωτικά

δηλώνονται στην αίτηση με ευθύνη του ιδιοκτήτη και

του μηχανικού και βεβαιούται ότι τα υφιστάμενα κτίρια

εμπίπτουν στις περιπτώσεις της παρ. 2 του άρθρου 1

της παρούσας.

 

Με λίγα λόγια δε μπορεί ο ιδιοκτήτης να κάνει εσωτερικές διαρρυθμίσεις με άδεια π.χ. σε κατάστημα που φαίνεται ότι έχει αυθαιρεσία, γιατί ποιος μηχανικός θα αναλάβει την ευθύνη;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ευθύνη είναι κάτι που αναλαμβάνεται ...

Σε όλες σχεδόν τις ΕΜΚ (πλην εξαιρέσεων που ρητά αναφέρονται) δεν υφίσταται δήλωση ανάληψης.

Άρα δεν υπάρχει και ευθύνη !

Και ο "μηχανικός" που υπογράφει ;

Ποιός μηχανικός ; Δεν υπάρχει ...

 

Η ΥΑ είναι νομοθετικά ένα μπάχαλο ... Δεν υπάρχει ...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λένε οι ΥΔΟΜ ? Το έχεις δοκιμάσει και με την μία και με την άλλη ? 

 

Εγώ θεωρώ ότι το θέμα είναι λίγο μπλεγμένο και είναι σε ποια ΥΔΟΜ και σε ποιον υπάλληλο...θα πέσεις. Δηλαδή, ας πάρουμε την περίπτωση όπου γίνεται επέμβαση στα μηχανολογικά ενός διαμερίσματος. Π.χ. προστίθεται ένα w.c. ή αλλάζει θέση μία κουζίνα. Στην περίπτωση αυτή έχουμε προσθήκη σωληνώσεων ύδρευσης και νέα στήλη αποχέτευσης ή επιβάρυνση υπάρχουσας στήλης αποχέτευσης με την νέα κουζίνα. Τι λέει η νομοθεσία : 

 

1) 4178/13 άρθρο 48 - τροποποίηση άρθρου 4 του ΝΟΚ. Παρ.1 -  Άδεια Δόμησης απαιτείται :

 

" 1. Άδεια δόμησης, κατά την έννοια του άρθρου 1 του ν. 4030/2011 (Α΄ 249), απαιτείται για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, όπως:...

....στ. Κατασκευή και προσθήκη οποιασδήποτε μορφής εγκατάστασης, που δεν ορίζεται με τις παραγράφους 2 και 3. "

(H αποχέτευση είναι εγκατάσταση ! και στο 3.δ. αναφέρει " δ. Συντήρηση, επισκευή ή διασκευή ή τμηματική αντικατάσταση (όχι προσθήκη!) εγκαταστάσεων και αγωγών κτιρίων. " )

 

2) 4178/13 άρθρο 48 - τροποποίηση άρθρου 4 του ΝΟΚ. Παρ.3 -  48ωρη ενημέρωση :

 

" 3.α. Μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου ή τις όψεις του...."

(πολύ μα πολύ γενικόλογο και δεν μιλάει για διαρρυθμίσεις!)

 

 

3) ΦΕΚ2605Β/13 - ΕΕΜΚ :

 

19. Εσωτερικές διαρρυθμίσεις εφόσον δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου. "

(Εδώ είναι συγκεκριμένο αυτό που γράφει. Κάνε ότι θες μέσα στο διαμέρισμα..αρκεί να μην πειράξεις κολώνες. Δεν τον νοιάζει τι κάνει ο άλλος με τα μηχανολογικά και ορίζει ρητά ότι μόνο στα ειδικά κτίρια αν πειραχτούν Η/Μ χρειάζεται άδεια δόμησης "Σε περίπτωση εσωτερικών διαρρυθμίσεων σε ειδικά κτίρια με τις οποίες τροποποιούνται οι ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις ή/και η μελέτη παθητικής πυροπροστασίας, δεν εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας αλλά απαιτείται η έκδοση άδειας δόμησης κατά την παρ. 1 του άρθρου 4 του Ν.4067/2012 (ΦΕΚ 79Α΄), ως ισχύει." Όμως πιστεύω υπάρχει μία αντίφαση με το (1) καθώς έχουμε προσθήκη εγκατάστασης όταν προσθέτουμε αποχέτευση. )

 

 

Και εγώ τείνω προς την ΕΕΜΚ για κατοικίες και μη ειδικά κτίρια όπου κάνουμε εσωτερικές διαρρυθμίσεις.

 

Δεν ξέρω αν το περνάνε άλλοι συνάδελφοι με 48ωρη από ΥΔΟΜ και τι γράφουν στην Τ.Ε. τους.

 

Επίσης μην ξεχνάμε ότι με την ΕΕΜΚ κατατίθεται νέα κάτοψη και ενημερώνεται ο φάκελος κάτι που θα χρειαστεί σε μία συμβολαιογραφική πράξη ή αργότερα στην Ηλ. Ταυτότητα.

Είναι η γνώμη μου όχι επειδή το λένε οι Υ.ΔΟΜ. αλλά επειδή το λέει ο Ν.Ο.Κ.. Η ξεχνάς πως οι μέχρι τώρα αποφάσεις (2 μια με το Τ.Ο. και μια τροποποίηση) για τον τρόπο έκδοσης της έγγραφης ενημέρωσης είναι εγκύκλιοι που δεν έχουν λάβει ΦΕΚ. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό κατά τη γνώμη μου. Σύμφωνα με την παράγραφο  ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. αρ. Πρωτ. οικ. 7646/εγκ.13/04 : Εργασίες δόμησης μικρής κλίμακας για τις οποίες αντί της έκδοσης άδεια δόμησης απαιτείται Έγκριση Εργασιών ίσχυε μέχρι τώρα: 

4. Η Απόφαση, ως μεταγενέστερη ευνοϊκότερη διάταξη, ισχύει και για τις ήδη εκτελεσθείσες εργασίες, εφόσον προσκομισθούν, τα σχετικά δικαιολογητικά και όπου απαιτείται η έγκριση ΕΠΑΕ, που χορηγείται με βάση φωτογραφείς. Στις περιπτώσεις αυτές μετά τη χορήγηση της έγκρισης ακυρώνεται η τυχόν συνταχθείσα έκθεση αυθαιρέτου και δεν επιβάλλεται πρόστιμο. Τυχόν βεβαιωθέντα πρόστιμα που έχουν εξοφληθεί δεν επιστρέφονται.

 

Η αναδρομική ισχύ της Ε.Ε.Μ.Κ. συνεχίζει να ισχύει; 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μήπως μπορείτε να μου πείτε για περιτοίχιση (παρ. κγ) λέει οτι κατατίθεται "ΥΔ ότι το γήπεδο απέχει περισσότερο από 500μ από θάλασσα".

Αν έχω απόσταση μικρότερη από 500μ εντός σχεδίου δεν μπορώ να κάνω ΕΕΜΚ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι εχω σε εντος σχεδιου με αδειες 1970 (ισογειο με δυο καταστηματα και εισοδο-κλιμ/σιο-Α ορφος κατοικια) και αδεια 1974 (Β οροφος κατοικια). Το εμβαδον του μεικτο (με τοιχοποιιεςWC και αποθηκες είναι 60 μ2

και καθαρο εμβαδον (χωρις τοιχοποιιες και χωρις WC0 είναι 44μ2.

Το ισογειο εξ αρχης ηταν ένα καταστημα με δυο WC (to ένα κατω από το κεντρικο κλιμ/σιο-μη αναγραφομενο στην αδεια σαν WC). Ετσι αλλωστε εχει περιελθει στον ιδιοκτητη, σαν γονικη παροχη το 1990. Μεχρι σημερα λειτουργουσε σαν εμπορικο καταστημα, όχι ΚΥΕ.

Σημερα θελει να το νοικιασει σαν αναψυκτηριο με παρασκευαστηριο, μονο για διερχομενους.

Θελουμε να καταργησουμε τον εσωτερικο διαχωριστικο τοιχο (αναμεσα στα δυο καταστηματα της αδειας-να προσθεσουμε προθαλαμο στο ένα επισημο WC), να ενημερωθει ο φακελος της αδειας, και να παρει ο ενοικιαστης την αδεια λειτουργιας.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ

1.       Ειναι ΚΥΕ αλλα δεν είναι συναθροισης κοινου.

2.       Δεν αλλαζουν θεσεις σταθμευσης, δεν θιγεται ο φερων οργανισμος, δεν αλλαζει η οψη (αν και στην αδεια φαινονται δυο πορτες, ενώ εχουμε μια)

3.       τα μηχανολογικα επηρεαζονται από μια επεκταση (αποκλειστικα εντος καστηματος )1,20μ γραμμης υδρευσης αποχετευσης του νιπτηρα προς τον προθαλαμο.

4.       δεν ξερω αν χρειαστει προσθηκη κουζινας-λαντζας για το μελλοντικο αναψυκτηριο (θα μαθω…..)

ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΕΧΩ ΤΑ ΕΞΗΣ …..αρχικα μου ειχε πει τηλεφωνικα, ότι η συνενωση καταστηματων, θελει αδεια δομησης. Σημερα τα ειδε και ειπε……………..«Κανε μια ενημερωση φακελου με δυο κατοψεις (αντιγραφο της κατοψης  της αδειας) χωρις τον τοιχο και με προθαλαμο, και δυο τομες, αιτηση ιδιοκτητη, στελεχος αδειας ιδιοκτητη για να ενημερωθει επισης, και στελεχος αδειας. Μετα κανε εσυ ότι θελεις με την αδεια λειτουργιας. Η γνωμη μου είναι ότι όταν εχω τροποποιηση μηχανολογικων, ΘΕΛΕΙ ΑΔΕΙΑ ΔΟΜΗΣΗΣ για ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ»

ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ

Ν.4178  ΓΡΑΦΕΙ… ….ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ …Άρθρο 48……..Τροποποιήσεις των διατάξεων εκδόσεως αδειών δόμησης

1. Το άρθρο 4 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79) αντικαθίσταται ως εξής:

«Άρθρο 4    Άδειες Δόμησης

1. Άδεια δόμησης, κατά την έννοια του άρθρου 1 του ν. 4030/2011 (Α΄ 249), απαιτείται για την εκτέλεση

οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, όπως: ………

ε. Αλλαγή χρήσης, σε περίπτωση που επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο, στα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης ή στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης ή αλλαγή μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους χώρους.

ΕΠΙΣΗΣ

ΕΕΜΚ   ΦΕΚ 2605/2013……..ΓΡΑΦΕΙ…..Άρθρο 2……Ειδικά δικαιολογητικά στοιχεία….ιθ. Για εσωτερικές διαρρυθμίσεις κατατίθενται τα εξής:……Σε περίπτωση εσωτερικών διαρρυθμίσεων σε ειδικά κτίρια με τις οποίες τροποποιούνται οι ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις ή/και η μελέτη παθητικής πυροπροστασίας, δεν εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας αλλά απαιτείται η έκδοση άδειας δόμησης κατά την παρ. 1 του άρθρου 4 του Ν.4067/2012 (ΦΕΚ 79 Α΄), ως ισχύει.

 

Θα ηθελα τις γνωμες σας και τις συμβουλες σας…. εχω διαβασει τους διαλογους…και τεινω προς αυτό που μου προτεινε από πολεοδομια, φοβαμαι όμως μην μπλεξω αργοτερα ..ΤΕΛΙΚΑ … με αδεια ή ΕΕΜΚ, και μηπως να το ξεκιναγα απ ευθειας με ΕΕΜΚ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.