Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση που δεν μου έχει ξανατύχει.

Υπόσκαφο κτήριο έχει επεκταθεί κάτω από το έδαφος στο νοητό όριο δημοτικής οδού και οικοπέδου άλλου ιδιοκτήτη.

Κάποιος συνάδελφος μου είπε οτι υπάρχει πρόβλεψη για αυτές τις περιπτώσεις στον Ν.4178 ή τις διευκρινιστικές που επιτρέπει την υπαγωγή.

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό? Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση που δεν μου έχει ξανατύχει.

 

[ούτε και σε κανεναν αλλον μεχρι σημερα...] :smile:

 

Υπόσκαφο κτήριο έχει επεκταθεί κάτω από το έδαφος στο νοητό όριο δημοτικής οδού και οικοπέδου άλλου ιδιοκτήτη.

Κάποιος συνάδελφος μου είπε οτι υπάρχει πρόβλεψη για αυτές τις περιπτώσεις στον Ν.4178 ή τις διευκρινιστικές που επιτρέπει την υπαγωγή.

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό? Ευχαριστώ!!

 

 

κατα τα λοιπα, αντιμετωπιζεται σαν παρανομη επεκταση στο οικοπεδο του γειτονα

[και  μαλλον θα χρειαστει να δημιουργησεις νομολογια με δικαστικη αποφαση για εφαρμογη του αρθρου 1010 του ΑΚ που αφορα τις καλοπιστες και κατα λαθος επεκτασεις "για λιγο"  στο διπλανο οικοπεδο..

 

διοτι εδω το κανεις μεν αλλα υπογειως δε...

 

Ως προς τον δρομο που τον κατελαβες "υπογειως",  θα δεις αν μπορει να τυχει εφαρμογης η κατ. 3 παρ. iστ σε συνδυασμο  με το 2/2α

 

[αλλως δια του δικαιου της γυψοσανιδος...]

 

εδιτ

πανω που νομιζαμε οτι τα εχουμε δει "ολα".... :smile: :-)

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φαντάζομαι θα επιβεβαιώσει και ο Δημήτρης ότι οι ιδιοκτησίες στην Ελλάδα εκτείνονται περίπου απείρως προς τον πυρήνα της γης και το διάστημα.

Άρα, κατά τη γνώμη μου, γυψοσανίδα κι άγιος ο Θεός. Και βάρδα μην χρειαστεί να σκαφτεί ο δρόμος ή να θέλει ο γείτονας να φυτέψει κυπαρίσι 

 

Αυτό δεν το είχα ακούσει πράγματι

Γιατί επεκτάσεις στον γείτονα διά του αέρος-αέρος εξώστη έχω δει αρκετές

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πρέπει να το είχαμε ξανασυζητήσει και παλιότερα. Σε περίπτωση εντός σχεδίου οικοπέδου στο οποίο έχει ανεγερθεί αυθαίρετο κτίσμα που θα μπορούσε να έχει βγει άδεια είναι δική μας επιλογή για το αν α το δηλώσομε ως αυθαίρετο ή πρέπει υποχρεωτικά να πάει παράβολο και έκδοση αδείας?

Link to comment
Share on other sites

Ότι επιλέξεις εσύ (ο πελάτης δηλαδή) κανεις.

Δεν σε υποχρεώνει κανείς να βγάλεις άδεια.

Απλα εφόσον είσαι σύννομος σου δίνει αυτή τη δυνατοτητα και γλιτώνεις πρόστιμα και εισαι νόμιμος ες αει

Αν όμως για οποιονδήποτε λόγο δεν το προτιμάς, πας σε απλη ρυθμιση

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεχνάς δε ότι, αν πας για ρύθμιση, τότε το "μεγάλο ποσό αυτής" θα το πάρει το πράσινο ταμείο (χαχαχαχα...), αν δε πας για νομιμοποίηση μέσω άδειας τότε το "μεγάλο ποσό αυτής" θα το πάρεις εσύ..... Ο νοών νοείτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πρέπει να το είχαμε ξανασυζητήσει και παλιότερα. Σε περίπτωση εντός σχεδίου οικοπέδου στο οποίο έχει ανεγερθεί αυθαίρετο κτίσμα που θα μπορούσε να έχει βγει άδεια είναι δική μας επιλογή για το αν α το δηλώσομε ως αυθαίρετο ή πρέπει υποχρεωτικά να πάει παράβολο και έκδοση αδείας?

 

 

Ότι επιλέξεις εσύ (ο πελάτης δηλαδή) κανεις.

Δεν σε υποχρεώνει κανείς να βγάλεις άδεια.

Απλα εφόσον είσαι σύννομος σου δίνει αυτή τη δυνατοτητα και γλιτώνεις πρόστιμα και εισαι νόμιμος ες αει

Αν όμως για οποιονδήποτε λόγο δεν το προτιμάς, πας σε απλη ρυθμιση

 

 

Δεν ξεχνάς δε ότι, αν πας για ρύθμιση, τότε το "μεγάλο ποσό αυτής" θα το πάρει το πράσινο ταμείο (χαχαχαχα...), αν δε πας για νομιμοποίηση μέσω άδειας τότε το "μεγάλο ποσό αυτής" θα το πάρεις εσύ..... Ο νοών νοείτο!!!

 

Ευχαριστώ και εγώ αυτή την εντύπωση είχα απλά παλαιότερα μπορεί να ήταν και επι 4014) το είχαμε κάνει μεγάλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα την βοήθεια σας!

Πρόκειται για τμήμα εξώστη πάνω από κοινόχρηστο χώρο πόλης. Σε υπάρχον ισόγειο κτίσμα προ του 1975 το 1992 βγάζουν Ο.Α για επέκταση ορόφου. Στην νέα Ο.Α φαίνεται μόνο βατό δώμα στον όροφο αλλά κατασκευάζουν γωνιακό εξώστη πάνω από κοινόχρηστο χώρο πόλης. Η έκταση του εξώστη δεν είναι μέσα στο 10% για να το τακτοποιήσω στην Κατ. 3. Κάποιοι μου είπαν να το βάλω στην Κατηγορία 5 και να ξεμπερδεύω. Όμως στην πολεοδομία που έκανα ερώτηση είπαν ότι δεν γίνεται να τακτοποιηθεί γιατί έγκειται στις εξαιρέσεις από υπαγωγή βάσει του Άρθρου 2, παρ.2α του Ν. 4178/13, "Απαγορεύεται η υπαγωγή αυθαίρετων κατασκευών σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο πόλης ή οικισμού". 

Ποια είναι η γνώμη σας;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ευχαριστώ και εγώ αυτή την εντύπωση είχα απλά παλαιότερα μπορεί να ήταν και επι 4014) το είχαμε κάνει μεγάλο θέμα

στην αρχή του 4014 δεν υπήρχε επιλογή. Ή τουλάχιστον έτσι εφαρμόζονταν.

Μόλις είδαν ότι δεν γίνονται δηλώσεις και είχαν παγώσει τελείως και οι πολεοδομίες εν αναμονή,

το μάζεψαν και έδωσαν πράσινο φως για ρυθμίσεις κατά βούληση.

Στον 4178 δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Βαράς κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.