Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α03] Δικαιοπραξίες εν ζωή (δικαιολογητικά, σχέδια, βεβαιώσεις κ.τ.λ.)


Recommended Posts

δαναη

δεεεν ειναι τόσο ευκολο

και καλα θα ηταν να μην το προτεινουμε και μας λενε οι συμβ/φοι  "να κι εσεις το ζητατε"... :smile:

διοτι,

καλα ειναι να τακτοποιουσαμε τα παντα "τυπικα",  αλλα για να γινει αυτο που λες

πρεπει να συμφωνει το 100%  και να πληρωθουν εξοδα επι εξοδων  ώ εξοδα, για τα οποια δεν μιλανε

 

Επισης αν ειχε νομοθετηθει το υποχρεωτικο της τροποποιησης της συστασης

α[ καμμια τακτοποιηση δεν θα γινονταν

β]καμμια τροποποιηση της συστασης ΟΙ δεν θα γινονταν

και

σε ενα ποσοστο 10% υπαρχουν "χαμενοι" ή "ακληροι" ή "αγνωστων κληρονομων" που σταματουν τα παντα.

 

 

Εξ αλλου τι σοι τροποποιηση της συστασης ειναι αυτη που θα κανουμε, αφου θα ισχυει για 30 χρονια.

 

πλεον αυτων, ειμαστε συνιδιοκτητες οι δυο μας σε μια οικοδομη

εσυ εχτισες 20 τμ. παραπανω [ημιυπαιθριο +αλλα 5] εγω δεν εκανα τιποτε

με καλεις  σημερα να τροποποιησουμε την συσταση και εκει που ειχαμε απο 500 χιλιοστα

να παρεις εσυ 650 και εγω 350

τι θα σου πώ???οχι πες μου εσυ τι θα μου  έλεγες  εσυ  αν ησουνα στη θεση μου???

 

[τετοια να ακουσει η διπλανη μου, που δεν ξερει οτι η απο κατω εχει κανει  "κατι"

και θα γινει η σφαγη του Δραμαλη]

η λυση που εδωσε το υπουργειο ειναι σωστη

και ισχυει για 30 χρονια

και νομιμα "υπεισερχεται" ο  αγοραστης στα τακτοποιημενα

αλλα δεν εχει "εμπραγματο" δικαιωμα σε αυτα

διοτι αν ειχε θα μπορουσε να απαιτησει τροποποιηση της συστασης

 

εμ ....μας εκλεψαν,   μας θελουν  και τον βούν.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 407
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φυσικά και δεν θα το θέλαμε αυτο!!. Εγω μιλούσα για την περίπτωση να είναι δυνατή η τροποποίηση των τετραγωνικών (και μιλαω πάντα για τροποποίηση λόγω λάθους και όχι για εξ ολοκλήρου αυθαίρετες προσθήκες) χωρίς να είναι απαραίτητη η τροποποίηση της σύστασης.

Γιατί πρέπει να γίνει τροποποίηση της σύστασης σε μια ολόκληρη οικοδομη επειδή το 1980 τα γράψανε όλα στο περίπου και το διαμέρισμα μου δεν είναι τελικά 60 αλλα 58. και το δικό σου δεν ειναι 100 αλλα 101. Πρέπει για αυτό το λόγο να γίνει τροποποίηση σύστασης??

Ξαναλέω φυσικά δε μιλάω για την περίπτωση που πήγα κι έχτισα επιπλέον τετραγωνικα.

 

Άλλωστε τα ποσοστά απ όσο έχω δει σε συστάσεις δεν πηγαίνουν αναλογικά με τα τετραγωνικα. Μπορεί δηλαδή εγώ να έχω διαμέρισμα 60 τμ κι εσυ 100τμ και να έχουμε και οι δύο το ίδιο ποσοστό ιδιοκτησίας πχ 20%. Τι διαφορά θα έχει λοιπόν αν εχουμε 58 και 101 με ποσοστό από 20%?

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με ακίνητο εντός Αθηνών που πρόκειται να μεταβιβαστεί (ΟΙ) θέλω να κάνω μια διευκρίνηση. Όπως ανέφερα και χθές με βάση την αποτύπωση που έκανα, το συνολικό μικτό εμβαδόν του διαμερίσματος μετρήθηκε στα 86,00 τμ με εκτίμηση του πάχους της τοιχοποιίας από τη κάτοψη, το συμβόλαιο αναφέρει 87,05 τμ. αριθμητικά αλλά επί λέξη "..Όγδοντα επτά και 0,5.." και ο πίνακας χιλιοστών 87,9 τμ.

 

Οφείλω στη βεβαίωση να αναφέρω ότι μετρήθηκε λιγότερο ή να ενημερώσω σχετικά το συμβολαιογράφο ? ή απλά διατηρούμε τα τετραγωνικά του συμβολαίου ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με ακίνητο εντός Αθηνών που πρόκειται να μεταβιβαστεί (ΟΙ) θέλω να κάνω μια διευκρίνηση. Όπως ανέφερα και χθές με βάση την αποτύπωση που έκανα, το συνολικό μικτό εμβαδόν του διαμερίσματος μετρήθηκε στα 86,00 τμ με εκτίμηση του πάχους της τοιχοποιίας από τη κάτοψη, το συμβόλαιο αναφέρει 87,05 τμ. αριθμητικά αλλά επί λέξη "..Όγδοντα επτά και 0,5.." και ο πίνακας χιλιοστών 87,9 τμ.

 

Οφείλω στη βεβαίωση να αναφέρω ότι μετρήθηκε λιγότερο ή να ενημερώσω σχετικά το συμβολαιογράφο ? ή απλά διατηρούμε τα τετραγωνικά του συμβολαίου ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Καμία γνώμη ??? :grin: :grin:

Link to comment
Share on other sites

Τα χιλιοστα δεν σε ενδιαφερουν

 

Για τους αριθμους, ο κανονας ειναι οτι επι διαφορας μεταξυ τμ. γραμμενων αριθμητικως και ολογραφως

ισχυει το ολογραφως

[καιτοι εκει γινεται συνηθως το λαθος...η ιστορια γραφει οτι ενα βραδυ που ειχε αργησει το συμβολαιο και αρχισε η γνωστη συζητηση πώς γραφεται το 60,25 ολογραφως και αρχισαν τα γνωστα "και 25 εκατοστα του εκατοστου" ..."εικοσι πεντε εκαστοστα" ..."μηδεν εικοσι πεντε εκατοστα του μετρου",  η φιλτατη συμβολαιογραφος ρωτησε τον εργολαβο και μηχανικο της οικοδομης,

Καλα ρε παιδια αυτους τους περιεργους ποντους τι του βαζετε???χαθηκε να εχετε στρογγυλοποιημενα τα εμβαδα...???

Ετσι καπως γραφεται η ιστορια των συμβολαιων...

 

 

Εκ τριτου

εχεις μετρησει ενα διαμερισμα  με "υπολογισμο"  του παχους των τοιχων, που ειναι σιγουρο οτι καπου χανουν, με βαση τον κλασσικο κανονα  "ειναι στραβος ο τοιχος...θα τον ισιωσει ο σοβατζης".

 

Εσυ διατηρεις τα τμ του συμβολαιου, αναφεροντας τη διαφορα του αριθμητικως και ολογραφως

Εισαι στα ορια της επιτρεπομενης ανοχης.

 

οσο για το εμβαδον  δεν ειναι "μικτο", οπως το προείπες.

. "Μικτο"  λεμε  οταν συνυπολογιζουμε και τα κοινοχρηστα. Το εμβαδον ειναι "καθαρο με τις εσωτερικες τοιχοποιίες και το μισο των μεσοτοιχων προς διπλανο διαμερισμα ή προς τον διαδρομο."

 

 

ας αποφασισει ο συμβ/φος ποιό ειναι το σωστο , με βαση τα συνολικα τμ. του πινακα συστασης.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση αγαπητέ Δημήτρη και για την ακριβή ερμηνεία του μικτού εμβαδού που συνηθίζεται να αναφέρεται στη γλώσσα των μηχανικών.

 

Αρα συμπεραίνω ότι διατηρούμε τα τετραγωνικά του συμβολαίου κτήσης.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πάνω στη προηγούμενη συζήτηση για τη διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου, όπου διαμέρισμα πολυκατοικίας (π.χ. Β3) έχει μεταφερθεί

σε άλλη θέση από αυτή που δείχνει η σύσταση, έχουν παραμείνει όμως τα τετραγωνικά σταθερά, όσο ακριβώς το δίνει η σύσταση. 

 

Κάτοψη - Σκαρίφημα

 

_________________

Κοινόχρηστος διάδρομος

__________________

  Β2  |   Β3  |    Β4

 

 

Δηλαδή το διαμέρισμα του Β3 έχει μπει στο διπλανό Β2 και το Β4 έχει μπει στο Β3. (υπάρχει μετακίνηση των ιδιοκτησιών - δεν έχει θιχτεί ο

κοινόχρηστος χώρος, τουλάχιστον ως προς την ιδιοκτησία που με ενδιαφέρει και γνωρίζω)

 

Σε αυτή τη περίπτωση για να μπορέσει να γίνει η μεταβίβαση, αφού ρυθμιστεί η αυθαιρεσία, η τροποποίηση της σύστασης

αποτελεί μονόδρομο ή υπάρχει κάποια άλλη δυνατότητα?

 

 

=================================================================================================================

Σκέψη στην ερώτηση μου...

 

Αν πάνω στη δήλωση και την ΤΕ έγραφα απλά Διαφορετική Διαμερισμάτωση, γιατί η κάτοψη της πολεοδομίας δεν συμφωνεί με την πραγματική κατάσταση,

χωρίς κάποια συγκεκριμένη αναφορά στο ιδιοκτησιακό, (η  τροποποίηση της σύστασης, όπως καταλαβαίνω δεν έχει ουσία) 

 

ώστε να ξεμπλοκάρω τον συμβολαιογράφο που μου ζητά τροποποίηση σύστασης??

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

διαφορετικη διαμερισματωση εχουμε οταν τα διαμερισματα του οροφου ειναι "διαφορετικα" σε σχεση με την  κατοψη της αδειας

 αλλά, καναμε μια προχειρη κατοψη [!!!!!]  και στα συμβολαια περιγραφονται  με την καινουργια τους μορφη.

Συνηθως αυτο προκυπτει απο μετατοπισεις μεσοτοιχιων.

 

Αρα εχουμε συσταση ΟΙ "σωστη" και "λαθος" αδεια.

Με την διαμερισματωση φερνουμε την  κατοψη της αδειας  ...ισα βαρκα ισα πανια με το συμβολαιο και δεν κανουμε τπτ αλλο..

 

 

 

Εδω εχεις "στριψει" τα διαμερισματα,  ενα-δυο  "κλικ" σε σχεση με την αρχικη τους θεση, εχοντας ιδια εμβαδα

 

Αν οι κατοψεις στα συμβολαια αποτυπωνουν την πραγματικη κατασταση  και δειχνουν τα "στριμενα" διαμερισματα,   κανεις την ανω  διαμερισματωση και τπτ  αλλο

 

Αν οι  κατοψεις στην  αδεια και τα συμβολαια ειναι με το  "παληο"  και η πραγματικοτητα ειναι οτι τα διαμερισματα εχουν "περιστραφει",

εδω εχεις  αφενος  διαμαρισματωση [ωστε να δημιουργησεις "νομιμες" κατοψεις]

 

και μετα...θες και τροποποιηση της συστασης,  αφου η περιγραφη στο συμβολαιο γραφει "διαμερισμα που βλεπει στην πρασσια σε πλευρα  4 μ"

ενω εκει τωρα εχει μπει αλλο...

 

Ετσι θα εχεις συμβολαιο συμφωνα με ολα.

 

Αν η συμβολαιογραφος  στην ανω περιπτωση,  εξαρκειται στην διαμερισματωση...και προχωραει στην μεταβιβαση,  κανοντας μια ευρεια ερμηνεια της εννοιας "διαμερισματωση"..δλδ οτι "καλυπτει" και αυτη την περιπτωση....

 

τοτε  αυτη κανει το "σωστο"  και εγω το  "λαθος" 

Συζητειστε το.

 

εδιτ

αν και αυτη ζηταει τροποποιηση της συστασης...

 

...δυσκολευουν τα πραγματα... :sad: :-(

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

 

Αν οι  κατοψεις στην  αδεια και τα συμβολαια ειναι με το  "παληο"  και η πραγματικοτητα ειναι οτι τα διαμερισματα εχουν "περιστραφει",

εδω εχεις  αφενος  διαμαρισματωση [ωστε να δημιουργησεις "νομιμες" κατοψεις]

 

και μετα...θες και τροποποιηση της συστασης,  αφου η περιγραφη στο συμβολαιο γραφει "διαμερισμα που βλεπει στην πρασσια σε πλευρα  4 μ"

ενω εκει τωρα εχει μπει αλλο...

 

Ετσι θα εχεις συμβολαιο συμφωνα με ολα.

 

 

 

Συμφωνώ με τα παραπάνω, βέβαια μου γράφεις τη λέξη "μετά"....  Καταλαβαίνω δηλαδή ότι μπορεί να μεταβιβαστεί Πρώτα

και μετά να γίνει η τροποποίηση, ή υποχρεωτικά πρέπει να πάω πρώτα με τροποποίηση?? (είναι δλδ στην ευχέρεια

του συμβολαιογράφου?)

 

(Να μην ρωτήσω τι θα γίνει με την τροποποίηση της σύστασης μετά από 30 χρόνια?... είναι κ περασμένη η ώρα!)

 

Αντιλαμβάνομαι ότι το θέμα με τη σύσταση δεν είναι απλό γιατί πλέον μπλέκονται εξτρά δόσεις θεμάτων νομικής

φύσεως και όχι μόνο... Βέβαια και η ξερά υποχρεωτική λύση της τροποποίησης (χωρίς να υπάρχει ουσιαστική

τροποποίηση των ποσοστών ιδιοκτησίας, τετραγωνικά, χιλιοστά κλπ) δε θα τη χωνέψω εύκολα...

 

Βέβαια θα μου πεις... άλλο Πέπη και άλλο πρέπει!  Οπότε καληνύχτα μου!

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι ηταν σαφεστατο: :smile:

 

"Αν οι  κατοψεις στην  αδεια και τα συμβολαια ειναι με το  "παληο"  και η πραγματικοτητα ειναι οτι τα διαμερισματα εχουν "περιστραφει",

εδω εχεις  αφενος  διαμερισματωση [ωστε να δημιουργησεις "νομιμες" κατοψεις]

και μετα...

 

[ την διαμερισματωση και τις σωστες κατοψεις]

 

θες και τροποποιηση της συστασης,  αφου η περιγραφη στο συμβολαιο γραφει

"διαμερισμα που βλεπει στην πρασσια σε πλευρα  4 μ"

ενω εκει τωρα εχει μπει αλλο..."

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.