Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α03] Δικαιοπραξίες εν ζωή (δικαιολογητικά, σχέδια, βεβαιώσεις κ.τ.λ.)


Recommended Posts

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 407
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, έχω την εξής απορία που πιθανόν να έχει απαντηθεί αλλά δεν βρήκα κάτι.

αρ3, παρ1,γ,ιιι) δεν απαιτείται το ως άνω τοπογραφικό για ακίνητα εκτός σχεδίου πόλης μη άρτια και μη οικοδομήσιμα σύμφωνα με το εμβαδόν του τίτλου.

Αν τα θυμάμαι καλά, για να χαρακτηριστεί μη άρτι και μη οικοδομήσιμο ένα γήπεδο θα πρέπει να έχω και άλλες πληροφορίες. Το εμβαδόν χωρίς το χρόνο δημιουργίας δε λέει κάτι. Σωστά? Οπότε δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς ποια είναι αυτή η περίπτωση. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Περίπτωση γηπέδου εκτός σχεδίου όπου υπάρχει σύσταση ιδιοκτησιών που περιγράφει 3 καταστήματα με ποσοστά επί του γηπέδου 1/3 το καθένα.

Μπορώ να μεταβιβάσω το ένα από τα τρία εφόσον αυτό δεν έχει αυθαιρεσίες αδιαφορώντας για το αν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές στον κοινόχρηστο ακάλυπτο χώρο του αγροτεμαχίου;

 

Όταν το σκέφτομαι σε αντιστοιχία με ανεξάρτητη ιδιοκτησία διαμερίσματος σε οικοδομή εντός σχεδίου λέω ναι.

 

Αλλά από την άλλη δεν μου έχει τύχει ποτέ σε εκτός σχεδίου και με προβληματίζει δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ασχολείσαι μόνο με την μεταβιβαζόμενη Ο.Ι χωρίς τους κοινόχρηστους χώρους. Προσοχή μόνο, μήπως η Ο.Ι έχει παρακολούθημα αυθαίρετο ή χώρο αποκλειστικής χρήσης, στον οποίο υπάρχουν αυθαίρετα, οπότε εκεί πρέπει να το τακτοποιήσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το τσέκαρα. Δεν έχει αποκλειστική χρήση σε τίποτα ούτε παρακολουθήματα. Το συμβόλαιο αναφέρει 3 ανεξάρτητες ιδιοκτησίες (3 ίδια ισόγεια καταστήματα κολλητά) και ποσοστό εξ αδιαιρέτου 1/3 εκαστη στο αγροτεμάχιο.

 

Για την τακτοποίηση μου είναι ξεκάθαρο ότι ασχολούμαι μόνο με τη δικιά μου ιδιοκτησία. Απλά είχα μια αμφιβολία όσον αφορά το συμβόλαιο μεταβίβασης αν θα ζητηθεί και η τακτοποίηση των κοινοχρήστων δεδομένου ότι αναγκαστικά μεταβιβάζεται και ποσοστό επ αυτών και δεν ξέρω μήπως ισχύει κάτι άλλο επειδή είναι εκτός σχεδίου.

 

Πηγαίνοντάς το λίγο πιο μακρυά, ένας προβληματισμός που τώρα μου γεννήθηκε, και λογικά ισχύει αν και παράδοξο! Θα μπορούσαν αυτές οι 3 ιδιοκτησίες θεωρητικά δηλαδή να μεταβιβαστούν η καθεμία χωριστά όποτε τελικώς το σύνολο του αγροτεμαχίου θα έχει μεταβιβαστεί χωρίς ποτέ να τακτοποιηθούν οι αυθαιρεσίες στον ακάλυπτο χώρο του αγροτεμαχίου!!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ μεγάλη σημασία και το πόσο καλά γνωρίζει τη δουλειά του ο μηχανικός του αγοραστή!

Ο πωλητής και ο μηχανικός του νόμιμα θα βγάλουν μια βεβαίωση 4178 για τη μεταβίβαση!

Δεν γνωρίζουν όμως ότι, όταν ο "συνάδελφος" ψάξει με τη σειρά του το ακίνητο και βρει διάφορες αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους, θα συμβουλέψει τον πελάτη του να ΜΗΝ προβεί στη συγκεκριμένη αγορά πριν αυτές ρυθμιστούν κ.λπ.

Δεν έχει κανέναν λόγο να αναλάβει με την αγορά και ευθύνη για αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους....

Προσέξτε έχουν χαλάσει αρκετές δουλειές έτσι....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

τελικα, δεν καταλαβα αν

 

υπαρχουν ή οχι  αυθαιρεσιες στους κοινοχρηστους χωρους????

 

Εχουν δικηο και ο παυλος και ο ιασονας [απο την δικη του πλευρα ο καθενας]

[με τις καλησπερες μου]

 

ομως, μου προκαλει εντυπωση,  και δεν συμβαινει συχνα, να υπαρχουν τρια καταστηματα το ενα διπλα στο αλλο και να μην εχουν  "μοιρασει" δικαιωματα αποκλειστικης χρησης, σταθμευσης, διελευσεων εισοδου-εξοδου.... κλπκλπ.

Συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις οριζουν τις χρησεις τους, προς διευκολυνση ασκησης της επιχειρησης τους.

 

Δες μηπως εχει συνταγει καποιος κανονισμος.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο Ιάσονα. Κι εγώ αν ήμουν μηχανικός του πωλητή φυσικά και θα του έλεγα να μην αγοράσει ένα τέτοιο ακίνητο. Στην προκειμένη βέβαια η πράξη που σκέφτεται να κάνει είναι μεταβίβαση σε τέκνα οπότε μια χαρά γνωρίζουν τι παίζει και φυσικά και εγώ τον ενημερώνω για τις αυθαιρεσίες που υπάρχουν στο γήπεδο, πόσο κοστίζουν, τον συμβουλεύω να τις τακτοποιήσει αλλά απο κει και πέρα η απόφαση είναι δική του. Αν μου ζητήσει βεβαίωση για τη μια ιδιοκτησία μπορώ να τη δώσω χωρίς πρόβλημα.

 

Δημήτρη, Υπάρχουν αυθαιρεσίες διάφορες στο γήπεδο. Αποθήκες από λαμαρίνα, στέγαστρα, διαμορφώσεις, περίφραξη κ.α. οι οποίες είναι στον κοινόχρηστο ακάλυπτο χώρο. Κι εμένα μου έκανε εντύπωση όμως δεν αναφέρει απολύτως τίποτα στο συμβόλαιο για αποκλειστική χρήση. Ο καθένας παίρνει ο κτίριο του "μετά του αναλογούντος αυτώ ποσοστού 1/3 εξ' αδιαιρέτου του όλου γηπέδου". Αυτοί ήταν κουμπάροι και δεν είχαν (μέχρι τώρα τουλάχιστον) ποτέ προβλήματα καλής γειτονίας οπότε δεν κάναν κάτι παραπάνω για διανομή τμημάτων του αγρού.

Link to comment
Share on other sites

τοτε,

ας τακτοποιησουν και τις αυθαιρεσιες στα κοινοχρηστα, σαν συνιδιοκτητες ολοι τους..

.ή ο καθενας τα δικα του με συναινεση των υπολοιπων

 

Για να τις εχουν κανει προφανως τις χρειαζονται...

Και δεν ξερει κανεις ποσο θα στοιχιζουν "αυριο" αυτες οι αυθαιρεσιες για να τακτοποιηθουν

ή αν δεν θα αποτελεσουν εμποδιο σε καποια χρηση που θα θελησουν να κανουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό ακριβώς τους λέω αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν θέλουν να πληρώσουν τίποτα. Τι να πω...

Θα προσπαθήσω να επιμείνω αλλά απο κει και πέρα αν δε θέλουν δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Θα μεταβιβάσει αυτός την ιδιοκτησία του και θα μείνουν με τα αυθαίρετα στον κοινόχρηστο.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.