Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α03] Δικαιοπραξίες εν ζωή (δικαιολογητικά, σχέδια, βεβαιώσεις κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Kαλησπερα,

 

αγρος ο οποιος εχει αυθαιρετες αποθηκες  για τον οποιο θα κανω υπαγωγη στον 4178.

 

Ο ιδιοκτητης του πεθανε το 2015 και δεν αφησε διαθηκη .

Απο το κληρονομητηριο που εγινε αφησε μοναδικο πλησιεστερο συγγενη του και εξ αδιαθετου κληρονομο του εκτος απο την συζυγο και τα 2  του αδερφια.

 

Εγω στο συστημα ιδιοκτητη τωρινο βαζω τον ιδιοκτητη που εφυγε από την ζωη?

Τις υπευθυνες δηλωσεις ποιος θα μου τις υπογραψει σε ΚΕΠ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 407
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απο το κληρονομητηριο προκυπτει οτι συγκυριοι ειναι

 

η συζυγος κατα 50%

και καθε αδελφος απο 25%

 

  εχεις τιτλο και πελατες.

Link to comment
Share on other sites

50%  δεν εχω γραψει?

 

 

 

Άρθρο 1195. Η μεταγραπτέα αποδοχή κληρονομίας ή κληροδοσίας πρέπει να προκύπτει από δημόσιο έγγραφο.

Αντί για την αποδοχή της κληρονομίας μπορεί να μεταγραφεί το κληρονομητήριο

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη καλησπέρα , μου λες οτι , στο συστημα θα δηλωσω τη συζυγο και τα 2 αδερφια με τα ποσοστα τους  ο καθενας και

 

ΟΛΟΙ  θα μου υπογραψουν τις Υπευθυνες Δηλωσεις .

 

Δεν χρειαζεται πουθενα να αναφερω τον ανθρωπο που εφυγε από τη ζωη εκτος απο την τεχνικη εκθεση που θα συνταξω .

 

Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

αυτον που "εφυγε" τον χρειαζεσαι μονον στο οτι θα ερευνησεις το Ε9 μην τυχον  "ειχε ξεχασει" να γραψει τα αυθαιρετα και με βαση τα δικα του, συνεχισαν οι κληρονομοι το λαθος...

 

Ελπιζω στο κληρονομητηριο να εγραψαν ολα τα ακινητα [νομιμα και αυθαιρετα]

και να μην τρεχουν  να διορθωνουν με συμπληρωματικες δηλωσεις τα κληρονομια

 

τεσπα

 

μια αποδοχη θα ηταν πιο ευκολη και πιο "σιγουρη", σε σχεση με το κληρονομητηριο,

  μια και θα περνουσε πρωτα απο σενα και μετα απο την συμβ/φο και θα ελεγχονταν

 

ελπίζω να τα εκαναν σωστα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις !!!

 

 

Σε συνέχεια της παραπάνω περίπτωσης

 

Aνάθεση του ιδιοκτήτη στο μηχανικό
καθώς και
υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη
μου υπόγραψε μόνο η σύζυγος και όχι τα 2 αδέλφια του θανόντα.

 

Η διαταγή κληρονομητηρίου που έχω στα χέρια μου αφορά μόνο την σύζυγο και όχι τα 2 αδέλφια .

 

Σε αυτή την περίπτωση επειδή δεν έχω την συναίνεση των 2 αδελφών που έχουν το άλλο 50% , με καλύπτει η παράγραφος 1δ του άρθρου 11 ώστε ,να προχωρήσω στην τακτοποίηση και να είμαι νομικά καλυμμένος ?
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

εχεις κληρονομητηριο μονο  για το 50%

δεν εχεις "αποδοχη"  απο ολους.

 

[στο 11/δ  δεν μπορειτε να υπαχθειτε...μιλαει για ΟΙ..]

 

υπαρχει μια δικαστικη αποφαση για το 50-50

την ειχαμε αναφερει  και συζητησει 

αρα θα μιλησετε με τον δικηγορο για "σιωπηρη αποδοχη"

και θα κανετε αγωγη με βαση την ανω αποφαση

 

ή θα περιμενετε τον οσονουπω  "κατι" λεει...αλλά  πολυ ..."τσιγγουνικα" .... για "μικρες" παραβασεις...

αντε τωρα να παρεις τον χαρακα και να μετρας "μικρες παραβασεις".... :smile: :-) :smile:

αρθρο 98

4. Συγκύριοι εξ   αδιαιρέτου σε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, ανεξαρτήτως ποσοστού συγκυριότητας,  αυθαίρετων κτισμάτων ή νόμιμων κτισμάτων με αυθαίρετες μικρές παραβάσεις ή αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης μπορούν να ζητούν την υπαγωγή τους στις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 99 κ.επ, ανεξαρτήτως της σύμφωνης γνώμης των λοιπών εξ αδιαιρέτου συγκυρίων. Υπόχρεος προς καταβολή του παραβόλου υπαγωγής και των αναλογούντων προστίμων είναι ο δηλών την αυθαιρεσία συγκύριος, ο οποίος διατηρεί τα εκ του νόμου αναγωγικά του δικαιώματα έναντι των λοιπών συγκυρίων. Σε κάθε περίπτωση, οι λοιποί συνιδιοκτήτες μπορούν να αποπληρώνουν τις ορισθείσες δόσεις των αναλογούντων προστίμων αυτοβούλως, σύμφωνα με το ποσοστό συνιδιοκτησίας τους, ύστερα από σχετική έγγραφη ή ηλεκτρονική δήλωσή  τους.

 

εδω

 

http://www.michanikos.gr/topic/46781-Αρνηση-του-50-προς-συναίνεση-Δικαιώματα-του-υπόλο/?p=857507

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Kαλησπέρα,

μου ζητήθηκε βεβαίωση αδόμητου από δικηγόρο για να κάνει χρησικτησία. Ο ιδιοκτήτης έχει πεθάνει, η γυναίκα του έκανε αποποίηση κληρονομιάς και το αγροτεμάχιο πέρασε στην ανήλικη κόρη του.  Μου ζήτησε να βγάλω την βεβαίωση στο όνομα του θανόντα (για άλλο οικόπεδο μου είπε ότι άλλος μηχανικός έβγαλε βεβαίωση στο όνομα του θανόντα). Εγώ διαφώνησα μαζί του και του είπα ότι η βεβαίωση βγαίνει στο όνομα των κληρονόμων δηλαδή στη ανήλικη κόρη του. Σωστά δεν τα λέω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.