Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

άρα, στα εκτός σχεδίου/εκτός οικισμού για τα οποία έχει εκδοθεί άδεια απαιτείται η σύνταξη τοπογραφικού για τη βεβαίωση? 

έχουμε ζαλιστεί συνάδελφε letom και ακόμη είναι αρχή :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, κατά τη γνώμη μου απαιτείται!

Αλλά καλού κακού ας πει και κανείς άλλος πως το βλέπει γιατί κι εγώ ζαλισμένος είμαι! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά,σε εκτός σχεδίου απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό,είτε έχει εκδοθεί Ο.Α είτε όχι.Μόνη εξαίρεση είναι αν το γήπεδο που πρόκειται να μεταβιβαστεί είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο με βάση το εμβαδόν του τίτλου,ή όπου έχει κυρωθεί πράξη εφαρμογής.Υπάρχουν και άλλοι φίλοι μου που μπερδεύτηκαν,ενώ εμένα μου φαινόταν εντελώς ξεκάθαρο από την αρχή.Ίσως επειδή έπεσαν με τα μούτρα από την αρχή στο διάβασμα του 4178 και ζαλίστηκαν,ενώ εγώ το πάω λάου-λάου... :P

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στο άρθρο 4 παρ.2, αναφέρει για αποδεκτές αποκλίσεις ανάμεσα στο τοπογραφικό βάση του οποίου βγήκε άδεια ή συντάχθηκε συμβόλαιο και στο τοπογραφικό που θα συντάξουμε τώρα που θα συνοδεύει τη βεβαίωση.

στο άρθρο 4, παρ2.α, αναφέρει ως απόδεκτη απόκλιση το ± 5% για τα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμών.

 

Ερώτηση:

Σε ποια περίπτωση, και βάση των όσα εξαιρεί το άρθρου 3 παρ.γ.i&ii , σε εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού, θα χρειαστεί να συνταχθεί νέο τοπογραφικό?

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

όταν εκδόθηκε οικ άδεια με εμβαδό οικοπέδου > ή < 5% του συμβολαίου

πρέπει να συντάξεις νέο τ.δ και να κάνεις ή αναθεώρηση ο.α ή   αλλαγή συμβολαίου

 

όμως στο όλο θέμα υπάρχει μια μεγάλη βλακεία που είναι η εξής:

αφού δεν χρειάζεται τ.δ για να το εντάξω στον 4178

γιατί να μετρήσω και να ελέγξω, ώστε να προβώ στις παραπάνω συγκρίσεις και ανάλογα με τα αποτελέσματα

στις ενέργειες, αναθεώρησης ή τροπ/σης συμβολαίων;;

 

Είναι απερίγραπτοι οι άνθρωποι!!!

 

υ,γ άσχετα με τα παραπάνω πάντως

αυτά που ορίζονται στο άρθρο αυτό

ισχύουν και τροπ/νούν τις προηγούμενες διατάξεις 

ΓΕΝΙΚΑ για τα τ.γ και τα συμβόλαια  

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

όμως στο όλο θέμα υπάρχει μια μεγάλη βλακεία που είναι η εξής:

αφού δεν χρειάζεται τ.δ για να το εντάξω στον 4178

γιατί να μετρήσω και να ελέγξω, ώστε να προβώ στις παραπάνω συγκρίσεις και ανάλογα με τα αποτελέσματα

στις ενέργειες, αναθεώρησης ή τροπ/σης συμβολαίων;;

 

 

συμφωνώ απόλυτα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά,σε εκτός σχεδίου απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό,είτε έχει εκδοθεί Ο.Α είτε όχι.Μόνη εξαίρεση είναι αν το γήπεδο που πρόκειται να μεταβιβαστεί είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο με βάση το εμβαδόν του τίτλου,ή όπου έχει κυρωθεί πράξη εφαρμογής.Υπάρχουν και άλλοι φίλοι μου που μπερδεύτηκαν,ενώ εμένα μου φαινόταν εντελώς ξεκάθαρο από την αρχή.Ίσως επειδή έπεσαν με τα μούτρα από την αρχή στο διάβασμα του 4178 και ζαλίστηκαν,ενώ εγώ το πάω λάου-λάου... :P

εγώ καταλαβαίνω ότι αν κάποιος θέλει μόνο να τακτοποιήσει το ακινητό του εκτός σχεδίου που είχε άδεια και όχι να το μεταβιβάσει, ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΛΛΟ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ. Είναι ξεκάθαρο.
Link to comment
Share on other sites

katrmp

Κι εγω συναδελφε διαβαζω και ξαναδιαβαζω  τον νομο και διαπιστωνω οτι για να δηλωσεις αυθαιρετα σε εκτος  σχεδιου γηπεδο , στο οποιο υπαρχει παλαιοτερη Ο.Α. με τοπογραφικο σε αλλο συστημα συντεταγμενων  δεν χρειαζεται να συνταξεις νεο τοπογραφικο διαγραμμα σε ΕΓΣΑ, κατι που ηταν απαραιτητο για τα εκτος σχεδιο στον 4014 ειτε ειχαν ειτε οχι Ο.Α

Link to comment
Share on other sites

OK. Συμφωνούμε ότι βάσει του κειμένου του νόμου, ΔΕΝ απαιτείται τοπογρ. για την τακτοποίηση, με την προϋπόθεση να έχει βγει οικ. άδεια.

 

Ας μην κολλάμε όμως στα τυπικά του νόμου. Εννοείται ότι θα πρέπει να κάνουμε τοπογραφικό για την τακτοποίηση. Αυτό είναι άμεση συνέπεια της υποχρέωσης μας να ελέγξουμε τη νομιμότητα του ακινήτου. 

 

Διότι ρωτάω εγώ τώρα. Υποθέτουμε ότι τακτοποιούμε με το τοπογραφικό της άδειας, και ότι σε δυο χρόνια πωλείται το ακίνητο. Συνεπώς θα χρειαστεί τοπογραφικό. Μετρά λοιπόν ο Μηχανικός που εκδίδει τη Βεβαίωση και βρίσκει το γήπεδο 3.500τ.μ. αντί για 4.000, βάσει του οποίου εμείς νομιμοποιήσαμε.

 

Τι γίνεται μετά;;;;;

 

Όποιος θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά του θα κάνει και τοπογραφικό. Εκτός κι αν είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα (π.χ. αν μιλάμε για αγροτεμάχιο 10στρ με μια κατοικία 200τμ, τότε προφανώς δεν τίθεται θέμα).

 

Ας μην περιμένουμε κι εμείς τα πάντα ως τυποποιημένες οδηγίες, έχουμε και κρίση υποτίθεται..!

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω ώς άσχετος μηχανολόγος μιάς και αναφέρθηκε, αν το τοπογραφικό 4000τ.μ εκτός σχεδίου συμβολαίων έτους 2000(αντιγραφή από τοπογραφικό παλιών τίτλων 1975), και ίδιο χρησιμοποιήθηκε στην άδεια, οι μάντρες έγιναν και λίγο πιό μέσα , αποτέλεσμα αν μετρηθεί τώρα το αγροτεμάχιο είναι 3900τ.μ. Υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.