Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

παυλε, καλημερα

 

εγω άλλα καταλαβα....

 

ο... χτισμενος πηγε πιο περα την εξωτερικη περιφραξη το 1980 που εχτισε και κατελαβε 40 τμ απο την διπλανη ιδιοκτησια
Αυτα τα θεωρει "ατομικα"  και δικα του

και τωρα θελει να κανει τροποποιηση και να πει οτι ειχαν 1000 τμ. κατα 50/50
Σημερα βρεθηκε 1040 τμ. και εχουν ποσοστο 51/49..
 

σωστόοοος :smile: :-)

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλημέρα Δημήτρη

Αν το πρόβλημα είναι η λανθασμένη υλοποίηση των ορίων της κάθετης (προείπαμε ότι απαγορεύεται η περίφραξη στο ενδιάμεσο καθέτων ιδιοκτησιών) αυτό μπορεί να αλλάξει. Αν πήρε από άλλη ιδιοκτησία τότε μιλάμε για τελείως διαφορετικό οικόπεδο από το αρχικό.

Ας μας ανεβάσει ένα σκαρίφημα να καταλάβουμε τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ απαραιτητα 51-49 γιαυτο αναφερω πριν γινει η τακτοποιηση να γινει ενα προσυμφωνο με επαναπροσδιορισμο των ποσοστων

Link to comment
Share on other sites

γιατι  να γινει "επαναπροσδιορισμος"????

 

η καταληφθεισα λωριδα δεν ανηκει στην καθετη του χτισμενου...

 

ανηκει  στο ολο οικοπεδο...εχει και ο αδομητος δικαιωμα σε αυτην...

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι δεν έχω μεγάλη γνώση πάνω στα τοπογραφικά αλλά από που απορρέει ότι στην άδεια και στη σύσταση έχει γίνει λάθος αποτύπωση? Δηλαδή υπάρχει κάποιο σχέδιο διανομής που δείχνει το αγροτεμάχιο όπως το μέτρησες εσύ (περίεργο μου φαίνεται τότε να το δείξανε σε άδεια και σύσταση τόσο λάθος) ή απλά ο πελάτης σου πήγε και έκανε την περίφραξή του πιο έξω; Γιατί στη 2η περίπτωση δεν του ανήκει επί της ουσίας το επιπλέον τμήμα, πρέπει να τακτοποιήσει το δικό του και να επαναφέρει την περίφραξη στο σωστό όριο.

Η αν το έχει έτσι για πολλά χρόνια δεν ξέρω αν μπορεί να ζητήσει να του προσκυρωθεί επικαλούμενος χρησικτησία.

Για την τροποποίηση του εμβαδού (εφόσον δεν είσαι στα αποδεκτά όρια) και της σύστασης θεωρώ πως πρέπει να αποτυπωθεί ολόκληρο το αγροτεμάχιο και να συναινούν και οι 2.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, πιθανώς να έχει απαντηθεί ήδη η απορία μου αλλά δεν μπόρεσα να βρω ξεκάθαρη απάντηση στις συζητησεις.

Η απόκλιση 5% του αρθρου ισχύει και στις περιοχές με διανομή?

Για μια αποδοχή κληρονομιάς μου ζητήθηκε να κάνω ένα τοπογραφικό οικοπέδου, εντός οικισμού και από διανομή (κληροτεμάχιο). Σύμφωνα με τον τίτλο της διανομής το οικόπεδο έχει εμβαδό 646τμ, σύμφωνα όμως με τη μέτρηση είναι 668τμ. Το οικόπεδο είναι περιφραγμένο και η μία του πλευρά αντί να είναι ευθεία κάνει ένα σπάσιμο εις βάρος του διπλανού οικοπέδου. Μπορώ να θεωρήσω ότι η απόκλιση του εμβαδού είναι αποδεκτή σύμφωνα με το άρθρο, αφού είναι κάτω από το 5% ή δεν ισχύει για τις διανομές; Η συμ/φος μου ζητάει να διορθώσω το τοπογραφικό και να δείξω τις διαστάσεις και το εμβαδό σύμφωνα με το σχέδιο της διανομής.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

αφου - αποδεδεγμενα- η αυξηση των τμ.οφειλεται σε καταπατηση διπλανου οικοπεδου

τοτε

- ή θα αποδεχθουν μονον τα 646 τμ. της διανομης

- ή θα δηλωσουν οτι ο αποβιωσας ειχε

απο τον τιτλο 646 τμ

και άλλα 24  τμ.απο χρησικτησια

 

Τι θα συμβει στη συνεχεια...θα δειξει..

 

[οι πελατες τι λενε? θελουν τα επι πλεον  τμ?

Αναλαμβανουν την ευθυνη των όποιων  μελλοντικων δικαστηριων θα επακολουθησουν  με τους γειτονες?]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Οι πελάτες δεν "καίγονται" για τα επιπλέον τμ. Ο προβληματισμός είναι δικός μου αν μπορούν τα υλοποιημένα όρια και το εμβαδό να είναι διαφορετικά από της διανομής. Δεν έχω πολύ εμπειρία και μέχρι τώρα όσα οικόπεδα έχω μετρήσει έχουν απόκλιση από τη διανομή και ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει πιο είναι το σωστό. Οπότε στην περίπτωση που οι πελάτες δεν διεκδικούν τα παραπάνω τμ εγώ μπορώ να δείξω στο τοπογραφικό το όριο της διανομής ανεξάρτητα από το που είναι η περίφραξη; και με την δήλωση του ιδιοκτήτη ότι έδειξε ο ίδιος τα όρια τι γινεται; Επίσης έχω δει αρκετές αποδοχές κληρονομιάς όπου αναφέρεται στο εμβαδό του τίτλου και το εμβαδό "σύμφωνα με τη νέα καταμέτρηση του τάδε μηχανικού"

Link to comment
Share on other sites

άλλο η αποκλιση και αλλο η καταπατηση...ειδικα εφοσον ο πελατης λεει οτι δεν διεκδικει απο τον διπλανο..

 

Εσυ θα βαλεις τα ορια εκει που θα σου υποδειξει -και θα συμπιπτουν με την διανομη

Ο φραχτης που "καποιος" εχει βαλει εκει που τον εβαλε...δεν σε  πειραζει.

 

Αν θελουν ας συνεννοηθειτε με τους γειτονες.

 

υγ

και βεβαια υπαρχει αποκλιση στα τμ. και σε γηπεδα και σε οικοπεδα.

αφου  ηταν μετρημενα με την κορδελλα...αλλά οφειλεται σε λαθος μετρηση οχι σε μετατοπιση του φραχτη...

 

πριν βγουν τα  - κατα Σηφουνακη   -     "GPS τηλεφωνα " :smile:

ή  πώς αλλοιως τα ειχε πει τοτε που μαλλωνε με τον Κυριακο...]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.