Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ευρωκώδικες ή ΕΑΚ ΕΚΩΣ;


 
zak

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα. Σε μια καινούργια οικοδομική άδεια για κατοικία είμαι υποχρεωμένος πλέον να κάνω την στατική μελέτη με τους ευρωκώδικες ή μπορώ ακόμα να κάνω χρήση του ΕΑΚ2000 και ΕΚΩΣ; Νομίζω υπάρχει ένα θέμα για κάποιο προεδρικό διάταγμα που δεν έχει βγεί ακόμη που θα ξεκαθάριζε τα πράγματα. Γνωρίζετε τι ισχύει;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...

Οσοι ειστε κοντα στα Υπουργεια υπαρχει κανενα φως στον οριζοντα για την υποχρεωτικη εφαρμογη των EC2 -EC8 ή θα περιμενουμε τη νεα δεκαετια;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρακαλώ την "διαφώτισή" σας σχετικά με τους Ευρωκώδικες. Απ' όσο ξέρω υπάρχουν τα ENV, τα ΕΝ, έτη π.χ. 1992, 1998, 2005 κτλ. Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου τα ξεμπερδέψει όλα αυτά. Ποιοι ισχύουν? (Στην Ευρώπη, όχι στην Ελλάδα). Θα ξαναλλάξουν?

π.χ. για μεταλλικές ισχύει ο EC3-2005?

Προσπαθώ να βγάλω άκρη και έχω τρελαθεί. Δεν μπορώ να βρω και κάποιο site της Ευρωπαϊκής ένωσης που να τα ξεκαθαρίζει π.χ. πρώτα ήταν το ENV 1992 μέχρι το έτος τάδε, μετά ίσχυε αυτό μετά αυτό κτλ...

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.