Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Χαίρομαι που η ερώτηση μου άναψε την συζήτηση. Μάλλον θα πρέπει να διευκρινιστεί καλύτερα τι ελέγχει ένας μηχανικός σε μια τακτοποίηση όταν πάει για βεβαίωση γιατί πλέον θα συναντάμε και αυτή την περίπτωση συχνά. Έχω και άλλη περίπτωση να παραθέσω :

2 ίδιες μονοκατοικίες στο ίδιο συγκρότημα με ίδιες ακριβώς παρανομίες εγώ τακτοποιώ την μια και μου ζητείται βεβαίωση για την δεύτερη (διαφορετικού ιδιοκτήτη) που είναι τακτοποιημένη. Εγώ βγάζω πρόστιμο περίπου 15.000 (πολλά τμ), ο συνάδελφος στην δεύτερη  7500 λόγω του γεγονότος ότι είχε "παίξει" με τα ποσοστά υπέρβασης δόμησης μοιράζοντας τα σε πολλά φύλλα καταγραφής και επωφελούνταν από τον μειωμένο συντελεστή υπέρβασης δόμησης. Τα σχέδια του είναι σωστά. Τι κάνω? και φανταστείτε επίσης εάν δώσω βεβαίωση στον δεύτερο (που δεν θα το κάνω αλλά λέμε) με το πρόστιμο των 7500 να βρεθούν οι ιδιοκτήτες μια μέρα (δίπλα σπίτια είναι) και να συζητήσουνε για το πρόστιμο. Η οικονομική διαφορά είναι πολύ μεγάλη...

Έχω άλλη μια ερώτηση. Σε μονοκατοικία που έχει τακτοποιηθεί επί Τρίτση και μετά έχει βάλει ακόμα έναν όροφο (με άδεια επισκευής του 2009) περίπου στην κόκκινη γραμμή (28/7/2011) στο google earth φαίνεται κατά 95% (δεν είμαι 100% σίγουρος) ότι η παρανομία έχει γίνει το 2010 αλλά ο ιδιοκτήτης έχει κολλήσει ένσημα 10/2011 τακτοποιώ ή όχι?

Edited by bearfgh
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπερα. Εκανα μια τακτοποιηση εξωστη σε αποθηκη και το μετρησα λαθος. Αντι για 3.40 το εμβαδον το εχω βαλει 3.15. Η τακτοποιηση τελειωσε. Εχουν γινει τα παντα. Μπορει να γινει κατι σ αυτη την περιπτωση; θα εχω καποια κυρωση;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Προσωπικά επειδή μου έχουν ανάψει τα λαμπάκια με συναδέλφους που κλέβουν δουλειές "παίζοντας" με ποσοστά υπέρβασης και λοιπα, συγνώμη, αλλά δε θα του χαριστώ.

 

Δε μιλάμε για λάθη που όλοι μπορούμε να κάνουμε, αλλά κραυγαλέες περιπτώσεις.

 

Δε θα ξεχάσω ΠΟΤΕ τον αχρείο που έκλεψε δουλειά με αμοιβές 30.000+ και υπολόγισε πρόστιμο κατά 95.000 λιγότερο και ταυτόχρονα έβγαλε και Άδεια Δόμησης όπου παρά το γεγονός οτι ηταν ηδη εξαντλημένη η δόμηση, χρησιμοποίησε ΝΟΚ και αφαίρεσε όλα τα τ.μ. των κλιμακοστασίων λόγω του οτι "συνεργάζεται / συστεγάζεται" με υπάλληλο της ΥΔΟΜ.....Όλα αυτά σε τελειωμένη απ`όλες τις πλευρές δουλειά με σχέδια κτλ κτλ....καθαρός εκβιασμός: "ή το κάνεις ή την χάνεις"....την έχασα λοιπόν για τον παρακάτω λόγο:

 

"Η ηθική μας διδάσκει, οτι η Αρετή εμπεριέχει την αμοιβή της.

Την ηδονή της τιμιότητας: Τη γλύκα του να είσαι ενάρετος , όταν μπορείς να είσαι ανήθικος....  "

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πελάτης μου, με τον οποίο οι σχέσεις μας χάλασαν, δεν δέχεται να υπογράψει την υπεύθυνη δήλωση της παραγράφου 2 του άρθρου 11 του Ν.4178/13 προκειμένου να προσκομισθεί μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά για να ολοκληρωθεί η δήλωσή του. Κατά τα άλλα μου είχε υπογράψει στην αρχή εξουσιοδότηση κι έχει εξοφλήσει την αμοιβή μου. Επίσης ο πελάτης έχει αφήσει έναν αυθαίρετο κλειστό εξώστη αδήλωτο (ίσως και για αυτό να μην θέλει να υπογράψει την υπεύθυνη δήλωση, στην οποία ο εξώστης θα πρέπει να αναφέρεται σωστά?), καθότι δεν σκοπεύει να μεταβιβάσει το ακίνητο για να ζητήσει από εμένα βεβαίωση νομιμότητας, οπότε μου ζήτησε να μην συμπεριλάβω τον εξώστη στη δήλωση υπαγωγής για να μην ανεβάσει το συνολικό πρόστιμο, το οποίο και έκανα (καλύτερα μην ανοίξουμε κουβέντα για αυτό, έχει συζητηθεί εκτενώς σε άλλα θέματα). Εννοείται πως στα σχόλια της τεχνικής έκθεσης ο εξώστης θα αναφέρεται, το ίδιο και στα σχέδια. Η ερώτηση είναι η εξής: Έχω εγώ ευθύνη αν δεν ανεβάσω τη δήλωση της παραγράφου 2 του άρθρου 11 από τη στιγμή που αποδεδειγμένα ο πελάτης έχει ενημερωθεί (και γραπτώς με e-mail) κι έχει αμελήσει επίτηδες και βλακωδώς? Θεωρώ πως όχι αλλά με ενδιαφέρουν και οι γνώμες σας. Μπορώ αντί για αυτό να ανεβάσω ένα κείμενο που να περιγράφει την κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επεκταθώ στο θέμα της επιλεκτικής δήλωσης επειδή το ζήτησες. Απλά θα πω ότι η περίπτωσή σου δείχνει έναν ακόμα λόγο για να μην το κάνει κάποιος. Δηλαδή ο ιδιοκτήτης ζητάει καλά καλά από εσένα να δείξεις αυτά που θέλει αλλά ο ίδιος δεν το υπογράφει! Καλή φάση!

 

Μπορείς να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη ότι για να ολοκληρωθεί η υπαγωγή θα πρέπει εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας να ανέβουν όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Αν περάσει η προθεσμία και αυτό δεν γίνει να ξέρει ότι η τακτοποίηση που έκανε δεν θα θεωρείται ολοκληρωμένη και θα χει πετάξει τα λεφτά του σε έναν κουβά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το έχω κάνει ηδή, κι ελπίζω κι εγώ να λογικευτεί, απλά ρωτάω τι ευθύνες έχει ο μηχανικός (αν έχει) σε περίπτωση που δεν λογικευτεί. Δηλαδή με απλά λόγια έρχεται ο πελάτης, μου αναθέτει τη δουλειά, με πληρώνει σε κάποιο στάδιο για όλη τη δουλειά, του ζητάω λίγο πριν οριστικοποιηθεί η δήλωση να μου φέρει 2-3 δικαιολογητικά τα οποία μου λέιπουν (πχ το Ε9) και από αυτό το σημείο και μετά ο πελάτης εξαφανίζεται από προσώπου γης. Τις πταίει;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ναι αυτό το έχω κάνει ηδή, κι ελπίζω κι εγώ να λογικευτεί, απλά ρωτάω τι ευθύνες έχει ο μηχανικός (αν έχει) σε περίπτωση που δεν λογικευτεί. Δηλαδή με απλά λόγια έρχεται ο πελάτης, μου αναθέτει τη δουλειά, με πληρώνει σε κάποιο στάδιο για όλη τη δουλειά, του ζητάω λίγο πριν οριστικοποιηθεί η δήλωση να μου φέρει 2-3 δικαιολογητικά τα οποία μου λέιπουν (πχ το Ε9) και από αυτό το σημείο και μετά ο πελάτης εξαφανίζεται από προσώπου γης. Τις πταίει;;;;;

Έχω το ίδιο θέμα... Τακτοποίησα το ακίνητο, έβγαλα βεβαίωση, με πλήρωσε, μεταβίβασε το ακίνητο, αλλά δε μου δώσε ποτέ τα υπόλοιπα δικαιολογιτικά...

Μετά εγω έκανα κ ανακαίνιση στη νέα ιδιοκτήτρια κ ανακαίνιση, δε με εξόφλησε κ τσακωθήκαμε... Εγώ τώρα που δε βρίσκω την αρχική ιδιοκτήτρια τι κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα, ήθελα να ρωτήσω κ κάτι άλλο. Στην αρχή που δεν ήξερα κ καλά το νόμο, έκανα τακτοποίηση σε ένα κτίριο με αλλαγή χρήσης. Επιδή ήταν μεγάλη δουλειά, και πριν χρόνια, είμαι σίγουρη ότι έχω κάνει λάθη. Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να πάρει πιστοποιητικό πυροπροστασίας, πρέπει να κάνουμε καινούργια μελέτη κ να την καταθέσουμε στην πυροσβεστική, κ μετά μάλλον θα πρέπει να γίνει ενημέρωση φακέλου στην πολεοδομία. Αναρωτιέμαι τωρα αν μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα σε μένα αν προκύψει κάποιο θέμα με την τακτοποίηση....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Στην περιοχή Τροιζηνίας, περιφέρεια Νήσων Σαρωνικού, Αττικής, εκτός από τα νησιά Πόρος, Αίγινα, Σαλαμίνα, περιλαμβάνονται διοικητικά και εκτάσεις απέναντι στην Πελοπόννησο. Οι μηχανικοί της περιοχής κατά περίπτωση αν ήμασταν στο ηπειρωτικό τμήμα ή όχι χρησιμοποιούσαμε την 1η ή τη 2η παράγραφο του σχετικού άρθρου του Ν.4178/13 για να επιλέξουμε τιμή ζώνης για τις δηλώσεις.

 

Σε κάποια στιγμή, η ΥΔΟΜ Πειραιά αποφάσισε ότι το ηπειρωτικό τμήμα της περιφέρειας δεν ανήκει στην ηπειρωτική Ελλάδα και πρέπει να αλλάξει η τιμή ζώνης σε όλες τις δηλώσεις της περιοχής. Την ίδια άποψη υποστηρίζει και η ΥΔΟΜ Πόρου, η οποία παλιά ήταν παράρτημα και τώρα ανήκει στο δήμο Πόρου. Μετά από αντιδράσεις και ενστάσεις το θέμα πήγε στο ΣΥΠΟΘΑ το οποίο αποφάσισε υπέρ της λογικής των δύο ΥΔΟΜ.

 

Ταυτόχρονα το ΥΠΕΚΑ έχει εκδόσει βεβαίωση ότι η περιοχή ανήκει στην ηπειρωτική Ελλάδα.

 

Δημιουργούνται τα ακόλουθα ερωτήματα:

1) Ποιος είναι ανώτερος ιεαρχικά, το ΥΠΕΚΑ ή το ΣΥΠΟΘΑ και οι ΥΔΟΜ (ρητορική ερώτηση, για όλους πλην της ΥΔΟΜ)

2) Εφόσον το ΥΠΕΚΑ είπε ότι είναι ηπειρωτική Ελλάδα, οι αποφάσεις της διοίκησης που βασίστικαν στο αντίθετο, είναι αυτοδίκαια άκυρες;

3) Έχουν αρμοδιότητα οι ΥΔΟΜ και το ΣΥΠΟΘΑ να επιλέγουν κατά το δοκούν τι σημαίνει μία φράση ή λέξη σε νόμο ή είναι υποχρεωμένες να ανοίγουν λεξικό όταν δεν ξέρουν τι σημαίνει κάτι;

 

Πέρα από αυτό, αν τελικά καταλήξουμε να αλλάξουμε τις τιμές ζώνης και βάλουμε εν γνώση μας λάθος τιμή ζώνης, υπάρχει κάποια σωστή διαδικασία για να έχει η ΥΔΟΜ την ευθύνη για την επιβολή τιμής ζώνης;

 

Πέρασα και από το ΤΕΕ στο νομικό τμήμα να ρωτήσω τα ίδια και μου πρότιναν να έχω έγγραφη οδηγία από την ΥΔΟΜ πριν κάνω οτιδήποτε. Πέρα από αυτό δεν μπήκαν στην ουσία της υπόθεσης.

 

Στην δήλωση θα πρέπει να αναφέρουμε την διαφορά μεταξύ νόμου και οδηγίας; Μας απαλλάσει από την ευθύνη αυτό;

Link to comment
Share on other sites

o νομος ειναι σαφης

μιλαει

α] για " τα ακίνητα που βρισκονται στην ηπειρωτικη ελλαδα και νησια Ευβοια και Κρητη"

 

και  β]  "τα υπολοιπα ακινητα της επικρατειας"

 

Οι περιοχες  ωρισθηκαν,  οχι με βαση "διοικητικά όρια"  αλλα με βαση γεωγραφικα ορια"

 

 

[αν καταλαβα καλα ενννοεις οτι  τα Κυθηρα, που ανηκουν διοικητικως στον Πειραια, θα  "παρουν μαζι τους την Φρεαττυδα ή την Ακτη Ποσειδωνος...???]

 

υγ

και δεν βλεπω με ποια αρμοδιοτητα "αποφασισε" το ΣΥΠΟΘΑ...

 

Η ΥΔΟΜ ωφειλε να απευθυνθει στο αρμοδιο -κατα νομο- υπουργειο, που συνεταξε τον σχετικο νόμο.

 

υγ2

αναρτησε το σχετικο εγγραφο της ΥΔΟΜ...

 

το αρθρο 22 προβλεπει οτι

4. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και
Οικονομικών μπορεί να εφαρμόζονται, με ειδική καταχώριση στο πληροφοριακό σύστημα, οι τιμές
ζώνης για όλη την Επικράτεια για το σύνολο των υπαγωγών.

 

Φυσικα δεν εχει εκδοθει τπτ...ακομη,...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.