Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας συνάδελφοι! 

 

Σε διώροφο κτίσμα (με ΟΑ σε ένα τμήμα του) εντός οικισμού έχω το εξής πρόβλημα:

 

Σε διαθήκη του 2014 αναφέρει 2 ισόγειους χώρους ως αποθήκες. Αποθήκες φαίνονται επίσης και στο Ε9 που δηλώνονται. Στην πραγματικότητα είναι ημιτελή προοριζόμενα για κατοικία.

Η "αποθήκη" 1 έχει άδεια ως κατάστημα και η "αποθήκη" 2 είναι εντελώς αυθαίρετη.. 

Τί χρήσεις θα δηλώσω;; 

Και κατά πόσο η διαθήκη με δεσμεύει;;;

κατ' αρχάς δεν δηλώνει ο πεθαμένος

δηλώνουν οι κληρονόμοι μετά από αποδοχή

 

από εκεί και μετά 

ίσως με 2 δηλώσεις ένταξης αν ανήκουν σε 2 κληρονόμους

Η αποθήκη 1 θα δηλωθεί ως κατοικία ή άλλη κατοικία (με αναλυτικό και χωρίς αλλαγή χρήσης) και

η αποθήκη 2 (ως εντελώς αυθαίρετης) θα δηλωθεί επίσης ως κατοικία ή άλλη κατοικία με Υ.Δ κτλ

 

και στο τέλος ως ημιτελείς θα χρειαστείς και 1 ή 2 άδειες αποπεράτωσης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας συνάδελφοι! 

 

Σε διώροφο κτίσμα (με ΟΑ σε ένα τμήμα του) εντός οικισμού έχω το εξής πρόβλημα:

 

Σε διαθήκη του 2014 αναφέρει 2 ισόγειους χώρους ως αποθήκες. Αποθήκες φαίνονται επίσης και στο Ε9 που δηλώνονται. Στην πραγματικότητα είναι ημιτελή προοριζόμενα για κατοικία.

Η "αποθήκη" 1 έχει άδεια ως κατάστημα και η "αποθήκη" 2 είναι εντελώς αυθαίρετη.. 

Τί χρήσεις θα δηλώσω;; 

Και κατά πόσο η διαθήκη με δεσμεύει;;;

 

 

κατ' αρχάς δεν δηλώνει ο πεθαμένος

δηλώνουν οι κληρονόμοι μετά από αποδοχή

 

από εκεί και μετά 

ίσως με 2 δηλώσεις ένταξης αν ανήκουν σε 2 κληρονόμους

Η αποθήκη 1 θα δηλωθεί ως κατοικία ή άλλη κατοικία (με αναλυτικό και χωρίς αλλαγή χρήσης) και

η αποθήκη 2 (ως εντελώς αυθαίρετης) θα δηλωθεί επίσης ως κατοικία ή άλλη κατοικία με Υ.Δ κτλ

 

και στο τέλος ως ημιτελείς θα χρειαστείς και 1 ή 2 άδειες αποπεράτωσης

 

κατ' αρχας, οι χρησεις δεν εξαρτωνται απο το αν το καταστημα το χρησιμοποιει για αποθηκη αλλα με βαση την ΟΑ

Βεβαια ειναι "ημιτελες".. .

αρα απαιτειται αποπερατωση με εξοδα των κληρονομων,

οσον δε αφορα τον οροφο που ειναι αυθαιρετος, προφανως  ειναι σε τετοιο σταδιο ωστε υπαρχει  η  δυνατοτητα αποπερατωσης...

 

Εχεις και μια διαθηκη,

αρα πιθανον να οριζει και σε "ποιον" αφηνει καθε όροφο...

 

κατα τα λοιπα..

 

οπως τα ειπε ο ΚΑΝΑ

 

με τις καλημερες μου

 

υγ

Θα χρειαστει  να μιλησεις με τον συμβ/φο και τον λογιστη τους..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω παλιά υπόγεια αποθήκη που έχει γίνει διαμέρισμα. Η πολυκατοικία κατασκευάστηκε το 1971 και η αποθήκη μεταβιβάστηκε το 1971.

Από τον τρόπο κατασκευής φαίνεται ότι η κατασκευή είναι της τότε εποχής, (γαλλικά παντζούρια, μαρμάρινος νεροχύτης, μωσαϊκό,το μπάνιο είναι βαμμένο με ριπολίνη και δεν έχει πλακάκια κτλ)

Πως μπορώ να τεκμηριώσω την παλαιότητα με δεδομένο ότι δεν έχω δημόσια έγγραφα στην κατοχή μου?

Edited by georgecv
Link to comment
Share on other sites

Έχεις αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια, ένα διορθωμένο Ε9 με τη σωστή χρονολογία σε καλύπτει ως δημόσιο έγγραφο για απόδειξη παλαιότητας. Ο χώρος προφανώς θα πρέπει πλέον να δηλωθεί ως κύριος χώρος.

 

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις θα τα χρησιμοποιούσα συμπληρωματικά στην τ.ε, προσωπικά όμως δεν θα βασιζόμουν αποκλειστικά σε αυτά για απόδειξη της παλαιότητας.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

και στην έσχατη περίπτωση που δεν υπάρχει αποδεικτικό, έχει εφαρμογή η παραγραφος 2, (τελευταίο εδάφιο) του άρθρου 7

Πέραν της αεροφωτογραφίας για την απόδειξη του 
χρόνου κατασκευής, ο χρόνος της αλλαγής χρήσης απο−
δεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας 
αρχής στο οποίο αναφέρεται το ακίνητο και η χρήση 
όπως περιγράφονται κατά την υπαγωγή.
Το αποδεικτικό έγγραφο υποβάλλεται στο πληρο−
φοριακό σύστημα και αναφέρεται στην τεχνική έκθεση 
Μηχανικού. Σε περίπτωση μη υποβολής εγγράφου της 
φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής λαμβάνεται ως 
χρόνος αλλαγής χρήσης η 1.1.2004.
Link to comment
Share on other sites

Οι χρήσεις που εξυπηρετούν επιχειρήσεις θα μπορούσαν να αποδειχτούν ίσως και από τα βιβλία της επιχείρησης και την δήλωση έδρας κλπ, φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, να ρωτήσω κάτι.....σε στάσιμο οικισμό, θέλω να βρω παλαιότητες ώστε κάποια τμήματα να είναι νόμιμα (ως προ του 1983)...έχω οικοδομική άδεια, όπου όμως δεν ισχύει γιατί το τοπογραφικό είναι τελείως άλλου σχήματος σε σχέση με το συμβόλαιο που έχει ο πελάτης, οπότε από το ΦΕΚ 39/Β/2014 που τροποποιεί το Παραρτημα Α, επικέγω να μην λάβω υπόψη την ο.α......

 

Μπορώ όμως να την λάβω υπόψη, ώστε να αποδείξω πααλιότητες κτισμάτων;;; στην άδεια (του 1975) αναφέρει κάποια παλαιά κτίσματα ως υφιστάμενα...

 

Τι γνώμη έχετε;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Κτήριο προϋφιστάμενο του '55 (έχω πρόσφατη βεβαίωση από τον οικείο δήμο) έχει στο ισόγειο 6 καταστήματα τα οποία αποτυπώνονται σε κάτοψη υπογεγραμμένη από ιδιώτη μηχανικό το 1995. Δύο από τα καταστήματα συνενώθηκαν το 2010 και ο τοίχος που καθαιρέθηκε δεν είναι φέρων.
Μπορώ να το υπάγω στις διατάξεις του 4178 σαν διαφορετική διαμερισμάτωση;
Επίσης, η ημερομηνία διακοπής της δραστηριότητας (από την εφορία) για το ένα κατάστημα είναι αποδεικτικό παλαιότητας;
Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.