Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Τελικα αν εχω μια κατοικια σε οικοπεδο, η οποια ειναι προ του 75 αλλα στο ιδιο οικοπεδο εχω και 3 αποθηκες προ του 75........μπορω να βαλω κατηγορια 1 μονο την κατοικια και οχι τα προσαρτηματα της; Αυτα θα τα βαλω προ 83;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καπου παλαιότερα, μπορεί και στο ίδιο topic νομίζω ειχα κάνει την ίδια ερώτηση και αν

θυμάμαι καλά, κάποιος μου είχε απαντήσει ότι δεδομένου οτι οι αποθήκες αποτελόυν

βοηθητικούς χώρους της κατοικιας που είναι η κύρια χρήση, τότε πάνε, εφοσον είναι προ του 1975μ

τόσο οι κατοικία όσο και οι αποθήκες κατηγορία 1.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αρκεί βεβαίως να υπάρχουν τα κατάλληλα αποδεικτικά στοιχεία παλαιότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν σε πολυκατοικια με αποκλειστικη χρηση κατοικιας εχει κλεισει η πιλοτι και εχουν δημιουργηθει αποθηκευτικοι χωροι που εχουν δικα τους χιλιοστα πριν το 1975.Τις αποθηκες αυτες τις νοικιαζουν σαν βοηθητικους χωρους.Μπορω να τακτοποιησω καθε αποθηκη με κατηγορια 1?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που προσωπικά εντοπίζω ώστε να υπαχθεί κατηγορία 1 είναι ότι δεν αποτελεί παρακολούθημα κάποιου διαμερίσματος, ώστε να υπάρξει ο ισχυρισμός βοηθητικής χρήσης αποθήκης σε σχέση με κύρια χρήση κατοικίας διαμερίσματος.

Προσωπικά θα έβαζα κατηγορία 2.

Link to comment
Share on other sites

Ακίνητο εκτός σχεδίου με άδεια λυομένου του 1972 για 40τ.μ. που έγινε τελικά συμβατική κατασκευή, επεκτείνεται στα 100τ.μ. και μπαίνει στο Ν. Τρίτση το 1983. Άλλες αυθαιρεσίες δεν υπάρχουν.

Η δήλωση μπαίνει χωρίς Ο.Α., αφού η άδεια λυομένου δεν ίσχυσε ποτέ και ως εκτός σχεδίου δεν υπήρξε ποτέ γ' φάση για τον 1337.

 

Τα 40τ.μ. μπαίνουν σαν προ 1975, κατηγορία 1 σε ένα φύλλο καταγραφής και τα υπόλοιπα 60 σαν κατηγορία 5 σε ένα άλλο φ.κ.?

Το αποδεικτικό παλαιότητας είναι η άδεια λυομένου για το προ 75 και η δήλωση του Ν. Τρίτση για τα προ 83?

Edited by fr_sk
Link to comment
Share on other sites

Ποιές αυθαιρεσίες έχει για να δηλωθούν με τον 4178;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που είναι ολες οι αυαθαιρεσίες προ το 83 θα βάλεις κατηγορία 2 και όχι 5.

Γλιτώνεις και χαρτούρα κατι που είναι πολύ σημαντικό....

Link to comment
Share on other sites

Από το helpdesk του ΤΕΕ μου είπαν ότι σε μια τέτοια περίπτωση βεβαίωση για μεταβίβαση δίνεις.

Από την πολεοδομία όμως που πήγα για να ρωτήσω για μια άδεια επισκευής γαι το συγκεκριμένο ακίνητο μου είπαν ότι πρέπει να τακτοποιηθεί σαν εξ΄ολοκλήρου αυθαίρετο...

 

Οπότε κατηγορία 1 τα 40 με αποδεικτικό την άδεια λυομένου και κατηγορία 2 τα υπόλοιπα 60? 

Edited by fr_sk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.