Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Τι είπες τώρα!!!

Τόσο καιρό δεν το είχα προσέξει αυτό....

 

Καλά είναι απίστευτοι...

σου λέει δηλαδή τριώροφο σιγά μην πάει με ένα 500άρι..

θα πληρώσεις τρία κύριε, κι ας είσαι προ '75...

 

πω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά είναι απίστευτοι...

σου λέει δηλαδή τριώροφο σιγά μην πάει με ένα 500άρι..

θα πληρώσεις τρία κύριε, κι ας είσαι προ '75...

 

Ναι τα έχει αυτά η κατηγορία 1. Μπορεί να βγαίνει και πιο ακριβή από την κατηγορία 2.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε πυλωτη προυπαρχουσα του 75 ,(εχει χιλιοστα), ο ιδιοκτητης εχει κλεισει τον χωρο και εχει δημιουργησει μια αποθηκη και ενα κλειστο garage .Η παλαιότητα αποδεικνύεται με το Ε9.

Τωρα θελει να τα νομιμοποιησει με μια ενιαια δηλωση ...

ειναι κατ.1?

 

Μπορεί να κάνει τη ρύθμιση.

Οι αυθαιρεσίες όμως δεν θα πάνε με αναλυτικό αλλά ως ΥΔΒΧ (προφανώς η pilotis δεν μετρούσε στο ΣΔ) όλα τα τ.μ. Δεν χρειάζεται συναίνεση συνιδιοκτητών καθότι είναι ιδιοκτήτης της ιδιοκτησίας αυτής (χιλιοστά σε pilotis πρώτη φορά ακούω). Για την εύρεση των συντελεστών των υπερβάσεων θα χρησιμοποιηθούν τα χιλιοστά της pilotis συγκρινόμενα με τα αναλογούντα ισχύοντα σήμερα στο εν λόγω οικόπεδο. Μάλλον εκτινάσσεται σε κατηγορία 5 (εκτός κι αν είναι αρκετά τα χιλιοστά...).

Βεβαίως θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί ότι, τον σώζει το πριν το 75 και τη γλυτώνει με κατηγορία 1 με την προϋπόθεση ότι, στο συγκεκριμένο ακίνητο έχει και άλλη ιδιοκτησία ως κατοικία, για να μπορέσουν να προσμετρηθούν ως βοηθητικοί χώροι αυτής. Εγώ πάντως δεν θα το έκανα έτσι!!!!! Κι ο λόγος είναι απλός, διότι μιλάμε για μια ανεξάρτητη και αυτοτελή ιδιοκτησία (χιλιοστά σε pilotis) η οποία βεβαίως ΔΕΝ είναι κατοικία για να ενταχθεί στην κατηγορία 1.

Θα το έκανα κατηγορία 2 ή 4 ή 5 με παλαιότητα πριν το 83.

Καλό καλοκαίρι....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί ότι, τον σώζει το πριν το 75 και τη γλυτώνει με κατηγορία 1 με την προϋπόθεση ότι, στο συγκεκριμένο ακίνητο έχει και άλλη ιδιοκτησία ως κατοικία, για να μπορέσουν να προσμετρηθούν ως βοηθητικοί χώροι αυτής. Εγώ πάντως δεν θα το έκανα έτσι!!!!! Κι ο λόγος είναι απλός, διότι μιλάμε για μια ανεξάρτητη και αυτοτελή ιδιοκτησία (χιλιοστά σε pilotis) η οποία βεβαίως ΔΕΝ είναι κατοικία για να ενταχθεί στην κατηγορία 1.

Θα το έκανα κατηγορία 2 ή 4 ή 5 με παλαιότητα πριν το 83.

Η δική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για κατηγορία 1. Εφόσον δεν έφτιαξε ο τύπος στην pilotis π.χ. γραφεία αλλά βοηθητικές χρήσεις κατοικίας, η χρήση για τον 4178 είναι κατοικία. Με την ίδια ακριβώς λογική, μια μονοκατοικία (χωρίς σύσταση) προ του 1975 μπαίνει όλη κατηγορία 1 και δεν ξεχωρίζουν το γκαράζ και η αποθήκη της για να μπουν κατηγορία 2.

 

Καλό καλοκαίρι....

Καλό καλοκαίρι σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα,αν δεν ειναι κατ.1 ειναι τουλαχιστον εως 2.Γιατι 4 η 5?

παντως οι βοηθητικοι χωροι ειναι κατι λιγοτερο απο κατοικια....

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω μεταβολες σε διαστασεις κουφωματων και μεταβολες σε διαστασεις εξωστων για διαμερισμα πολυκατοικιας του 1958, με τους εξωστες να ακοουθουν το φεροντα οργανισμο και να λαμβανουν την παλαιοτητα του, μπορω σε μια κοινη λοιπη παραβαση ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 1 να πεταξω και τα κουφωματα?

Τι σοι αποδεικτικο παλαιοτητος να θελω για ενα κουφωμα που στο σχεδιο μετριεται 1μ και στην πραγματικοτητα ειναι 1,20μ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παικταρά... θες και τα ρωτάς???

Είσαι ΚΑΤ.1, έχεις βάλει ήδη 1 λ.π. και αναρωτιέσαι για το κούφωμα? Βάλτα όλα μέσα να τελειώνεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ταράτσα διορόφης κατοικίας προ του 1975 έγινε αποληξη κλιμακοστασίου και σε αποσταση ενα δωματιο 20 τ.μ. Αργότερα το 2009 αυξήθηκε το δωμάτιο κατα 20 τ.μ.

Η διριχτη στεγη του νεου τμηματος περναει και πανω απο το παλιο δωματιο και ανεβαζει το ύψος του κτιριου πανω απο 20% και κατατάσσεται ετσι κατηγορια 5. 

είναι σωστό για το παλιό ? μήπως πρέπει να εντάξω το παλιο δωματιο στην κατηγορία 1 και την στεγη που περνάει απο πάνω του με αναλυτικο υπολογισμο ?

Εχω μία παραβαση κατ. 3, για περγολα και ψησταρια, μπορω να ενταξω το τμημα της σκεπης σ΄αυτή ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 


έχω τις εξής 2 περιπτώσεις:


ακίνητο του 1962 80 τμ στην Αρτέμιδα, χωρίς σχέδια, με προσωρινή σφραγίδα εξαίρεσης κατεδάφισης, όπου από τις αεροφωτογραφίες του ΤΕΕ βλέπω διαφορετική στέγη μετά το 2011. Αυτό το δηλώνω χωρίς άδεια, κ πάει με 500? με τι στέγη τι κανω? Επίσης μοιάζει να έχει γίνει πρόσφατα προσθήκη, αλλά η αποτύπωση μου το έβγαλε 80.40 τμ, άρα μέσα στα τμ που δηλώθηκαν προ το 1975....


ένα άλλο με οριστική εξαίρεση κατεδάφισης του 1962, με δηλωμένα 135,62 τμ (111,11 τμ ισογείου και 24,51 υπογείου) και προσθήκη στέγη με προσβάσιμη σοφίτα το 2002. Εκεί έχω νόμιμο κτίμσα ισογείου και υπογείου, και επιπλέον τμ σε δόμηση και μέτρα σε ύψος? Θα πρέπει να τσεκάρω και τους όρους δόμησης της περιοχής για να βγάλω ποσοστά.


Το παίρνω σαν να μην έχει Ο.Α. σωστά??


Ο μηχανικός στο νόμο του 1977 έχει δηλώσει παραπάνω τετραγωνικά υπογείου κατά 7 τμ περίπου, και διαφορετικό περίγραμμα,


και το ισογειο κανονικά έπρεπε να το υπολογίσει μικρότερο, γιατί υπήρχε ένας στεγασμένος χώρος ο οποίος έχει κλεισει πλεόν, και έχει γίνει εκεί και ένα τζάκι. 


Περιγράφω πλήρως την ιδιοκτησία με τα μεγέθη της δικής μου αποτύπωσης, αφού αναφέρω και την προηγούμενη αποτύπωση, και ταχτοποιώ στην ουσία μόνο τη στέγη? 


Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια χαρα συναδελφοι.Να ρωτησω κατι κι εγω.

Αφορα δυο κατοικιες προ το 1975 σε καθετη ιδιοκτησια του ιδιου ιδιοκτητη. Δεν εχει γινει συσταση δηλαδη και οι δυο ειναι 100% δικες του. Βαζω συνολικα τα μ2 και τον δυο κατοικιων στην κατηγορια 1 και με ενα 500 καθαρισαμε? :smile:

Ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.