Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα. Σε διώροφη οικοδομή υπάρχουν 2 ανεξάρτητες κατοικίες, υφιστάμενες αυτή του Ισογείου προ του 1955 και η προσθήκη του Ά Ορόφου προ του 1975, που έχουν σύσταση Ο.Ι. αλλά ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Υπάρχουν αλλαγές στη διαρρύθμιση, κατασκευή εξωτερικής κλίμακας αντί εσωτερικής, πλυσταριό σε μέρος του δώματος (το υπόλοιπο στέγη) και μια αποθήκη στον ακάλυπτο με μπάρμπεκιου και υπόστεγο για το αυτοκίνητο με λαμαρίνα.

Προφανώς το μπάρμπεκιου, το υπόστεγο, την κεντρική σκάλα, τη σιδερένια σκάλα που οδηγεί στο δώμα το μεγαλύτερο εξώστη, το ίδιο το πλυσταριό, τα ρυθμίζω με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Το ερώτημά μου αφορά την αποθήκη στον ακάλυπτο η οποία έχει κατασκευαστεί και αυτή προ του 1975 . Θα την εντάξω σε κατηγορία 1 ή σε 2;

Και ένα υποερώτημα αν το ισόγειο ήταν προ του 1975 αλλά μεταγενέστερο του 1955 θα μπορούσα  να κάνω κοινή δήλωση επειδή είναι κοινός ιδιοκτήτης των Ο.Ι;

Και κάτι τελευταίο δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης στις κατοικίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο νόμος απαιτεί η υπαγωγή για κατηγορία 1 να γίνεται ανά οριζόντια ιδιοκτησία. Επομένως θα έπρεπε να κάνεις δυο δηλώσεις και όχι μια.

Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να ξεχωρίσεις τις αυθαιρεσίες που ανήκουν σε κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου και να κάνεις ξεχωριστή δήλωση γι αυτές. Συμφωνώ ως προς τον αναλυτικό για τις κατασκευές που αναφέρεις(εκτός από το χώρο στο δώμα). Ο χώρος που ονομάζεις "πλυσταριό" (αν θυμάμαι σωστά ήταν χαρακτηρισμός χρήσης σε ΓΟΚ 55/73 και στον ΓΟΚ 85 δεν υπάρχει τέτοια χρήση) γιατί τον υπολογίζεις με αναλυτικό? 

Η εσωτερική διαρρύθμιση δεν αποτελεί αυθαιρεσία κατά τις διατάξεις του νόμου, πλην όμως κανείς δεν σου απαγορεύει να τις εντάξεις.

Η αποθήκη του ακαλύπτου μπορεί κατά τη γνώμη μου να υπαχθεί στην κατηγορία 1 αφού η επικρατούσα χρήση του κτιρίου είναι η κατοικία, οπότε η αποθήκη είναι χώρος β.χ ως προς την κύρια-επικρατούσα- χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω κατοψη διαμερισματος 3ου ορόφου οικοδομης 1966 για να εξηγησω το θεμα μου.

Οποια βοηθεια δεκτη!

 

Ο πελατης μου εχει το διαμερισματακι Ε.

 

Το μικρο σπασιματακι των 20εκ στον κοινοχρηστο που φαινεται λιγο πριν την εισοδο του διαμερισματος δεν υπαρχει, με αποτελεσμα ο κοινοχρηστος διαδρομος να εχει αυξηθει στο προβλεπομενο πλατος των 1,20μ που εχει και πιο πισω.

Αυτο εχει ως συνεπεια να συμπαρασυρει και το φωταγωγο ο οποιος αλλαξε σχημα και θεση, οπως τον εχω σχεδιασει.

 

Αυτο με τη σειρα του μετατοπισε ΟΛΟ το διαμερισμα κατα αυτα τα 20εκ προς τα κατω, με τους λοιπους χωρους να διατηρουν παρολα ταυτα τις διαστασεις του σχεδιου. Δεν κερδισε το διαμερισμα μου, δηλαδη, αυτα τα 20εκ, απλα μετατοπιστηκε προς τα κατω και τα κερδισε το διαμερισμα Ζ που έγινε μεγαλυτερο.

 

Εχω προφανη περιπτωση διαμερισματωσης, οφειλομενη στο σπασιμο του κοινοχρηστου που δεν κατασκευαστηκε και μετεβαλε τις διαστασεις του φωταγωγου.

 

Στοιχειοθετειται Κατηγορια 1?

post-47080-0-78685600-1440629356_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

  Σε οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως, υφίσταται κατοικία προ του 1975, 

καθώς επίσης και λοιπές κατασκευες (αποθηκευτικοί χώροι) προ του 1975 επίσης.

Για τα παραπάνω δεν υφίσταται οικοδομική άδεια. Η περιοχή εντάχθηκε στο σχεδιο πόλεως

μεταγενέστερα της κατασκευής των παραπάνω κτισμάτων ενώ πρίν το οικόπεδο θεωρούνταν εντός οικισμού.

Σε αρχική εκτίμηση η κατοικία υπάγεται στην κατ 1 ενω οι αποθηκευτικοί χώροι στην κατ 2 σε δυο φύλλα καταγραφής.

 

  Ωστοσο το ερωτημα τιθέται στο οτι υπάρχει υπέρβαση των πλάγιων αποστάσεων  Δ. H υπέρβαση δηλώνεται

με βάση τα πλάγιων αποστάσεων που ίσχυαν για τον οικισμό ή αυτα που ισχύουν σημερα απο το σχέδιο πόλεως?

 

  Χρειάζεται να υποβληθεί στο σύστημα και τοπογραφικό διάγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν υπάρχει Ο.Α στο ακίνητο, δεν ασχολείσαι με παραβίαση Δ. (αυτή η επιλογή δεν ενεργοποιείται στο σύστημα όταν επιλέξεις ΌΧΙ στην Ο.Α)

Η γνώμη μου είναι ότι και οι χώροι βοηθητικής χρήσης θα υπαχθούν κατηγορία 1, διότι αφορούν στην κύρια χρήση που είναι η κατοικία και δεν αποτελούν για παράδειγμα επαγγελματική αποθήκη ή κάποιο κτίριο με κύρια χρήση διαφορετική από αυτή της κατοικίας.

Σε αυθαιρεσίες κατηγορίας 1 (ή 2) υποβάλλεται μεταξύ των άλλων δικαιολογητικών και κάτοψη αποτύπωσης. Όμως σου συστήνω ανεπιφύλακτα να προβείς σε σύνταξη τοπογραφικού αφενός για άμεση εποπτεία αυθαιρεσιών και ακινήτου, αφετέρου για ενδεχομένη χρήση από τον πελάτη για σύσταση ή μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ συνάδερφε για την άμεση απάντηση.

Όσον αφορα τους λοιπούς χώρους το γεγονώς οτι δεν συνδέονται με την κατοικία αλλα βρίσκονται σε 

άλλη θέση εντός του οικοπέδου,δεν επηρεάζει την κατηγορία αυτών?

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου όχι. Η κύρια χρήση στο ακίνητο υπάρχει και είναι η κατοικία. Σύνοδες κατασκευές και βοηθητικές χρήσεις δεν αναιρούν την κύρια χρήση. Απλώς τη συμπληρώνουν. Συνηθισμένη κατάσταση αυτή σε πολλά χωριά της Ελλάδας, όπου στο οικόπεδο υπάρχουν και αποθήκες, υπόστεγα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι τα φώτα σας. Σε οικόπεδο εντός οικισμού υπάρχουν δύο ισόγειες κατοικίες προ του 1975, η μια χωρίς άδεια με έτος κατασκευης γύρω στο 1940 και η άλλη με άδεια του 1972 και υπερβάσεις, Επίσης υπάρχει μια μεταγενέστερη μεταλλική κατασκευή με χρήση πάρκινγκ. Στην παλαιότερη κατοικία υπάρχει ένα σαφώς μεταγενέστερο μεταλλικό στέγαστρο με κεραμίδια που καλύπτει έναν ισόγειο (ελαφρώς ανυψωμένο-μπαζωμένο  εξώστη). Η ερώτησή μου είναι πως αντιμετωπίζω τον εξώστη, το στέγαστρο και το πάρκινγκ? Δηλ:

- ο εξώστης θεωρείται τμήμα της κατοικίας που είναι κατηγορία 1 οπότε δεν ασχολούμαι ή πάει με αναλυτικό?

- το στέγαστρο και το πάρκινγκ υποθέτω με αναλυτικό. Τι κατηγορία? 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε χρειάζονται κάποια στοιχεία περισσότερα:

 

.... υπάρχουν δύο ισόγειες κατοικίες προ του 1975,     Έχει γίνει σύσταση ιδιοκτησίας;;;;

Επίσης υπάρχει μια μεταγενέστερη μεταλλική κατασκευή με χρήση πάρκινγκ.  Τι χρονολογίας δηλαδή ;;;;

Στην παλαιότερη κατοικία υπάρχει ένα σαφώς μεταγενέστερο μεταλλικό στέγαστρο με κεραμίδια που καλύπτει έναν ισόγειο (ελαφρώς ανυψωμένο-μπαζωμένο  εξώστη).

Τι χρονολογίας δηλαδή είναι το στέγαστρο;;;;

Η ερώτησή μου είναι πως αντιμετωπίζω τον εξώστη, το στέγαστρο και το πάρκινγκ? 

Είναι και ο εξώστης αυθαίρετος και από πότε ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση στα ερωτήματα θα λάβεις αν μας πεις ποια χρονολογία έγιναν το μεταλλικό στέγαστρο στάθμευσης και η στεγασμένη βεράντα.Αν έχουν γίνει προ 75 θα τα βαλεις κατηγορία 1 (ως Β.Χ της κύριας χρήσης που είναι η κατοικία)  μαζί με όποιες άλλες αυθαιρεσίες έγιναν προ 9/6/75 στο κτίριο.

Τ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.