Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Μήπως πρέπει να δεις τον Ν Τρίτση 

αν και τότε ο σκελετός φ.ο νομιμοποιούσε όλο το κτίσμα;;

(αυτό φυσικά αν δεν έχεις νέες επεκτάσεις-υπερβάσεις δόμησης)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι αν έχω κτίσμα πριν του 83 και έχω μεταγενέστερα και αλλα κτίσματα στο γήπεδο , θα παει το καθένα με την παλαιότητα του σε διαφορετικά φύλλα καταγραφής. Το ότι στην κατηγορία 2 αναφέρει στο τέλος υπάγονται μονο κτίσματα αυτής της κατηγορίας και οχι μεταγενέστερα, τότε αυτά θα δηλωθούν το καθένα με το έτος κατασκευής τους αλλα θα εντάσσονται στην κατηγορία 4 η 5 και αναλογα εξαιρούνται ή οχι οριστικά της κατεδάφισης

Αν το έλεγε έτσι όπως το έγραψες (αυτά που έκανα bold) θα ίσχυε αυτό που λες. Όμως λέει "Δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις της παρούσας κατηγορίας στην περίπτωση που στο ακίνητο ή στην αυτοτελή ιδιοκτησία υπάρχουν κι άλλες αυθαίρετες κατασκευές/χρήσεις μεταγενέστερες του 1983". Αναφέρεται δηλαδή στις προ '83 αυθαιρεσίες σε σχέση με την παρουσία κι άλλων αυθαιρεσιών που έγιναν μετά το '83!

Link to comment
Share on other sites

"Δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις της παρούσας κατηγορίας στην περίπτωση που στο ακίνητο ή στην αυτοτελή ιδιοκτησία υπάρχουν κι άλλες αυθαίρετες κατασκευές/χρήσεις μεταγενέστερες του 1983"

Αυτό ισχύει και όταν σε αυθαίρετο κτίσμα προ του 83 έχουν γίνει μεταγενέστερα αυθαίρετες κατασκευές κατηγορίας 3 ή λοιπές παραβάσεις που πάνε με αναλυτικό ??

 

Υποθέτω ότι αφορά μόνο παραβάσεις κατηγορίας 4 ή 5 που συνυπάρχουν με αυτές της κατηγορίας 2 σε μια αυτοτελή ιδιοκτησία

 

Δεν νομίζω η κατηγορία 3 των αυθαιρέτων ή οι λοιπές παραβάσεις συνδέονται με την παλαιότητα εκτός και αν το διευκρινίσουν 

Link to comment
Share on other sites

"Δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις της παρούσας κατηγορίας στην περίπτωση που στο ακίνητο ή στην αυτοτελή ιδιοκτησία υπάρχουν κι άλλες αυθαίρετες κατασκευές/χρήσεις μεταγενέστερες του 1983"

Αυτό ισχύει και όταν σε αυθαίρετο κτίσμα προ του 83 έχουν γίνει μεταγενέστερα αυθαίρετες κατασκευές κατηγορίας 3 ή λοιπές παραβάσεις που πάνε με αναλυτικό ??

 

Υποθέτω ότι αφορά μόνο παραβάσεις κατηγορίας 4 ή 5 που συνυπάρχουν με αυτές της κατηγορίας 2 σε μια αυτοτελή ιδιοκτησία

 

Δεν νομίζω η κατηγορία 3 των αυθαιρέτων ή οι λοιπές παραβάσεις συνδέονται με την παλαιότητα εκτός και αν το διευκρινίσουν 

Αν οι άλλες παραβάσεις (ό,τι κατηγορίας κι αν είναι, δεν διαχωρίζει την κατηγορία 3 από τις υπόλοιπες) βρίσκονται εντός της ιδιοκτησίας τότε δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις. Αν βρίσκονται εκτός τότε δεν σε ενδιαφέρουν ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή letom, αν έχω αυθαίρετη κατοικία 200 μ2 αποδεδειγμένα προ του 83 και ο ιδιοκτήτης έχει κατασκευάσει και 1 αποθηκάκι 9 μ2 μεταγενέστερα του 83 με διαμορφώσεις Π/Χ, περίφραξη με τοιχεία, κλπ, αυτόματα υπάγομαι κατηγορία 5 για όλη την ιδιοκτησία? 

Ρωτάω γιατί έχω μια τέτοια περίπτωση προς ρύθμιση

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως είναι τώρα ο νόμος εγώ αυτό καταλαβαίνω. Ελπίζω να βγει κάποια επίσημη διευκρίνιση και να λυθεί το μυστήριο γιατί σίγουρα όλοι θα έρθουμε αντιμέτωποι με τέτοιες περιπτώσεις σαν αυτή που ανέφερες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι, θα μπορούμε να το κάνουμε με διαφορετικά φύλλα καταγραφής, στα οποία θα δηλώνονται οι διαφορετικού τύπου αυθαιρεσίες (π.χ. πριν το 83, μετά το 2004 κ.λπ.).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω αναρωτιέμαι το εξής: αν έχεις οριζόντια ιδιοκτησία όντως προ του 1983, αλλά εσωτερικά εχουν γκρεμιστεί τοιχοι, δάπεδα κλπ μεταγεν'εστερα, τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση? Ναι μεν οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν θεωρούνται αυθαιρετες κατασκευες για τον συγκεκριμένο νόμο 4178 όπως και ούτε για τον 4014 αλλά αν υπάρχουν εκθέσεις αυτοψιας που τις εχουν καταγράψει τότε δεν μπορείς να τις αγνοήσεις. Αυτές λοιπόν που είναι εσωτερικές μεταγεστερες κατασκευές είναι ικανές να μην μπορέσει να μπει η οριζοντια ιδιοκτησία στην κατηγορία 2?

 

τι νομίζετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.