Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

αυτο με τις χρησεις ειναι ενα θεμα

το  συνολικο κτισμα ειναι του 60   και   το ενα καταστημα εχει αδεια το 84 και το αλλο εχει <<προεγκριση>> του 05

καμμια προταση?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πήρε προέγκριση το 2005, πριν η χρήση του ήταν κατοικία ; Στο Ε9 πως δηλωνόταν παλαιότερα ; Θεωρώ ότι πρέπει να επικεντρωθείς  στο πότε λειτούργησε πρώτη φορά ως κατάστημα  ανεξαρτήτου του είδους του καταστήματος. Επίσης όταν χωρίστηκε σε δύο τμήματα υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη  που έχουν δηλώσει το διαχωρισμό ; 

Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα! Θα ήθελα τη γνώμη σας για μια περίπτωση:

Σε αδεια πολυκατοικίας του 1968, το ισογειο φαινεται ως αποθήκες ενω στη συσταση που εγινε το 1969 παρουσιάζονται ως καταστήματα και πουληθηκαν ως καταστήματα. Ο πελάτης μου το αγορασε το 1999 και το ενοικίασε αμέσως σε καταστημα PET SHOP (εχει το συμφωνητικο). Τι παλαιότητα θα βάλω ή πως μπορω να βρω τι καταστηματα (αν;) λειτουργησαν τα προηγουμενα χρόνια εκεί για να τον βάλω σε χαμηλη κλίμακα;

Επισης ενω στη κατοψη της άδειας φαινεται φωτογαγωγος σ' ενα σημειο, στη συσταση φαίνεται ως w.c.. Exω προλημα εκει ως κοινοχρηστο ή επειδη η συσταση είναι παλιά δεν έχω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το φωταγωγο βλεπεις το σχεδιο της συστασης,δηλ.δεν ειναι κοινοχρηστο.

το σχεδιο της συστασης δειχνει και τη παλαιοτητα...

δηλ.κατ2 (αφου ειναι καταστημα) με αλλαγη χρησης και υπεβαση δομησης στο φωταγωγο.(χωρις συναινεση)

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα! Θα ήθελα τη γνώμη σας για μια περίπτωση:

Σε αδεια πολυκατοικίας του 1968, το ισογειο φαινεται ως αποθήκες ενω στη συσταση που εγινε το 1969 παρουσιάζονται ως καταστήματα και πουληθηκαν ως καταστήματα. Ο πελάτης μου το αγορασε το 1999 και το ενοικίασε αμέσως σε καταστημα PET SHOP (εχει το συμφωνητικο). Τι παλαιότητα θα βάλω ή πως μπορω να βρω τι καταστηματα (αν ;) λειτουργησαν τα προηγουμενα χρόνια εκεί για να τον βάλω σε χαμηλη κλίμακα;

Επισης ενω στη κατοψη της άδειας φαινεται φωτογαγωγος σ' ενα σημειο, στη συσταση φαίνεται ως w.c.. Exω προλημα εκει ως κοινοχρηστο ή επειδη η συσταση είναι παλιά δεν έχω;

Ευχαριστώ

 

οσον αφορα το φωταγωγο βλεπεις το σχεδιο της συστασης,δηλ.δεν ειναι κοινοχρηστο.

το σχεδιο της συστασης δειχνει και τη παλαιοτητα...

δηλ.κατ2 (αφου ειναι καταστημα) με αλλαγη χρησης και υπεβαση δομησης στο φωταγωγο.(χωρις συναινεση)

 

Επειδή μιλάμε για καταστάσεις προ ΓΟΚ85, είναι πολύ πιθανό να μην παίζει αλλαγή χρήσης (εγκύκλιος 3, παρ 28). Τελικά όλα ανάγονται στο τι έχει μετρήσει στον ΣΔ ή όχι. Το ίδιο και ο φωταγωγός (αν έχει μετρήσει στον ΣΔ ή όχι).

 

Για το παρακάτω, δεν είμαι σίγουρος, καλό είναι να πουν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι την γνώμη τους (και ο Δημήτρης ο δικηγόρος μας).

Σύμφωνα με το άρθρο 11§6.α.iv:

«Θεωρείται ως κάτοψη για την εφαρμογή της παρούσας διάταξης, το σχέδιο κάτοψης, το οποίο προσαρτήθηκε στην πράξη σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών στις περιπτώσεις αυτοτελών οριζοντίων ή καθέτων ιδιοκτησιών, των οποίων η οικοδομική άδεια εκδόθηκε προ της εφαρμογής του από 8.9.1983 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 394).»

Φαίνεται ότι έχει ισχύ στην περίπτωση του Geopeth, αλλά δεν έχω καταλάβει πως υλοποιείται αυτό (κατά μία ερμηνεία, αν η σημερινή κατάσταση συμφωνεί με το σχέδιο της σύστασης, δεν υπάρχει αυθαιρεσία, αλλά τότε πως θα ανέβει η κάτοψη στο σύστημα; )

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω ολόκληρο διώροφο αυθαίρετο εντός σχεδίου, προ 82', συνολικής επιφάνειας 220,00 μ2. Στο δώμα έχω την απόληξη κλιμακοστασίου(h<2,20m). Πρέπει να τη δηλώσω και αυτή, εφόσον υποτίθεται δε μετράει στη δόμηση?Κ αν ναι σαν τι? Υπέρβαση δόμησης ? Λοιπή παράβαση?Αν τη δηλώσω λοιπή παράβαση δε θα μπορέσω να τα δηλώσω κατηγορία 2? 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογισμός προστίμου δεν είναι ευθέως ανάλογος με την πολεοδομική νομοθεσία, όπως αυτή θα εφαρμοζόταν κατά την έκδοση μιας άδειας δόμησης. Για παράδειγμα η κατασκευή ενός αυθαίρετου υπογείου σε κτίριο με χρήση κατοικία, ενώ δεν προσμετρά στο Σ.Δ , κατά τις διατάξεις του ν. 4178 θα χρεωθεί ως υπέρβαση δόμησης. 

Στη περίπτωση της απόληξης κλιμακοστασίου μπορείς να κάνεις χρήση της εγκυκλίου 4 σελ 9 περ. 35 και να την υπολογίσεις με αναλυτικό. Αν έχεις και άλλες αυθαιρεσίες με αναλυτικό μάλλον συμφέρει, ώστε να αθροιστούν οι επιμέρους προυπολογισμοί και να προκύψει μια λοιπή παράβαση (αν ο προυπολογισμός ειναι μικρότερος των 15.000 ευρώ). 

Στην ερώτηση περί κατηγορίας όλο το ακίνητο -αφού είναι χτισμένο προ του 1982 (υποθέτω μετά το 1975) θα λάβει κατηγορία 2. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Για τριώροφο κτίριο κατοικίας προ του 1983, το οποίο δεν έχει οικοδομική άδεια, επιλέγω κατηγορία 2 ή κατηγορία 5 ?

Στην εγκύκλιο 4 αναφέρει το εξής:

"Στην περίπτωση που δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια στο οικόπεδο/γήπεδο οι αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγή χρήσης υπάγονται στην κατηγορία 5, με την επιφύλαξη των κατηγοριών 1, 3 "

Συνεπώς, κατηγορία 5,

Σωστά ???

Link to comment
Share on other sites

κατηγορία 2

Η αναφορά αυτή της εγκυκλίου δεν αφορά την περίπτωσή σας, αλλά αφορά αποκλειστικά την περίπτωση της παρ. Ε κατηγορίας 5.

Στην δική σας περίπτωση ως προ '83 βάζετε κατηγορία 2.

 

Η επιφύλαξη της κατηγορίας 1 και 3 που αναφέρει, είναι σε περιπτώσεις που συνυπάρχουν και άλλες αυθαίρετες κατασκευές.

Εκεί αντίκειται η διατύπωση της κατηγορίας 2 ότι δεν πρέπει να υπαρχουν μεταγενέστερες του 83 αυθαίρετες κατασκευές.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι γνώμες παρακαλώ:
Περίπτωση αυθαίρετου υπογείου (δεν προβλεπόταν στην άδεια)+κλείσιμο Η/Χ ισογείου σε διώροφη οικοδομή με εκδοθείσσα άδεια 01-09-1982.Έχω στα χέρια μου τα πρώτα ένσημα τον Δεκέμβρη του 1982 (116 τον αριθμό) και επίσης Ε9 με τα σωστά m2 με ημερομηνία 1982.Από 01-09-1982 έως 01-01-1983 μεσολάβησαν 4 μήνες.
Είναι μεγάλος πειρασμός η κατηγορία 2 και η παλαιότητα προ 31-01-1983 δεν είναι?Από την άλλη δε βλέπω το γιατί όχι,νομίζω είμαι καλυμμένος 100%...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.