Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Περιγράφεται στη σύσταση και έχει κανονικά χιλιοστά επί του οικοπέδου. Θα είναι όμως χώρος κύριας χρήσης με ύψος 2,20 μ.? Να φτιάξω επιπλέον Φ.Κ. κατ.3 για παράβαση κτιριοδομικού ως προς το ελεύθερο ύψος χώρου κύριας χρήσης από 2,40 σε 2,20?? 

Link to comment
Share on other sites

για τη χρήση δες το απόσπασμα της εγκ. 3

2) Ως προς την κύρια χρήση χώρου για την υπαγωγή αυθαίρετης κατασκευής στο ν. 
4178/13 λαµβάνεται υπόψη η εγκατεστηµένη προ 28-7-2011 κύρια χρήση, ανεξαρτήτως αν 
το ύψος του χώρου είναι µικρότερο από το οριζόµενο από τις ισχύουσες διατάξεις, διότι τα 
ύψη που ορίζουν κάθε φορά οι Οικοδοµικοί Κανονισµοί αφορούν σε νόµιµα κτίρια και µόνον.  
Link to comment
Share on other sites

 

για τη χρήση δες το απόσπασμα της εγκ. 3

2) Ως προς την κύρια χρήση χώρου για την υπαγωγή αυθαίρετης κατασκευής στο ν. 
4178/13 λαµβάνεται υπόψη η εγκατεστηµένη προ 28-7-2011 κύρια χρήση, ανεξαρτήτως αν 
το ύψος του χώρου είναι µικρότερο από το οριζόµενο από τις ισχύουσες διατάξεις, διότι τα 
ύψη που ορίζουν κάθε φορά οι Οικοδοµικοί Κανονισµοί αφορούν σε νόµιµα κτίρια και µόνον.  

 

Κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που υπάρχουν αυθαιρεσίες πριν το 83 που ρυθμίζονται με εμβαδόν και αυθαιρεσίες αργότερα που δηλώνονται με αναλυτικό προϋπολογισμό πάλι χάνεται η κατηγορία δύο και πάνε όλα κατηγορία 4 ή 5, ανάλογα με την Ο.Α., σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η διάταξη και αν δεν είναι ....πολύ μεγάλη βλακεία!!!

 

δηλ  έχει ο άλλος οικοδομή κατασκευής 1976-1983

 και έρχεται το κράτος με αυτή την μ.... και σου αυξάνει τα πρόστιμα

 

σιγά την ......κατασκευή!!

τουλάχιστο 30-40 χρονών

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

έχω ένα κτίριο γραφείων καταστημάτων του 1978 το οποίο έχει κάποιες υπερβάσεις στο Υπόγειο, στο δώμα και στους εξώστες.

Εχω όμως αναντιστοιχίες στα αρχιτεκτονικά και στα στατικά σχέδια. Στα αρχιτεκτονικά σχέδια αναγράφονται οι εξώστες με τα μέτρα τους όμως στα στατικά

(που είναι εντυπωσιακά πλήρη για την εποχή τους) εμφανίζονται οι εξώστες όπως εχουν κατασκευαστεί (με μικρες δηλαδή υπερβάσεις σε σχέση με τα αρχιτεκτονικά) Ομως στα στατικα δεν υπαρχουν διαστάσεις αλλα υπολογίζω γραφικά με κλιμακόμετρο τα μέτρα και είναι σωστά.

Παρομοίως στο υπόγειο που η εμβαδομέτρηση του δεν υπαρχει στο ΔΚ, η κατοψη στα αριτεκτονικά έχει σχημα Γ και είναι 46μ2 ενώ στο φύλλο ελεγχου της άδειας που έχω στην κατοχή μου υπολογίζεται μεγαλύτερο,  52μ2  σαν ορθογώνιο. Στην πραγματικότητα έχει γίνει ορθογώνιο 58μ2. Μπορω σε τακτοποίηση να λάβω υπόψη στατικά σχέδια (χωρίς μέτρα) και φύλλο ελέγχου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Δεν είμαι βέβαιος εάν βρίσκομαι στη σωστή θέση, αλλά θα θέσω το ερώτημά μου και θα παρακαλούσα για τη βοήθειά σας.

 

Σε ένα ακίνητο εκτός σχεδίου, το οποίο έχει κατασκευαστεί προ της 1.1.1983 και τούτο πιστοποιείται μέσω αεροφωτογραφίας, υφίσταται πέργκολα, η οποία όμως έχει κατασκευαστεί μετά την 1.1.1983.

Μπορεί το ακίνητο να υπαχθεί κατά το άρθρο 9 στην κατηγορία 2 και η πέργκολα να υπαχθεί ανεξάρτητα στην κατηγορία 3 ως μικρή παράβαση;  Ή κατά την τελευταία παράγραφο της κατηγορίας 2:

 

(«Δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις

της παρούσας κατηγορίας στην περίπτωση που στο

ακίνητο ή στην αυτοτελή ιδιοκτησία υπάρχουν και άλλες

αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις οι οποίες

πραγματοποιήθηκαν ή εγκαταστάθηκαν μεταγενέστερα

του έτους 1983.»)

 

δε μπορεί και πρέπει να υπαχθεί όλο το ακίνητο στην κατηγορία 5;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κι εγώ: Υπάρχει κάποια διάταξη που αναφέρει πως οι λοιπές παραβάσεις αναιρούν την κατηγορία 2; Γιατί παρατήρησα σε εμπορικό λογισμικό όταν εισάγω λοιπή παράβαση αλλάζει την κατηγορία από 2 σε 5.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα και με την εγκύκλιο 4, η κατηγορία 2 μπορεί να συνδυαστεί μόνο με τις κατηγορίες 1 και 3.

Συνεπως μπορείς να έχεις 1 φύλλο κατηγορία 2 και 1 φύλλο παραβάσεις κατηγορίας 3.

Δεν μπορείς όμως να έχεις 1 φύλλο κατηγορία 2 και 1 φύλλο κατηγορία 4 ή 5 ακόμη κι αν αυτό αφορά αποκλειστικά λοιπές παραβάσεις. Θα πρέπει αναγκαστικά να βάλεις 4 ή 5 σε όλα. Αυτό φυσικά δεν αναιρεί την παλαιότητα και τον μειωτικό συντελεστή που πάίρνεις ως πριν το 1983.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.