Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

συνάδελφοι καλημέρα

θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου, εαν πρόσεξε κανείς και κατάλαβε την παράγραφο ιζ που αναφέρεται στην κατηγορία 3 αυθαιρέτων?

δλδ τι είδους παραβάσεις απτον κτιριοδομικό καλύπτονται και μάλιστα πρέπει να τις αναφέρουμε κιόλας στην τεχνική έκθεση?

 

 

έλα ντε....!!?

 

 

Καλησπέρα και πάλι

αυτό το ερώτημα το έχω διατυπώσει κι εγώ σε προηγούμενο post αλλά δεν έχει απαντήσει κανείς...

 

π.χ. το πλάτος της κλίμακας, η απόσταση του 1,50 έξω από τον ανελκυστήρα, ο φυσικός φωτισμός κ.α. πολλά

ακόμα από αυτά που ορίζει ο κτιριοδομικός.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Άρα ssouanis, πιστεύεις πως η μη εφαρμογή της θερμομόνωσης εμπίπτει τελικά στην κατηγορία του άρθρου 18:


5.α. Για τις παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος Α΄ του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.), καθώς και για εγκαταστάσεις όπως ορίζονται στην παρ. 19 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79) που δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις της κατηγορίας 3 του άρθρου 9 του παρόντος καταβάλλεται παράβολο πεντακοσίων (500) ευρώ και το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται με προϋπολογισμό κατά το Παράρτημα Β΄.

οπότε και πάει με 500€ παράβολο +500€ πρόστιμο ανά 15.000€ προϋπολογισμού;
Link to comment
Share on other sites

Η μη εφαρμογή της θερμομόνωσης πώς προκύπτει; Συμπερασματικά, από πάχη τοίχων; Μιλάμε για παλιά ή για καινούργια άδεια; Θεωρητικά είναι παράβαση αλλά προσωπικά το θεωρώ ελαφρώς υπερβολικό.

 

Πάντως αφού ο καθένας έχει και από μία διαφορετική περίπτωση απ' την οποία προκύπτει και κάτι νέο που κάποιος άλλος δεν το χει σκεφτεί να το κοιτάξει καν, καλό θα ήταν σιγά σιγά να μαζεύουμε έναν κατάλογο από παραβάσεις για να τσεκάρουμε κάθε φορά που πάμε σε κάποια αυτοψία. Εγώ προσωπικά έχω αρχίσει να προσθέτω περιπτώσεις. Και είναι ουκ ολίγες...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι η μη κατασκευή θερμομόνωσης είναι λίγο τραβηγμένο...

Αλλά ας το ψάξουμε λίγο καλύτερα από αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή μεγαλύτερη του 10% των διαστάσεων των ανοιγμάτων, δε πάει Κατηγορία 3. οκ. αλλά τι κατηγορία θα παει? 5?

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή μεγαλύτερη του 10% των διαστάσεων των ανοιγμάτων, δε πάει Κατηγορία 3. οκ. αλλά τι κατηγορία θα παει? 5?

 

Ναι.....

Σε  περίπτωση  παραβάσεων  που  δεν  πληρούν  τις  προϋ ποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την  παρούσα κατηγορία εφαρμόζεται η παρ. 5 του άρθρου  18 του παρόντος, με την επιφύλαξη της περίπτωσης  (ιστ) για την οποία εφαρμόζονται οι γενικές διατάξεις  υπολογισμού του προστίμου του παρόντος.......
 
 
 
 
Το οξύμωρο είναι πως για όοολες αυτές τις  μικρές αυθαίρετες παραβάσεις θα πρέπει να αποδεικνύουμε και ότι έγιναν πριν την διαχωριστική κόκκινη γραμμή 28.07.2011....
 
Μεγάλη μαγκιά.....
 
Άχ ρε κ.Τάσιε και κ. Παπαδρακάκη τι μας μαθαίνατε μέσα στα έδρανα...
Link to comment
Share on other sites

Η μη εφαρμογή της θερμομόνωσης πώς προκύπτει; Συμπερασματικά, από πάχη τοίχων; Μιλάμε για παλιά ή για καινούργια άδεια; Θεωρητικά είναι παράβαση αλλά προσωπικά το θεωρώ ελαφρώς υπερβολικό.

 

Πάντως αφού ο καθένας έχει και από μία διαφορετική περίπτωση απ' την οποία προκύπτει και κάτι νέο που κάποιος άλλος δεν το χει σκεφτεί να το κοιτάξει καν, καλό θα ήταν σιγά σιγά να μαζεύουμε έναν κατάλογο από παραβάσεις για να τσεκάρουμε κάθε φορά που πάμε σε κάποια αυτοψία. Εγώ προσωπικά έχω αρχίσει να προσθέτω περιπτώσεις. Και είναι ουκ ολίγες...

 

Εγώ από την πλευρά μου, ακολουθώντας λίγο και τον παραλογισμό του νόμου, λέω ότι ΔΕΝ υπάρχει οικοδομή που να μην έχει θερμομονωση. Τα τούβλα, οι πέτρες και γενικά κάθε υλικό έχει θερμομονωτικές ικανότητες. Αρα δεν υπάρχει περίπτωση μη εφαρμογή θερμομόνωσης σε οποιαδήποτε οικοδομή :shock: .

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί γίνει έλεγχος θερμομονωτικής επάρκειας εκτελώντας διερευνητικές τομές 8-) .  

Link to comment
Share on other sites

Καρότα στους τοίχους σε διάφορες θέσεις και στο δώμα κυρίως  :shock:

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ 7% ΤΩΝ ΑΝΟΙΓΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΟΥΡΝΟ,ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 500 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ?

 

Μην γράφετε με κεφαλαία. Παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής.

avgoust

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.