Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι τα φώτα σας, οι πιό έμπειροι από μένα στο των αυθαιρέτων για κάτι πολύ λεπτό

 

Ανεβάζω και σκαναρισμα της κατοψης του διαμερισματος.

 

Πολυκατοικια του 1976 μελεταται να κατασκευαστει με 3 διαμερισματα στον οροφο και εν τελει κατασκευαζονται 4.

Το διαμερισμα της φωτογραφιας ειναι αυτο που εν τελει εσπασε στα 2.

 

Το προβλημα ειναι οτι στο πανω δεξια δωματιο εχει κατασκευαστει αυθαιρετο ερκερ 40ποντο (39 απο τη μια και 44 απο την αλλη, λεπτομερεια)

ΟΓ με ΡΓ συμπιπτουν οποτε να τακτοποιηθει με ΥΔ δε γινεται.

 

Μπορω να επικαλεστω το ιστ της κατηγοριας 3 για να το τακτοποιησω?

Η διασταση του περιγραμματος της ΟΙ μου ειναι 7,35μ και το 5% αυτης είναι 37εκ περιπου.

Η αυξηση του εμβαδου που προκαλειται απο αυτο το αυθαιρετο ειναι κατω του 2% του συνολικου εμβαδου οποτε απο αυτην την πλευρα ειμαστε οκ.

 

Κατ αρχας τα ερωτηματα μου ειναι δυο :

  1. Αν μπορω να επικαλεστω το ιστ) της κατηγοριας 3 για να τακτοποιησω το ερκερ για το 5% της αυξησης των 7,35μ οταν αυτη δεν εκτεινεται σε ολη τη φατσα (και στα 10,50μ) αλλα στα 3,75μ και υστερα ξανασπαει μεσα στο οριο ΟΓ με ΡΓ
  2. Επειδη το 5% ειναι μικροτερο των 40εκ του ερκερ, μπορω να επικαλεστω το 2% της ανοχης της συνολικης πλευρας που μου διδεται στη βεβαιωση και να τακτοποιησω με κατηγορια 3 μονο το αυθαιρετο τμημα εως το 5% και το υπολοιπο να καλυπτεται απο τις ανοχες? Η με δεδομενο οτι τακτοποιω ως το 5% της διαστασης, επειτα δεν εχω αλλο 2% ανοχης?

Θελω να πω.... Το 5% της κατηγοριας 3 ειναι 37εκ. Τακτοποιω  αυτα και μου μενουν αλλα 7εκ (ως τα 44εκ του ερκερ τοπικα) ωστε να πω πως 7,35μ+0,37μ=7,72μ συνολικα η πλευρα, εγω εχω 7,79μ, εντος 2% της βεβαιωσης, αρα ειμαι ΟΚ.

 

Εχει κανενας αποψη επι του θεματος?

 

Υ.Γ. Εχει επεκταθει ΚΑΙ στην πισω πρασια για 10-15εκ τα οποια επισης θα τακτοποιηθουν με ΥΔ οποτε το 7,35μ του σχεδιου γινεται 7,90μ συμπεριλαμβανομενου του ερκερ στη φατσα,

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

post-47080-0-24596100-1407844403_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σε ρωτήσω καταρχάς το εξής, γιατί δεν είχα τέτοια περίπτωση... Το έρκερ είναι σε όροφο, άρα παραβίαση της ΟΓ=ΡΓ έχεις σε όροφο, έτσι? Ωραία... Σε όροφο λοιπόν, δεν γίνεται να τακτοποιηθούν αυθαιρεσίες που είναι εκτός ΡΓ ???

 

Μου φαίνεται κουλό, όπως και γενικά όλα τα υπόλοιπα.

 

Ρώτα μία και στο help desk... δεν χάνεις κάτι, εκτός από λίγα λεπτά της ώρας σου!

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα κανεις διαγραμμα καλυψης?

Που θα τη δειξεις την αυθαιρεσια? Εκτος οικοπεδου? Στο δρομο?

Που θα ειναι η προβολη του ερκερ?

 

Ρωτησα σημερα, με ειπανε πως μονο με κατηγορια 3 (ιστ υποπεριπτωση) να τακτοποιησω οσο μου επιτρεπει το 5% και για το εναπομειναν με καλυπτει το 2% της βεβαιωσης.

Βεβαια, εχει και η πισω πλευρα ΥΔ η οποια και μπορει να τακτοποιηθει.

 

Γενικα μεγα μπλεξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ εάν γίνεται να τακτοποιηθεί (το μπροστά έρκερ), ναι, θα το έδειχνα όπως είναι κανονικά τα έρκερ, έξω από την ΡΓ. Το θέμα είναι εάν μπορεί να τακτοποιηθεί λόγω του ότι είναι σε όροφο, συνεπώς πραγματικά στον δρόμο είναι η προβολή του και όχι το ίδιο το έρκερ.

 

Δεν ξέρω εάν γίνεται αυτό που σου είπαν. Δλδ το μισό πχ έρκερ να το πας ως ΚΑΤ. 3 και το άλλο μισό να σε καλύπτει το 2%.

 

Γενικά γ@μω - μπλέξιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδερφοι καλησπέρα.

Εχω περίπτωση αλλαγής χρήσης απο αδιαμόρφωτο σε κατοικία

ταυτόχρονα με λοιπές παραβάσεις (μεταλλικη σκαλα,ξύλινο υπόστεγο

σε εξώστη),καθώς και ανοίγματα που δέ προβλέπονται στην άδεια.)

Το ερωτημά μου αφορά κυρίως στα ανοίγματα:Συνυπολογίζονται και αυτά στον

αναλυτικό?Η τα ανοίγματα είναι κατηγορία 3?Ρωτάω γιατί τώρα πρωτοασχολούμαι με

τον νόμο και απο ότι είδα παραπάνω οι απόψεις για τα ανοίγματα είναι λίγο μπερδεμένες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορία 3 εντάσσονται τα ανοίγματα όταν πληρούν τις προυποθέσεις της παραγράφου ε. Ακόμη και στην περίπτωση αυτή είναι προαιρετικό αν θα τα βάλεις κατηγορία 3 ή στο συνολικό προυπολογισμό λοιπών παραβάσεων.

Στη δική σου περίπτωση όμως, επειδή έχεις  νέα ανοίγματα που δεν υπήρχαν στα εγκεκριμένα θα τα βάλεις με αναλυτικό και θα αθροίσεις με ότι άλλους αναλυτικούς έχεις (πχ. υπόστεγο κλπ) προκειμένου να υπολογίσεις τον αριθμό των λοιπών παραβάσεων (συνολικός προυπολογισμός <15.000 ευρώ αποτελεί μια λοιπή παράβαση)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα

1)εχω εναν ημιυπαιθριο χωρο σε μορφη στεγης(ξυλινα ζευκτα επικαλυψη απο κεραμυδι) σε ταβερνα 113 τμ μπορω να τον νομιμοποιησω ωσ λοιπη παραβαση και αναλυτικο προυπολογισμο ? υπαρχει καποιο θεμα ως προς τις διαστασεις που επιτρεπεται να εχουν τα  ξυλα τησ στεγης?

2)στη κατηγορια 3 ο νομος αναφερει τισ μικρες αποθηκεσ μεχρι 15τμ. αι υψος 2,50μ. Αυτη η αποθηκη πρεπει να ειναι ανεξαρτητη μεσα σε ενα οικοπεδο? εαν εγω στο καταστημα που εξεταζω εχω μια αποθηκη ενσωματωμενη σε αυτο και πληρει της προδιαδραφες των 15τμ και του υψουσ <2,50μ , μπορω  να την τσεκαρω σε αυτη την κατηγορια? (αποθηκη μεσα στη κουζινα του καταστηματος).

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

1. 2. Αν ο χώρος σου είναι ανοιχτός, μπορείς με αναλυτικό. Δεν υπάρχει περιορισμός διάστασης ζευκτών.

3.     Αν ο χώρος της κουζίνας είναι νόμιμος, τότε η κατασκευή αποθήκης  αποτελεί εσωτερική διαρρύθμιση και δεν συνιστά αυθαιρεσία κατά τις διατάξεις του ν. 4178, εκτός και αν έχει ενσωματωθεί ως κατ επέκταση αυθαίρετη προσθήκη. Στη δεύτερη περίπτωση την υπάγεις στην κατηγορία 3 που ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

1. 2. Αν ο χώρος σου είναι ανοιχτός, μπορείς με αναλυτικό. Δεν υπάρχει περιορισμός διάστασης ζευκτών.

3.     Αν ο χώρος της κουζίνας είναι νόμιμος, τότε η κατασκευή αποθήκης  αποτελεί εσωτερική διαρρύθμιση και δεν συνιστά αυθαιρεσία κατά τις διατάξεις του ν. 4178, εκτός και αν έχει ενσωματωθεί ως κατ επέκταση αυθαίρετη προσθήκη. Στη δεύτερη περίπτωση την υπάγεις στην κατηγορία 3 που ανέφερες.

νομιμοσ ειναι μονο ο χωροσ συναθροισησ του κοινου. η κουζινα οι τουαλετεσ το μπαρ η αποθηκη ειναι αυθαιρετα. ειναι αποθηκη διπλα κουζινα και διπλα ψησταρια. δεν μπορω να σ επισυναψω και τη κατοψη...

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.